انواع ابزار نجاری کدام است و چگونه یک کارگاه نجاری خانگی داشته باشیم؟انواع ابزار نجاری کدام است و چگونه یک کارگاه نجاری خانگی داشته باشیم؟

انواع ابزار نجاری کدام است و چگونه یک کارگاه نجاری خانگی داشته باشیم؟

ابزار نجاری یکی از محبوب ترین انواع ابزار در صنایع مختلف است. لوازم و وسایل چوبی از کاربردی ترین و متنوع ترین محصولات در زندگی مدرن امروزی به شمار می آیند. در این مقاله در مجله راندنو به معرفی انواع ابزار نجاری می پردازیم و توضیح می دهیم انواع ابزار نجاری کدام است و چگونه یک کارگاه نجاری خانگی داشته باشیم؟

خرید انواع ابزار نجاری
خرید انواع ابزار نجاری

آنچه در ادامه می خوانیم:

کاربرد ابزارآلات نجاری

امروزه کار با چوب و نجاری یکی از پرطرفدارترین کارها در بین مردم است. بسیاری از افراد به این فکر می کنند که برای کار با چوب و راه اندازی یک کارگاه نجاری کوچک، به یک فضای بزرگ نیاز دارند. در حالی که می توان با فضای نسبتاً کوچک و به صورت خانگی نیز این کار را به خوبی انجام داد.

کار با چوب حوزه های مختلفی دارد که از مهم ترین آن ها می توان به برش دادن و متصل کردن چوب و ساخت وسایل چوبی، معرق کاری و منبت کاری اشاره کرد. حداقل فضا برای انجام این کار یک اتاق ۶ متری است.

لازم به ذکر است که این کار در آپارتمان به دلیل سروصدای زیاد تقریباً غیر ممکن خواهد بود. معمولاً‌ در خانه هایی با ساخت ویلایی و یا در پارکینگ یا انباری های با متراژ بالا، این کار قابل اجرا است.

انواع ابزار نجاری
انواع ابزار نجاری

ابزارآلات نجاری انواع مختلفی دارند که در ادامه، پاره ای از آن ها توضیح داده شده است:

انواع اره نجاری

اره نجاری یکی از مهمترین انواع وسایل نجاری است که جهت برش دادن انواع چوب استفاده می شود. انواع اره های نجاری مورد استفاده در یک کارگاه عبارتند از:

اره

این ابزار از معروف ترین و پرکاربردترین ابزار برش چوب به شمار می آید که از دیرباز تاکنون مورد استفاده قرار می گیرد. این محصول در انواع مختلفی به بازار عرضه می شود که از بین آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اره دستی
 • کمان اره
 • اره مویی

اره عمودبر

اره عمود بر یک مدل اره برقی است و از آن می توان برای ایجاد برش و یا شیار بر روی سطوح مختلفی همچون تخته سه لایه، فیبر، آلومینیوم، چوب، پلاستیک و حتی آهن با ضخامت کم استفاده کرد.

این مدل اره در دو نوع صنعتی و نیمه صنعتی موجود است که از نوع صنعتی برای کارهای طولانی تر و سنگین تر و از نوع نیمه صنعتی برای کارهای سبک تر و خانگی استفاده می شود.

اره عمود بر
اره عمود بر

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید و معرفی بهترین مارک اره عمود بر


اره میزی

اره میزی یکی از پرکاربردترین ابزارالات نجاری و ابزارهای کار با چوب به شمار می رود. این دستگاه در انواع مختلفی تولید می شود که با توجه به نوع فعالیت می توان از استفاده کرد.

از اره میزی می توان برای برش های عرضی، برش پلای وود، نئوپان، ام دی اف، تخته های سه لایه و هم چنین ایجاد برش های منحنی و زاویه دار با استفاده از ابزار جانبی و شابلون استفاده کرد. از دیگر کاربردهای این محصول، ایجاد دو راهه در صفحات چوبی، برش عرضی قطعات، ساخت فاق و زبانه است.

اره میزی
اره میزی

اره فارسی بر

اره فارسی بر یک نمونه از اره های برقی موجود در بازار است که از آن می توان برای ایجاد برش زاویه دار بر روی قطعه استفاده کرد. در واقع فارسی نوعی برش است که کاربر می تواند زاویه را از 90 درجه به نوع دلخواه تغییر دهد.

به کمک اره فارسی بر می توان برش های اریب، افقی، عمودی و برش های ترکیبی ایجاد کرد. این دستگاه در انواع مختلفی تولید شده است که از بین آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اره فارسی بر ساده
 • اره فارسی بر ثابت
 • اره فارسی بر کشویی
 • اره فارسی بر کشویی دو طرفه
 • اره فارسی بر صندوقی
اره فارسی بر
اره فارسی بر

بیشتر بخوانید: اره فارسی بر چیست؟ راهنمای خرید بهترین اره فارسی بر


اره گرد بر

اره گردبر یا اره دیسکی یکی دیگر از انواع ابزار نجاری است که قابلیت این را دارد که چوب را در زوایای 45 درجه و 90 درجه برش بزند. از ابعاد کوچک تر این اره برای برش ام دی اف و تخته های چوبی و از سایز بزرگ تر آن برای برش الوارهای بزرگ و قطعات ضخیم تر استفاده می شود.

اره گرد بر
اره گرد بر

اره نواری

اره نواری یک نوع دیگر از ابزارآلات پرکاربرد در صنعت برش چوب و نجاری است. این اره جهت برش های طولی، قوس بری، برش چوب های ضخیم و … کاربرد دارد. علاوه بر این، از برخی از انواع این اره جهت برش های زاویه دار نیز استفاده می شود.

اره نواری این قابلیت را فراهم می کند تا برای برش چوب دیگر نیازی به جابجایی دستگاه و قطعه نباشد. این دستگاه در انواع مختلفی تولید می شود که عبارتند از:

 • اره نواری عمودی: نوع رومیزی این اره موجود است که می توان از آن برای برش تخته چوب های نازک در کارگاه های چوب استفاده کرد.
 • اره نواری افقی: این مدل اره نواری به اره رام نیز شهرت دارد. قطر تیغه این محصول گاهاً به بیش از 100 سانتی متر می رسد و می توان از آن در کارخانه های بزرگ برای تنه ها، تخته های بزرگ، الوارها و تبدیل آن ها به قطعات کوچک تر استفاده کرد.
 • اره نواری دو ستونی: مکانیزم کارکرد این مدل شبیه به نوع عمودی است.
اره نواری
اره نواری

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید اره نواری یا اره فلکه و کاربرد آن


اره مویی

اره مویی یکی از پرکاربردترین ابزارآلات نجاری به شمار می رود. از اره مویی عمدتاً برای کارهای ظریف و هنری در صنایع چوبی مثل معرق کاری استفاده می شود. اره مویی برای برش قوس و فیبر، شابلون تخته لایی و قطعه های چوب نازک کاربرد دارد. اره مویی برقی در دو نوع زیر دسته بندی می شود:

 • در نوع اول حرکت رفت توسط میل لنگ متصل به الکتروموتور و حرکت برگشت توسط فنر تأمین می‌شود.
 • در نوع دوم حرکت رفت و برگشتی توسط موتور و میل لنگ متصل به محور آن انجام می شود. اره مویی برقی از کلید تنظیم سرعت، پيچ سفت کن تيغه، پيچ تنظيم زاويه صفحه کار، تیغه و صفحه کار تشکیل شده است.

ابزار دستی نجاری

در ادامه به انواع ابزار دستی در یک کارگاه نجاری اشاره شده است:

ابزار دستی نجاری
ابزار دستی نجاری

چکش

چکش وسیله ای است که از آن جهت ضربه زدن به سطوح و وسایل مختلف از جمله میخ، پیچ و رولپلاک استفاده می شود. چکش انواع مختلفی دارد ولی به طور معمول، از چکش های نجاری برای کار در کارگاه های نجاری استفاده می شود.

از قسمت پهن این چکش برای ضربه زدن، تخریب کردن انواع چوب و کوبیدن انواع میخ به چوب استفاده می شود. از سری دو شاخ این چکش نیز می توان به عنوان اهرم برای کشاندن میخ و پیچ و بیرون آوردن آنها از دیوار استفاده کرد.

چکش انواع مختلفی دارد و از مهم ترین و پرکاربردترین چکش ها در نجاری می توان چکش میخ کش، چکش چوبی و لاستیکی اشاره کرد.

چکش
چکش

پیچ گوشتی

از این وسیله برای باز و بسته کردن پیچ های مختلف استفاده می شود که به صورت دوسو، چهارسو و مجموعه ای موجود است. وجود این وسیله در سایزها و مدل های مختلف، برای هر کارگاه نجاری لازم و ضروری است.

پیچ گوشتی
پیچ گوشتی

انبردست

این محصول دارای دو دهانه فولادی همراه با دسته است که می توان از آن به عنوان یک نگه دارنده و یا بازکننده استفاده کرد. این محصول برای گرفتن وسایل مختلف از جمله میخ و پیچ بسیار کاربرد دارد.

انبردست
انبردست

مغار

مغار از مهم ترین انواع لوازم نجاری است و از آن جهت کنده کاری، تراشکاری و ایجاد شیار استفاده می شود. این وسیله به کمک چکش های چوبی و لاستیکی مورد استفاده قرار می گیرد. مغار سایزهای مختلفی دارد که براساس پهنای آن تعیین می شود. تیغه مغار از جنس فلز تولید شده است و می توان آن را به راحتی تیز کرد.

مغار
مغار

رنده نجاری دستی

رنده نجاری یکی از ملزومات کارگاه نجاری است. از این وسیله برای از بین بردن لبه های تیز، صاف کردن و همسان سازی سطح چوب استفاده می شود. در واقع این محصول تکه های ناصاف و ناهمواری های سطح چوب را از بین می برد. نازک کردن و کم کردن ضخامت چوب یا الوار و فرم دادن به آن از دیگر کاربردهای رنده به شمار می رود.

رنده نجاری دستی
رنده نجاری دستی

بیشتر بخوانید: رنده گندگی چیست و چه کاربردی دارد؟


چاقو نجاری

از چاقوی نجاری جهت برش بخش های کوچک و صاف کردن سطوح استفاده می شود. البته این چاقو کاربرد دیگری دارد و از آن جهت نشانه گذاری نیز استفاده می شود. تیغه این چاقوها از جنس فلزی تولید شده اند و می توان به راحتی آنها را تیز کرد.

چاقو نجاری
چاقو نجاری

پیچ دستی و گیره

این وسایل وظیفه نگه داشتن قطعه کار و جلوگیری از تکان خوردن آن را دارند. در واقع از این محصول برای چفت کردن استفاده می شود. گیره ها می توانند پلاستیکی و یا فلزی باشند.

پیچ دستی و گیره
پیچ دستی و گیره

ابزار برقی نجاری

برخی از انواع ابزار نجاری از نوع برقی هستند. این وسایل معمولاً قیمت بالاتر و نگهداری سخت تری نسبت به دیگر ابزارآلات دارند. در ادامه به چند نمونه از این نوع ابزار اشاره می کنیم:

ابزار برقی نجاری
ابزار برقی نجاری

دریل برقی یا شارژی

از دریل ها به منظور سوراخ کاری و هم چنین باز و بسته کردن پیچ های مختلف استفاده می شود. بهترین انتخاب برای کارگاه های نجاری، دریلی است که از علاوه بر قابلیت پیچ گوشتی، قابلیت چکشی جهت سوراخ کردن را نیز داشته باشد.

دریل ها از اصلی ترین وسایل نجاری هستند و بدون وجود آن ها بسیاری از کارها از جمله سوراخ کاری بسیار مشکل است. دریل ها انواع مختلفی دارند که از پرکاربردترین آن ها در نجاری می توان به دریل چکشی، دریل شارژی، دریل ستونی، دریل سرکج و … اشاره کرد.

دریل برقی و شارژی
دریل برقی و شارژی

بیشتر بخوانید: دریل چیست؟ دریل خوب چی بخرم؟


رنده برقی

این محصول برای کم کردن ضخامت، هم سطح کردن سطوح ناهموار و ایجاد دو راهه (ایجاد زاویه نود درجه در لبه قطعه کار) بر روی چوب، در صنعت چوب و نجاری استفاده می شود.

به طور کلی، بعد از برش چوب و اره کردن آن، صاف کردن و ایجاد زوایای ظاهری چوب بوسیله رنده صورت می گیرد. رنده ها می توانند برقی و یا دستی باشند که وجود یکی از آن ها برای کارگاه نجاری شما کافی است.

رنده برقی نجاری
رنده برقی نجاری

اور فرز یا فرز نجاری

از اور فرز جهت شکل دادن و فرم دادن به لبه های کار و هم چنین ایجاد شیار و صاف کردن قطعه استفاده می شود. این دستگاه به دو نوع ثابت و متحرک تقسیم می شود:

 • اور فرز نجاری ثابت دارای میز است و یا بر روی میز نصب می شود. از این مدل برای ایجاد شیارهایی با عمق کم و باریک با دقت بالا استفاده می شود.
 • از اور فرز نجاری متحرک برای ایجاد شیارهایی با عمق بیشتر استفاده کرد. این دستگاه در بین نجاران بسیار محبوب است و با نام اور فرز مشتی نیز شهرت دارد.
اور فرز نجاری
اور فرز نجاری

بیشتر بخوانید: بهترین اور فرز نجاری کدام است؟ راهنمای خرید اورفرز نجاری


جاروبرقی صنعتی

از این کالا برای نظافت و تمیز کردن محیط کار و کارگاه های نجاری استفاده می شود. برای راحتی کار می توان جارو برقی صنعتی را به ابزارهای مختلف مثل اره میزی، سنباده زن و … متصل کرد.

جاروبرقی صنعتی
جاروبرقی صنعتی

بیشتر بخوانید: جاروبرقی صنعتی چیست و چه کاربردی دارد؟


ابزار اندازه گیری نجاری

متر

این وسیله در اندازه های مختلف در بازار موجود است و از آن برای اندازه گیری استفاده می شود. متر نیز مانند وسایل دیگر، انواع مختلفی دارد که از بین آنها می توان به متر لیزری، متر دستی یا ساده و متر مهندسی اشاره کرد. از مترهای ساده می توان برای نجاری استفاده کرد.

متر
متر

تراز

همان طور که از نام این کالا مشخص است، از آن برای تراز کردن و صاف کردن سطوح مختلف استفاده می شود. البته این محصول کاربردهای متفاوتی دارد که از بین آنها می توان به اندازه گیری و کنترل میزان مستقیمی، تختی،‌ افقی بودن و عمودی بودن سطوح و … اشاره کرد. تراز انواع مختلفی دارد و از پرکاربردترین آن ها می توان به تراز لیزری، تراز دستی، تراز جیبی و … اشاره کرد.

تراز
تراز

بیشتر بخوانید: انواع تراز لیزری کدام است و هر کدام چه کاربردی دارد؟


گونیا نجاری

گونیا نجاری یکی از ابزار اندازه گیری در صنعت نجاری است که از آن برای کشیدن خطوط صاف و اطمینان از صاف بودن لبه بر روی سطح چوبی استفاده می شود.

این کالا از یک دسته چوبی و یک تیغه فلزی تولید شده است. دسته چوبی بر روی سطح چوب قرار می گیرد و تیغه نیز در زاویه 90 درجه نسبت به دسته قرار می گیرد.

گونیا نجاری
گونیا نجاری

رطوبت سنج

وجود رطوبت در چوب همواره یکی از مشکلات نجاران است. هر چه چوب خشک تر باشد، مشکلات و مسائلی که در ساخت سازه های چوبی بوجود می آید، کمتر است و سازه از کیفیت بیش تری برخوردار است.

اگر چوب خشک باشد، میزان پرتی آن نیز کمتر است. تشخیص میزان رطوبت چوب امری دشوار است و نیاز به تجربه فراوان دارد. به همین علت برای این منظور از رطوبت سنج استفاده می شود.

رطوبت سنج
رطوبت سنج

زاویه سنج

برای استفاده از ابزاری مثل اره میزی و فارسی بر نیاز به یک زاویه سنج است. وجود زاویه سنج باعث افزایش دقت برش می شود. به عنوان مثال، برای برش های 45 درجه و 90 درجه با درصد خطای بسیار بسیار کم انجام می شود.

زاویه سنج
زاویه سنج

کولیس

کولیس یک ابزار اندازه گیری پرکاربرد است و این قابلیت را دارد که قطعات، سطوح و وسایل مختلف را با دقت های مختلف از چند تا چند صد هزارم اندازه گیری کند. کولیس ها کاربرد زیادی دارند که یکی از آن ها در صنعت نجاری است. کولیس به نجار کمک می کند تا قسمت های مختلف یک سازه را به صورت دقیق اندازه گیری کند.

کولیس ها انواع مختلفی دارند و دقت آن ها نیز مختلف است. از انواع کولیس می توان به کولیس ساده، کولیس عقربه ای و کولیس دیجیتال اشاره کرد.

کولیس
کولیس

بیشتر بخوانید: کولیس و آموزش گام به گام اندازه گیری با آن


ابزار بادی نجاری

در ادامه به انواع ابزار بادی که در نجاری کاربرد دارد اشاره شده است:

میخکوب و منگنه کوب

این ابزار به صورت بادی و دستی موجود است و همانطور که از نامش مشخص است، از آن جهت زدن منگنه و میخ استفاده می شود. استفاده از میخکوب و منگنه کوب موجب افزایش سرعت، دقت و راندمان کار می شود. در واقع از این وسایل برای ایجاد اتصال میان دو قطعه استفاده می شود.

میخکوب بادی
میخکوب بادی

بیشتر بخوانید: معرفی انواع منگنه کوب و کاربرد آن ها


کمپرسور باد

کمپرسور باد یا کمپرسور هوا دستگاهی است که حجم باد را کم می کند و آن را به صورت متراکم و فشرده در می آورد. این هوای فشرده شده باعث بوجود آمدن حرکت مکانیکی می شود.

کمپرسورهای هوا یا کمپرسورهای بادی جهت استفاده از ابزارآلات بادی همچون انواع منگنه کوب بادی، چکش، میخکوب، پیستوله رنگ پاش و پرچ کن بادی به کار گرفته می شوند.

کمپرسور باد
کمپرسور باد

بیشتر بخوانید: آشنایی با انواع کمپرسور باد و کاربردهای آنها


باد پاش

باد پاش یا سری تفنگی باد کالایی است که به سر شلنگ فنری متصل می شود و از آن برای پاک کردن محل برش استفاده می شود.

باد پاش
باد پاش

سایر ابزارآلات مورد نیاز کارگاه خانگی نجاری

در ادامه به انواع ابزار نجاری دیگر که در یک کارگاه نجاری مورد استفاده قرار می گیرد، اشاره شده است:

پیچ چوب یا پیچ ام دی اف

این پیچ برای اتصالات چوبی و ام دی اف مناسب است. این مدل پیچ نوک تیزی دارد و می تواند به راحتی در داخل چوب، بدون آن که چوب را خراب کند، فرو برود.

میخ

میخ ها انواع مختلفی دارند و می توان از آن ها برای اتصالات مختلف استفاده کرد. میخ نجاری و میخ فولادی در نجاری مورد استفاده قرار می گیرند.

ابزار ایمنی

رعایت نکات ایمنی و استفاده از ابزارآلات ایمنی در هر حرفه و شغلی لازم است. ضروری ترین ابزار ایمنی در کارگاه های نجاری عبارتند از:

 • دستکش نجاری
 • شیلد محافظ صورت
 • لباس کار
 • کلاه ایمنی
 • کفش ایمنی
ابزار ایمنی
ابزار ایمنی

میزکار نجاری

اولین و مهم ترین وسیله برای انجام کار میز کار است. میزهای کار معمولاً دارای یک یا چند کشو یا کمد برای قرار دادن ابزار و هم چنین گیره به منظور گرفتن قطعه کار هستند.

میز نجاری
میز نجاری

جعبه ابزار

کیف ابزار یا جعبه ابزار یکی از وسایل مورد نیاز برای جمع آوری، نگه داری و حمل آسان برخی از ابزارآلات است که می توان از آن در هر کارگاه نجاری استفاده کرد.

جعبه ابزار
جعبه ابزار

بیشتر بخوانید: جعبه ابزار چیست و چه کارایی دارد؟ چه ابزارهایی را داخل کیف ابزار بگذاریم؟


تابلو ابزار نجاری

این وسیله برای ترتیب دادن به ابزار جهت دسترسی آسان تر و راحت تر به آن ها بکار می رود. تابلو ابزار باعث افزایش سرعت نجار نیز می شود.

تابلو ابزار نجاری
تابلو ابزار نجاری

خرید اینترنتی ابزار نجاری

سایت راندنو انواع ابزار نجاری و دیگر ابزار و یراق را به خریداران نمایش می دهد. در حقیقت، خریداران ضمن مشاهده قیمت ابزار مورد نظر خود، می توانند با فروشنده آن ارتباط مستقیم داشته باشند و در بستر اینترنت، درخواست سفارش خود را به نماینده و فروشنده اصلی آن کالا ارسال کنند.

فروشگاه اینترنتی ابزار نجاری

در حقیقت، راندنو پل ارتباطی میان خریداران و فروشندگان است. فروشندگان می توانند با ثبت نام رایگان و تهیه یک بسته حمایتی راندنو، کالاها و انواع ابزارآلات مانند ابزار نجاری خود را قیمت گذاری کنند و با اطلاعات تماسی که درج می کنند، با خریداران در ارتباط باشند.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

امتیاز شما به مطلب

دوست داشتم: 26
دوست نداشتم: 13
میانگین امتیازات: 2

۲ دیدگاه در “انواع ابزار نجاری کدام است و چگونه یک کارگاه نجاری خانگی داشته باشیم؟

سلام و وقت بخیر. ممنون از مطلب خوبتون. من یک کارگاه نجاری کوچک راه اندازی کردم و در حال تکمیل دستگاه ها هستم. در حال حاضر یه تعدادی از وسایل را تهیه کردم و برای خرید بعضی ها به مشورت بیش تر نیاز دارم. مثل دستگاه سی ان سی که یکی از حساس ترین دستگاه هاست. سی ان سی آمل برش و چند تا سایت دیگه رو بررسی کردم و هنوز نتونستم تصمیم بگیرم. خوبی بعضی از سایت ها مثل همین آمل اینه که به صورت قسطی هم میدن. اما از نظر کیفی نمی دونم چطور هستش. شما می تونین راهنمایی کنید؟

سلام دوست عزیز ممنون از حسن توجه شما
اکثر کارخانه های بزرگ در ایران بسته به کارایی، از دستگاه سی ان سی انتخاب خود را بین برندها انجام می دهند. کشورهای مختلفی در سراسر جهان به تولید دستگاه های سی ان سی پرداخته اند. به طور مثال کشور ژاپن دارای برندهای yamazaki – okuma – dmg mori – toyoda – makino می باشد. یا از بهترین برندهای آلمانی می توان به دستگاه سی ان سی stama – spinner – mag – datron ag نام برد.
از شرکت های ایرانی می توان از ایران اتوماسیون نام برد. درضمن اگر از سایت آمل یا هر سایت دی
گر قصد خرید دارید، حتماً به نماد الکترونیک و مجوز کسب و کار اینترنتی این سایت توجه نمایید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *