ثبت فروشگاه

تابلو برق

تابلو برق صنعتی وسیله ای کاربردی در صنعت محسوب می شود که در دو نوع تابلو برق سه فاز و تابلو برق تک فاز در بازار موجود است. این وسیله دارای یک محفظه برای نصب تجهیزات الکتریکی مانند لوازم نمایشگر، قطعات کنترلی و کلیدها است. همچنین این وسیله کار کنترل تمام برق های ساختمان و یا کارخانه را برعهده دارد. جنس تابلو برق می تواند از پلاستیک و یا فلز باشد. 

جنس تابلو فلزی از ورق گالوانیزه است که برای جلوگیری از از بین رفتن رنگ آن، روی آن را رنگ کاری می کنند. جنس تابلو برق پلاستیکی نیز از پلی کربنات است. تابلو برق ها به صورت کلی می توانند از نظر کاربرد دسته بندی شوند. به طور مثال، تابلو برق مخابراتی (کروز)، تابلو برق صنعتی، تابلو برق شبکه (رک)، تابلو برق قدرت، تابلو برق ساختمان (کنتوری)، تابلو برق انشعابی، تابلو برق هوشمند و ... در بازار وجود دارند.

تابلو برق

انواع تابلو برق براساس نوع کنترل

تابلوهای برق بر اساس نوع کنترل به دو دسته زیر تقسیم می شوند:

تابلو برق ساده 

تابلو برق ساده توسط رله کنترل می شود.

تابلو برق هوشمند

تابلو برق هوشمند توسط PLC کنترل می شود.

مهم ترین اجزای تابلو برق

در ادامه به مهم ترین اجزای تابو برق پرداخته می شود.

بدنه تابلو برق

تجهیزات تابلو برق در داخل یا روی بدنه تابلو برق نصب می شوند و بدنه تابلو برق از این تجهیزات در برابر ضربه، گرد و غبار و… محافظت می کند. جنس بدنه تابلو برق ممکن است از پلاستیک، آهن یا حتی مواد کامپوزیتی باشد. ضخامت ورق های تابلوهای برق گوناگون هستند و به عواملی مانند محل قرارگیری تابلو، ساختمان تابلو، نوع دسترسی به اجزای آن و … بستگی دارند. همچنین در بدنه تابلو برق باید دریچه ای برای گردش هوای تابلو برق وجود داشته باشد.

کلید

کلید یکی از اجزای مهم در تابلو برق محسوب می شود که برای قطع و وصل جریان الکتریکی کاربرد دارد. به طور کلی کلیدها را می توان به دو دسته تقسیم کرد. یک دسته قطع و وصل را زیر بار انجام می دهند و دسته دیگر در حالت بدون بار قطع و وصل را انجام می دهند. کلیدها براساس عواملی مانند عمق و ارتفاع نصب، تعمیرات و نگهداری و… در قسمت های مختلف تابلو قرار می گیرند. کلید فیوز نسبت به کلیدهای اتوماتیک قیمت پایین تری دارد بنابراین از آن در تابلوهای فشار ضعیف بیشتر استفاده می شود.

هادی ها

از هادی ها برای اتصال و ارتباط الکتریکی تجهیزات تابلو برق استفاده می شود. این هادی ها به دو صورت سیم و شینه وجود دارند. جنس اغلب آنها از مس است اما می توانند از جنس آلومینیوم نیز باشند.

تجهیزات اندازه گیری

تجهیزات اندازه گیری پارامترهای مختلفی را اندازه گیری می کنند. این تجهیزات شامل آمپرمتر، ولت متر، فرکانس متر و ... هستند.

تجهیزات حفاظتی

تجهیزات حفاظتی برای حفاظت مدار کاربرد دارند.

اینترلاک

اینترلاک یا سیستم قفل داخلی از رخ دادن حوادث ناخواسته جلوگیری می کند. سیستم قفل داخلی می تواند به دو صورت مکانیکی و الکتریکی باشد.

سیستم اتصال زمین

اتصال زمین برای حفاظت جان افراد در برابر برق گرفتگی به کار می رود. هر سلول تابلو به طور مجزا به هادی اتصال به زمین وصل می شود. در اتصال به زمین، قسمت های فلزی که در مدار الکتریکی قرار ندارند باید به هادی زمین متصل شوند.

مقره

مقره برای جلوگیری از عبور جریان های ناخواسته به زمین استفاده می شود و نقش یک عایق را ایفا می کند. مقره در سیستم ها و تابلوهای انتقال و توزیع کاربرد دارد.

مهم ترین اجزای تابلو برق

انواع تابلو برق

تابلوهای برق به شرح زیر دسته بندی می شوند. 

تابلوهای فیکس (Fix)

تابلوهای فیکس به سه دسته زیر تقسیم می شوند:

 • تابلوهای ایستاده چند منظوره (Multi Purpose): این تابلوها بصورت ایستاده قرار می گیرند که در داخل آنها تجهیزات کنترل، قدرت و...نصب می شود.
 • تابلوهای دیواری (Wall Mounting): این تابلوها در دو نوع تابلوهای روکار (On Surface) و تابلوهای توکار (Flush Mounting) دسته بندی می شوند.
 • تابلوهای Rack: تابلوهایی هستند که قفسه دارند و محفظه های اندازه گیری، الکترونیکی، مخابراتی و... روی آنها نصب می شود.

تابلوهای کشویی (Withdraw able)

تابلوهای کشویی به دو دسته زیر تقسیم می شوند:

 • تابلو های کنترل موتورها (Motor Control Center): این تابلوها بصورت کشویی ساخته می شوند و جهت کنترل موتورها کاربرد دارند. این تابلوها گران هستند. 
 • تابلوهای مرکز قدرت (Power Center): این تابلوها یک تابلوی توزیع هستند و می توانند چندین تابلوی MCC را تغذیه کنند. همچنین کلیدهای این تابلوها اغلب از نوع هوایی هستند.

تابلوهای مدولار

تابلوهای مدولار نوع پیشرفته تابلوهای فیکس ایستاده هستند.

انواع تابلو برق از نظر ایستایی

تابلو برق از نظر ایستایی به دو صورت زیر است:

ايستاده (Self Standing یا Free Standing)

تابلو حالت خود ايستا دارد و نیازی به تکيه نیست. 

ديواری (Wall Mounted)

تابلوهایی که بر روی ديوار نصب می شوند که اگر اين تابلوها بر روی سطح ديوار نصب شوند، روکار(Surface Mounted) هستند و اگر داخل ديوار قرار گیرند، توکار (Flush Mounted يا Recessed Mounted) هستند. 

انواع تابلو برق از نظر ایستایی

انواع تابلو برق براساس سطح ولتاژ

تابلو برق ها براساس سطح ولتاژ به سه دسته زیر تقسیم می شوند:

 • تابلوهای فشار ضعیف (LV): این تابلوها در سطح ولتاژ کمتر از 1000V قرار دارند.
 • تابلوهای فشار متوسط (MV): این تابلوها در سطح ولتاژ بين 1000V تا 36000V قرار دارند.
 • تابلو های فشار قوی (HV): تابلوهای فشار قوی در سطح ولتاژ بين 63000V تا 400000V قرار دارند.

کاربرد انواع تابلو برق

لازم به ذکر است بسیاری از این تابلوها می توانند برای انجام چندین کار متفاوت طراحی شده باشند.

تابلوهای اندازه گیری

این تابلو اندازگیری ولتاژ، جریان، مقاومت، رطوبت و ... را برعهده دارد.

تابلوهای کنترلی

این تابلوها با استفاده از انواع کلیدها و تایمرها، وظیفه قطع و وصل جریان را در بازه های متفاوت برعهده دارند.

تابلوهای هشدار

این تابلوها وظیفه اطلاع رسانی از مدارات را به عهده درند وسبب جلوگیری از بروز حوادث می شوند.

تابلوهای انشعابی

این تابلوها در صنعت مخابرات و شرکت توزیع برق کاربرد فراوان دارند.

کاربرد انواع تابلو برق

انواع تابلو برق از نظر محل قرارگیری

تابلو برق ها را به دو صورت روکار و توکار می توان نصب کرد:

تابلو برق توکار

منظور از تابلو برق توکار، تابلوهایی هستند که سازنده قبل از قرار دادن آنها، محل قرارگیری خاصی برای تابلو تعبیه می کند.

تابلو برق روکار

منظور از تابلوهای برق روکار، تابلوهایی هستند که جایی برای آنها تعبیه نشده است و معمولاً در فضای آزاد قرار دارند. اگر قصد استفاده از این تابلو را دارید، باید یک ورق فلزی روی تابلو قرار دهید تا در برابر آفتاب و بارون محافظت شود.

انواع فیوز در تابلو برق

 1. فیوز حرارتی
 2. فیوز حرارتی ذوب شونده
 3. فیوز مغناطیسی
 4. فیوز توان بالا NH
 5. فیوز فشار قوی HH

نکات مهم در هنگام خرید تابلو برق

 • با توجه به تجهیزات مورد نیاز داخل و روی تابلو، ابعاد و عمق تابلوهای برق نسبت به ابزار و تجهیزاتی که در آن به کار رفته  است و سلیقه خریدار می تواند متغیر باشد.
 • در این تابلوها براساس سلیقه خریدار، مدل باز شدن این تابلو ها می تواند از راست به چپ و یا از چپ به راست متفاوت باشد.
 • ضخامت ورق فلزی به کار رفته در تابلو برق هر چه بیشتر باشد، استحکام و ارزش قیمتی تابلو برق نیز بیشتر می شود.
 • همچنین خریدار می تواند با توجه به سلیقه و نیاز خود، ورودی کابل های تابلو را (بالا، پایین، چپ، راست) انتخاب کند.
 • کیفیت در مونتاژ تابلو برق بر روی عملکرد و سطح ایمنی تابلو برق تأثیر زیادی دارد.
 • در هنگام خرید به برند و شرکت تولیدکننده آن توجه کنید.

برترین برندهای تابلو برق

شرکت ها و کارخانه های متعددی اقدام به طراحی تابلو برق های فلزی و پلاستیکی کرده اند که در ادامه به برترین آنها پرداخته می شود.

تابلو برق دانوب

تابلو برق های شرکت دانوب از کیفیت مناسبی برخوردار هستند. یکی از تابلو برق های این شرکت تابلو برق دانوب با درب مات و سایز 13*30*20 سانتی متر است. این محصول غیرقابل اشتعال است. همچنین درجه حفاظت آن IP65 است که در برابر ضربه و نور خورشید مقاوم است.

از دیگر برندهای برتر تابلو برق می توان به تابلو برق البرز، تابلو برق آریا، تابلو برق پارس صنایع و ... اشاره کرد.

قیمت تابلو برق

تابلو برق براساس عواملی مانند ابعاد، جنس تابلو برق، عمق، نوع نصب، استاندارد، درجه حفاظت، نوع تابلو برق، ضخامت ورق، نوع رنگ، تعداد سینی، برند و شرکت تولیدکننده و ... قیمت گذاری می شود. همچنین تابلوهای پلاستیکی دارای ابعاد استاندارد هستند و به صورت سفارشی تولید نمی شوند. معمولاً شرکت های تولیدکننده انواع داکت، تابلوهای پلاستیکی روکار و توکار نیز تولید می کنند.

سایت راندنو برای خریداران امکان مقایسه قیمت و مشخصات فنی را نیز فراهم کرده است. همچنین در صورت اینکه کالای مورد نظر شما در سایت موجود نباشد، می توانید با ثبت استعلام از برترین فروشگاه ها به صورت رایگان پیش فاکتور بگیرید و بهترین انتخاب را داشته باشید.

خرید تابلو برق

برای خرید تابلو برق می توانید از بخش بالای همین صفحه، کالای مورد نظر خود را انتخاب کنید و مشخصات فنی کالا را مشاهده نمایید. سپس قیمت کالا را در فروشگاه های مختلف با یکدیگر مقایسه کنید و بصورت مستقیم با فروشنده مورد نظر ارتباط برقرار نمایید. راندنو امکان مشاهده لیست قیمت تابلو برق و برقراری ارتباطی بدون واسطه با فروشندگان را برای شما فراهم می سازد.

لیست مقایسه

برند