ثبت فروشگاه

سنسور صنعتی

سنسور صنعتی وسیله‌ای است که اغلب در محیط‌های صنعتی از آن استفاده می‌شود. سنسور‌ها تجهیزات حس‌کننده هستند که کمیت‌های مختلفی همچون دما، رطوبت، حرارت و دیگر موارد را اندازه‌گیری می‌کنند. سنسور‌ها می‌توانند مقدار‌های اندازه‌گیری شده را به کمیت‌های الکتریکی آنالوگ یا دیجیتال تبدیل کنند. بدون وجود سنسور‌ها بسیاری از فعالیت‌ها در محیط‌های صنعتی انجام نمی‌شود به همین دلیل متخصصان به خرید سنسور صنعتی اقدام می‌کنند. یکی از مهم‌ترین کاربرد‌های سنسور اندازه‌گیری در سیستم‌های کنترل مانند PLC‌ها است. درواقع قیمت سنسور صنعتی با سنسور‌های معمولی تفاوت دارد و علت آن هم عملکرد سنسور‌ها است. کارایی این تجهیزات سبب شده است تا سنسور به عضو جدانشدنی سیستم‌های کنترل اتوماتیک تبدیل شود. برخی از سنسور‌ها به صورت مستقل کمیت‌ها را اندازه‌گیری می‌کنند و برخی دیگر با تجهیزات اندازه‌گیری دیگری ادغام می‌شوند. سنسور‌ها براساس عملکرد، کمیت قابل اندازه‌گیری، نحوه کاربرد و دیگر موارد تقسیم‌بندی می‌شوند. از کاربرد‌های سنسور صنعتی می‌توان به مواردی همچون تجهیزات فضایی، صنایع پزشکی، داروسازی و بهداشتی، سیستم‌های هشدار در صنایع هواپیمایی و سیستم‌های نظامی و ضد حمله موشکی اشاره کرد.  

سنسور‌ها براساس خروجی به انواع دو سیمه، سه سیمه و چهارسیمه تقسیم‌بندی می‌شوند. این سیم‌ها می‌توانند AC و DC باشند. که این انواع این سیم‌ها به کارایی سنسور بستگی دارد. همچنین سنسور‌ها می‌توانند آنالوگ یا دیجیتال باشند. این تجهیزات براساس پارامتری که اندازه‌گیری می‌کنند هم به چند دسته تقسیم‌بندی می‌شوند. از پرکاربردترین سنسور‌ها در صنعت می‌توان به سنسور صنعتی دما، سنسور رطوبت صنعتی، سنسور اکسیژن صنعتی، سنسور فشار صنعتی، سنسور چشمی صنعتی و سنسور co۲ صنعتی اشاره کرد. انواع سنسور‌های صنعتی براساس عمکرد شامل سنسور تماسی و غیر تماسی است.  سنسور تماسی از راه تماس با قطعه کمیت مورد نظر را اندازه‌گیری می‌کنند و اطلاعات دریافتی را برای مرکز کنترل ارسال می‌کنند. این تجهیزات نیز خود به دو دسته سنسور‌های تشخیص تماس و سنسور‌های نیرو - فشار طبقه‌بندی می‌شوند. سنسور غیرتماسی با نزدیک شدن به قطعه، پارامتر‌های مختلف را اندازه‌گیری می‌کنند. این محصولات دقت و سرعت پاسخگویی بالایی دارند. در میان این سنسور‌ها، سنسور صنعتی غیرتماسی کاربرد بیشتری دارد و در اغلب صنایع از آن استفاده می‌شود. این محصولات در انواع گوناگون به بازار عرضه می‌شود. این محصولات براساس نحوه اندازه‌گیری پارامتر‌ها به چند دسته تقسیم‌بندی می‌شوند:

  • سسور القایی: این تجهیزات در مقابل فلزات قرار می‌گیرند و اطلاعات دریافت شده را به سیستم‌های اندازه‌گیری و مدار‌های کنترلی ارسال می‌کنند. برای اندازه‌گیری فاصله از قطعه، جداسازی قطعات با ابعاد مختلف، اندازه‌گیری ضخامت و دیگر موارد از این نوع سنسور استفاده می‌شود.
  • سنسور خازنی: این سنسور‌ها بدون کنتاکت الکتریکی اجسان فلزی و غیرفلزی را حس می‌کنند و می‌توانند کنترل سطوح در مخازن را برعهده بگیرند. همچنین از این محصولات می‌توان برای مولد پالس به منظور کنترل وضعیت برنامه تجهیزات استفاده کرد. 
  • سنسور نوری: این محصولات به وسیله نور می‌توانند کمیت‌ها را اندازه‌گیری کنند. این سنسور می‌تواند برای اجسام فلزی و غیرفلزی به کار گرفته شود. برای کنترل عبور و مرور افراد، شمارش در خط تولید، تشخیص جسم معیوب، کنترل حرکت اجسام و دیگر موارد از این سنسور استفاده می‌شود.
  • سنسور مغناطیسی: از این سنسور‌ها در مجاورت میدان مغناطیسی استفاده می‌شود. هنگامی که یک قطعه آهن ربا در مقابل این سنسور قرار بگیرد، کنتاکت آن وارد عمل می‌شود. برای اندازه‌گیری سرعت، تشخیص موقعیت پیستون در سیلندر و تشخیص سطح مایعات از این سنسور استفاده می‌شود.
  • سنسور لیزری: این سنسور‌ها از طریق ارسال پرتو نور باریک متمرکز می‌توانند پارامتر‌ها را اندازه‌گیری کنند. این محصولات می‌توانند در شرایطی که گرد و غبار وجود دارد نیز کار کنند و فواصل دور را اندازه‌گیری کنند.

از دیگر انواع سنسورهای صنعتی می‌توان به پره نوری، سنسور التراسونیک و سنسور کد رنگ یا تشخیص رنگ اشاره کرد.

قیمت سنسور صنعتی

قیمت این محصولات به عوامل مختلفی همچون عملکرد و کارایی محصول، نوع، کمیت قابل اندازه‌گیری، نوع خروجی و ورودی، برند و شرکت سازنده بستگی دارد.

خرید سنسور صنعتی از راندنو

برای خرید سنسور صنعتی می‌توانید از بخش بالای همین صفحه، کالای مورد نظر خود را انتخاب کنید و مشخصات فنی کالا را مشاهده نمایید. سپس قیمت کالا را در فروشگاه‌های مختلف با یکدیگر مقایسه کنید و بصورت مستقیم با مراکز فروش سنسور صنعتی ارتباط برقرار نمایید. راندنو امکان مشاهده لیست قیمت انواع سنسور صنعتی روکار و برقراری ارتباطی بدون واسطه با فروشندگان را برای شما فراهم می‌سازد.

لیست مقایسه