ثبت فروشگاه

سنسور صنعتی

سنسور صنعتی وسیله ای است که اغلب در محیط های صنعتی از آن استفاده می شود. سنسورها تجهیزات حس کننده هستند که کمیت های مختلفی همچون دما، رطوبت، حرارت و دیگر موارد را اندازه گیری می کنند. سنسورها می توانند مقدارهای اندازه گیری شده را به کمیت های الکتریکی آنالوگ یا دیجیتال تبدیل کنند. بدون وجود سنسورها بسیاری از فعالیت ها در محیط های صنعتی انجام نمی شود به همین دلیل متخصصان به خرید سنسور صنعتی اقدام می کنند.

یکی از مهمترین کاربردهای سنسور اندازه گیری در سیستم های کنترل مانند PLCها است. درواقع قیمت سنسور صنعتی با سنسورهای معمولی تفاوت دارد و علت آن هم عملکرد سنسورها است. کارایی این تجهیزات سبب شده است تا سنسور به عضو جدانشدنی سیستم های کنترل اتوماتیک تبدیل شود. برخی از سنسورها به صورت مستقل کمیت ها را اندازه گیری می کنند و برخی دیگر با تجهیزات اندازه گیری دیگری ادغام می شوند.

سنسورها براساس عملکرد، کمیت قابل اندازه گیری، نحوه کاربرد و دیگر موارد تقسیم بندی می شوند.

سنسور صنعتی

کاربرد سنسور صنعتی

  1. تجهیزات فضایی
  2. صنایع پزشکی، داروسازی و بهداشتی
  3. ساخت ماشین آلات صنعتی
  4. اتوماسیون آزمایشگاهی
  5. تجهیزات رباتیک
  6. سیستم های هشدار در صنایع هواپیمایی
  7. سیستم های نظامی و ضد حمله موشکی

کاربرد سنسور صنعتی

انواع سنسورهای صنعتی براساس عمکرد

  • سنسور تماسی: این سنسورها از راه تماس با قطعه کمیت مورد نظر را اندازه گیری می کنند و اطلاعات دریافتی را برای مرکز کنترل ارسال می کنند. این تجهیزات نیز خود به دو دسته سنسورهای تشخیص تماس و سنسورهای نیرو - فشار طبقه بندی می شوند.
  • سنسور غیرتماسی: این سنسورها با نزدیک شدن به قطعه، پارامترهای مختلف را اندازه گیری می کنند. این محصولات دقت و سرعت پاسخگویی بالایی دارند.

در میان این سنسورها، سنسور صنعتی غیرتماسی کاربرد بیشتری دارد و در اغلب صنایع از آن استفاده می شود. این محصولات در انواع گوناگون به بازار عرضه می شود.

انواع سنسورهای غیرتماسی

این محصولات براساس نحوه اندازه گیری پارامترها به چند دسته تقسیم بندی می شوند:

سسور القایی

این تجهیزت در مقابل فلزات قرار می گیرند و اطلاعات دریافت شده را به سیستم های اندازه گیری و مدارهای کنترلی ارسال می کنند. این محصولات اغلب برای فلزات به کار گرفته می شوند. برای اندازه گیری فاصله از قطعه، جداسازی قطعات با ابعاد مختلف، اندازه گیری ضخامت و دیگر موارد از این نوع سنسور استفاده می شود.

سسور القایی

سنسور خازنی

این سنسورها بدون کنتاکت الکتریکی اجسان فلزی و غیرفلزی را حس می کنند و می توانند کنترل سطوح در مخازن را برعهده بگیرند. همچنین از این محصولات می توان برای مولد پالس به منظور کنترل وضعیت برنامه تجهیزات استفاده کرد. این سنسورها کم حجم هستند و نصب آسانی دارند. برای کنترل سطح، کنترل وجود مایع در محیط بسته، اندازه گیری سرعت، شمارش اجسام و دیگر موارد از این سنسورها استفاده می شود.

سنسور التراسونیک

این محصولات پالس های صوتی کوتاه به سطح اجسام ارسال می کنند و سیگنال بازتابیده را دریافت می کنند و زمان رفت و برگشت محاسبه می شود. این سنسورها دقت بالایی دارند و قیمت آن ها مناسب است. همچنین هزینه نگهداری آن ها کم است و نیاز به تعمیر خاصی ندارد. از این محصول برای اندازه گیری فاصله، همگن نمودن مواد مذاب و انجام آزمایش های کیفی استفاده می شود.

سنسور التراسونیک

سنسور نوری

این سنسورها یکی از پرکاربردترین انواع سنسورهای صنعتی هستند. این محصولات به وسیله نور می توانند کمیت ها را اندازه گیری کنند. این سنسور می تواند برای اجسام فلزی و غیرفلزی به کار گرفته شود. برای کنترل عبور و مرور افراد، شمارش در خط تولید، تشخیص جسم معیوب، کنترل حرکت اجسام و دیگر موارد از این سنسور استفاده می شود. این محصولات در انواع سنسور یک طرفه، دو طرفه، رفلکتوری و مادون قرمز عرضه می شوند. سنسورهای نوری حافظه طولانی دارند و احتمال خطای آن ها کم است.

سنسور نوری

سنسور مغناطیسی

از این سنسورها در مجاورت میدان مغناطیسی استفاده می شود. هنگامی که یک قطعه آهن ربا در مقابل این سنسور قرار بگیرد، کنتاکت آن وارد عمل می شود. برای اندازه گیری سرعت، تشخیص موقعیت پیستون در سیلندر و تشخیص سطح مایعات از این سنسور استفاده می شود.

سنسور کد رنگ یا تشخیص رنگ

این محصولات با ارسال نور سفید و دریافت نور منعکس شده می توانند رنگ ها را شناسایی کنند. از این سنسورها در کاغذسازی، صنایع مربوط به پارچه، بسته بندی و دیگر موارد استفاده می شود.

سنسور لیزری

این سنسورها از طریق ارسال پرتو نور باریک متمرکز می توانند پارامترها را اندازه گیری کنند. این محصولات می توانند در شرایطی که گرد و غبار وجود دارد نیز کار کنند و فواصل دور را اندازه گیری کنند. برای اندازه گیری ارتفاع، کنترل انحراف جسم، تراز کردن مسیر، موقعیت ربات و دیگر موارد از این سنسور استفاده می شود.

سنسور لیزری

پرده نوری

پرده نوری یک نوع سنسور نوری است که جهت تشخیص حضور در فاصله کوتاه با حساسیت های مختلف از آن استفاده می شود. این محصولات براساس عملکرد در سه نوع حساسیت بالا، حساسیت متوسط و حساسیت کم مورد استفاده قرار می گیرد. در گیت های ورودی و محل های حفاظت شده از این سنسور استفاده می شود.

انواع سنسور براساس خروجی

سنسورها براساس خروجی به انواع دو سیمه، سه سیمه و چهارسیمه تقسیم بندی می شوند. این سیم ها می توانند AC و DC باشند. که این انواع این سیم ها به کارایی سنسور بستگی دارد. همچنین سنسورها می توانند آنالوگ یا دیجیتال باشند. این تجهیزات براساس پارامتری که اندازه گیری می کنند هم به چند دسته تقسیم بندی می شوند. از پرکاربردترین سنسورها در صنعت می توان به سنسور صنعتی دما، سنسور رطوبت صنعتی، سنسور اکسیژن صنعتی، سنسور فشار صنعتی، سنسور چشمی صنعتی، سنسور co2 صنعتی و ... اشاره کرد.

بهترین برند سنسور صنعتی

از انواع سنسورها می توان در تمامی صنایع استفاده کرد. شرکت های بسیار زیادی به تولید و ساخت این محصولات می پردازند. از بهترین این شرکت ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

سنسور آتونیکس Autonics

آتونیکس یک شرکت کره ای در زمینه تولید تجهیزات اتوماسیون صنعتی است. این شرکت بیش از 6000 نوع محصول در این زمینه تولید می کند. سنسورهای شرکت اتونیکس شهرت بسیار زیادی دارد. برای اندازه گیری رطوبت، دما، سطح مایعات و ... از این سنسورها استفاده می شود.

سنسور امرون Omron

امرون یکی از مشهورترین شرکت های ژاپنی است که توانسته سهم بزرگی از بازار در زمینه محصولات اتوماسیون صنعتی را به خود اختصاص دهد. این شرکت از اولین تولیدکنندگان ATM و کارتخوان های معناطیسی در جهان است. سنسورهای فتوالکتریک امرون از مشهورترین سنسورهای چشمی هستند.

  • از دیگر برندهای برتر در این زمینه می توان به سنسور بامر، سنسور زیمنس و ... اشاره کرد.

قیمت سنسور صنعتی

قیمت این محصولات به عوامل مختلفی همچون عملکرد و کارایی محصول، نوع، کمیت قابل اندازه گیری، نوع خروجی و ورودی، برند و شرکت سازنده بستگی دارد.

خرید سنسور صنعتی

برای خرید سنسور صنعتی می توانید از بخش بالای همین صفحه، کالای مورد نظر خود را انتخاب کنید و مشخصات فنی کالا را مشاهده نمایید. سپس قیمت کالا را در فروشگاه های مختلف با یکدیگر مقایسه کنید و بصورت مستقیم با مراکز فروش سنسور صنعتی ارتباط برقرار نمایید. راندنو امکان مشاهده لیست قیمت انواع سنسور صنعتی روکار و برقراری ارتباطی بدون واسطه با فروشندگان را برای شما فراهم می سازد.

لیست مقایسه

برند