ثبت فروشگاه

فن سانتریفیوژ یا هواکش سانتریفیوژ با نام فن گریز از مرکز نیز شناخته می‌شود. فن سانتریفیوژ یک نوع فن پرکاربرد است که جریان هوا و سایر گازها را توسط نیروی گریز از مرکز جابه‌جا می‌کند. این نوع فن هوا را در جهت عمود بر محور گردش پروانه تخلیه می‌کند. در ساختار این فن پره‌هایی با شکل خاص و منحنی به کار رفته است که با چرخش، هوا را به سمت مرکز فن جذب کرده و به سمت خروجی آن هدایت می‌کند. به طور کلی استفاده از این نوع فن به منظور ایجاد ظرفیت هوادهی متوسط در شرایطی با فشار استاتیکی متوسط و بیشتر، کاربرد دارند. به عبارت دیگر از انواع فن سانتریفیوژ در مکان‌هایی که جریان هوا کثیف است یا ناخالصی دارد و دما بالا باشد، استفاده می‌شود.

فن سانتریفیوژ به دلیل قابلیت تولید جریان هوای بالا و فشار برتر نسبت به فن‌های دیگر، در بسیاری از صنایع استفاده می‌شود. سوله‌های تولید، ساختمان‌های اداری، آشپزخانه‌ها و کارخانه‌های صنعتی، بیمارستان‌ها، کارگاه‌ها، هتل‌ها و محیط‌های مشابه از اماکنی هستند که به این فن نیاز دارند. فن سانریفیوژ یک نوع فن خاص است که برای ایجاد جریان هوای متمرکز و قوی در سیستم‌های تهویه و تبرید استفاده می‌شود. این فن‌ها عموماً در سیستم‌های تهویه مطبوع، سیستم‌های تهویه صنعتی، سیستم‌های خنک کننده و سایر برنامه‌های صنعتی و تجاری استفاده می‌شوند.

برخی از کاربردهای فن سانتریفیوژ عبارتند از:

 • تهویه مطبوع ساختمان‌ها و فضاهای بزرگ
 • خنک کردن و تهویه دستگاه‌ها و ماشین‌آلات صنعتی
 • انتقال هوا در سیستم‌های تهویه مکانیکی
 • خنک کردن موتورها و دستگاه‌های الکتریکی
 • استفاده در صنایع نفت و گاز، شیمیایی، فولاد، معدن و موارد مشابه

سانتریفیوژها براساس نوع پروانه تشکیل دهنده به سه دسته کلی تقسیم می‌شوند که در ادامه به بررسی آن‌ها پرداخته شده است:

 • فن سانتریفیوژ بکوارد: پره این فن خم و رو به عقب است. به دلیل ساختار خاص پره این محصول، استفاده از آن در سیستم مکنده و مکش مناسب است. این فن با ایجاد جریان هوا به سمت بیرون، از داخل فضا استفاده بسیاری زیادی دارد.
 • فن سانتریفیوژ فوروارد: این نوع فن پره‌هایی خمیده و منحنی دارد که با چرخش، هوا را به سمت جلو و خارج هدایت می‌کند. این فن به دلیل طراحی خاص توانایی ایجاد فشار بالا و جریان هوای قوی دارد. استفاده از این فن در فشارهایی با استاتیک کم و متوسط همچون سیستم‌های گرمایشی، تهویه مطبوع و سیستم‌های جایگزین کننده هوا کاربرد دارد. لازم به ذکر است استفاده از این نوع فن برای انتقال مواد چسبنده، گرد و غبار مناسب نیست. 
 • فن سانتریفیوژ رادیال: این فن پره‌هایی منحنی به سمت جلو دارد که از جنس پلاستیک و فلزی ساخته می‌شوند. پرده‌های فن رادیال به صورت متصل به یک محور مرکزی قرار دارند و با چرخش هوا، آن را به سمت جلو و خارج از فن هدایت می‌کنند. این فن به دلیل طراحی پره برای ایجاد جریان هوای بالا و فشار زیاد نسبت به فن‌ها دیگر بهتر است.
 • فن سانتریفیوژ ایرفویل: برای جابه جایی هوا به سمت عقب استفاده می‌شود. پره‌های این فن خمیده به صورت مخروطی است که با چرخش، هوا را به سمت عقب هدایت می‌کند.
 • فن سانتریفیوژ شعاعی: تیغه این نو هواکش به صورت مستقیم و صاف بر روی حلزونی قرار دارد. این فن نسبت به نمونه‌های دیگر، کمترین میزان بازدهی را دارد و استفاده از آن برای انتقال هوای کثیف کاربرد دارد.
 • فن سانتریفیوژ خانگی: از نوع خانگی این فن برای خانه‌هایی که تعداد پنجره آن‌ها محدود است، استفاده می‌شود. این نوع فن برای خانه‌های کوچک . بزرگ مناسب است و بو، گرما و بخار را به خوبی از منتقل می‌کند.

فن‌های سانتریفیوژ براساس ابعاد و ظرفیت فن نیز در انواع مختلفی تولید می‌شوند.

قیمت فن سانتریفیوژ

قیمت هواکش سانتریفیوژ به عوامل مختلفی مانند نوع پروانه هواکش، ظرفیت هوادهی، میزان فشار و توان الکتروموتور، ابعاد و اندازه، برند تولیدکننده و مواد اولیه به کار رفته در ساختار فن بستگی دارد. توجه نمایید هرچه اندازه فن بزرگتر باشد، قیمت فن نیز افزایش پیدا می‌کند. همچنین الکتروموتورهایی که قدرت بالاتری دارند، موجب افزایش قیمت فن می‌شوند. فن سانتریفیوژ دمنده یکی از بهترین تولیدکنندگان این محصول در ایران است.

شما کاربران گرامی جهت تهیه فن سانتریفیوژ صنعتی می‌توانید به راندنو مراجعه نمایید. سایت راندنو همواره در تلاش است با معرفی تولیدکنندگان و فروشندگان معتبر انواع فن، انتخاب آسان و بدون واسطه را برای خریداران فراهم کند.

خرید فن سانتریفیوژ از راندنو

برای خرید فن سانتریفیوژ فشار قوی می‌توانید از بخش بالای همین صفحه، کالای مورد نظر خود را انتخاب کنید و مشخصات فنی کالا را مشاهده نمایید. سپس قیمت کالا را در فروشگاه‌های مختلف با یکدیگر مقایسه کنید و به صورت مستقیم با فروشنده مورد نظر ارتباط برقرار نمایید. راندنو امکان مشاهده لیست قیمت فن سانتریفیوژ دمنده کوچک و بزرگ و برقراری ارتباطی بدون واسطه با فروشندگان را برای شما فراهم می‌سازد.

لیست مقایسه

برند


جنس


قطر پروانه