ثبت فروشگاه

تابلو برق

تابلو برق صنعتی وسیله ای بسیار کاربردی در صنعت می باشد که در دو نوع تابلو برق سه فاز و تابلو برق تک فاز در بازار موجود می باشد. این وسیله دارای یک محفظه برای نصب تجهیزات الکتریکی مانند لوازم نمایشگر، قطعات کنترلی و کلیدها است. همچنین این وسیله کار کنترل تمام برق های ساختمان و یا کارخانه را برعهده دارد. جنس این وسیله می تواند از دو نوع پلاستیکی و فلزی باشد. جنس تابلو فلزی از ورق گالوانیزه است که برای جلوگیری از از بین رفتن رنگ آن، روی آن را رنگ می زنند که معمولاً به رنگ نقره می باشد. جنس تابلو پلاستیکی نیز از پلی کربنات می باشد. تابلو برق ها به صورت کلی می توانند از نظر کاربرد دسته بندی شوند. به طور مثال، تابلو برق های مخابراتی (کروز)، صنعتی، شبکه (رک)، قدرت، ساختمانی (کنتوری)، انشعابی، هوشمند و غیره در بازار موجود می باشند.

انواع تابلو برق از نظر ساختار و شکل

 • با توجه به تجهیزات مورد نیاز داخل و روی تابلو، ابعاد و عمق تابلوهای برق نسبت به ابزار و تجهیزاتی که در آن به کار رفته و سلیقه خریدار می تواند متغیر باشد.
 • در این تابلوها براساس سلیقه خریدار، مدل باز شدن این تابلو ها می تواند از راست به چپ و یا از چپ به راست متفاوت سفارش داده شود.
 • ضخامت ورق فلزی به کار رفته در تابلو برق هر چه بیشتر باشد، استحکام و ارزش قیمتی تابلو برق نیز بیشتر می شود.
 • در تابلو برق ها برای نصب کنتاکتورها از ریل فلزی استفاده می شود. به این صورت که بعد از ریل کشی درون تابلو برق و سوار کردن قطعات روی ریل، نول ها را روی شمش نول قرار می دهند.
 • همچنین خریدار می تواند با توجه به سلیقه و نیاز خود، ورودی کابل های تابلو را (بالا، پایین، چپ، راست) انتخاب کند.

کاربرد انواع تابلو برق

لازم به ذکر است بسیاری از این تابلوها می توانند تلفیقی و برای انجام دادن چندین کار متفاوت طراحی شده باشند.

 • تابلوهای اندازه گیری: این تابلوها اندازگیری ولتاژ، جریان، مقاومت، رطوبت، حرارت و دیگر المان ها را برعهده دارد.
 • تابلوهای کنترلی: این تابلوها با استفاده از انواع کلیدها و تایمرها، وظیفه قطع و وصل جریان را در بازه های متفاوت برعهده دارند.
 • تابلوهای هشدار: این تابلوها وظیفه اطلاع رسانی از مدارات را به عهده داشته و موجب جلوگیری از بروز حواددث می شوند.
 • تابلوهای انشعابی: این تابلوها در صنعت مخابرات و شرکت توزیع برق کاربرد فراوان دارد.

انواع تابلو برق از نظر محل قرارگیری

تابلو برق ها را به دو صورت روکار و توکار می توان نصب کرد:

 • تابلو برق توکار: منظور از تابلو برق توکار، تابلوهایی هستند که سازنده آن ها قبل از قرار دادن، محل قرارگیری خاصی برای تابلو تعبیه کرده که معمولاً در ساختمان ها این روش دیده می شود.
 • تابلو برق روکار: منظور از تابلو برق روکار، تابلوهایی هستند که جایی برای آن ها تعبیه نشده و معمولاً در محیط و فضای آزاد قرار دارند. اگر قصد استفاده از این تابلو را دارید، می بایست به فکر یک ورق فلزی برای قرار دادن روی تابلو جهت جلوگیری از آفتاب خوردگی و بارون دیدگی که اصطلاحاً به آن بارونی می گویند، باشید.

ساخت تابلو برق

شرکت ها و کارخانه های متعددی اقدام به طراحی و ساخت انواع تابلو برق های فلزی و پلاستیکی کرده اند. با توجه به نوع سفارش در تابلوهای فلزی، ضخامت ورق، توکار یا روکار بودن تابلو، نوع رنگ، تعداد سینی،عمق تابلو و ارتفاع تابلو می توانند متفاوت باشند که در قیمت تابلوهای برق تأثیرگذار است. همچنین تابلوهای پلاستیکی دارای ابعاد استاندارد می باشند و به صورت سفارشی تولید نمی شوند. معمولاً شرکت های تولیدکننده انواع داکت، تابلوهای پلاستیکی روکار و توکار نیز تولید می کنند.

چه تابلو برقی بخریم؟

برای خرید و اطلاع از قیمت تابلو برق با مراجعه به سایت راندنو می توان با ده ها فروشنده این حوزه ارتباط مستقیم برقرار کرد و برای سفارش و ساخت انواع تابلو اقدام نمود. خریداران می توانند برای درج استعلام خرید به قسمت درخواست خرید مراجعه نموده و از فروشندگان متعددی پیش فاکتور دریافت نمایند.

لیست مقایسه

برند