کابل آلومینیومی چیست؟

کابل آلومینیومی چیست؟

کابل آلومینیومی چیست سوالی است که در حوزه کابل کشی بسیار پرسیده می شود. کابل آلومینیومی نوعی کابل برق است که از هادی هایی از جنس آلومینیوم تشکیل شده است. از این کابل ها برای انتقال جریان الکتریکی استفاده می شود. امروزه استفاده از کابل آلومینیوم مزایای زیادی را به همراه دارد به همین دلیل در بسیاری از صنایع کابل های آلومینیومی جایگزین کابل های مسی شده اند. بیشترین کاربرد این کابل ها در شبکه های انتقال و توزیع برق است.

با اینکه برخی از تکنسین های برق همچنان استفاده از کابل مسی را پیشنهاد می دهند، با بالا رفتن قیمت مس، استفاده از کابل های آلومینیومی بیشتر رواج پیدا کرده است. اگر قصد خرید سیم و کابل دارید، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید. در این مقاله به سوال کابل آلومینیومی چیست پاسخ خواهیم داد و ویژگی های این کابل را بررسی خواهیم کرد.

آنچه در ادامه می خوانیم:

درباره کابل برق آلومینیومی

در اولین بخش از موضوع کابل آلومینیومی چیست به معرفی این کابل می پردازیم. هر کابل از سه بخش اصلی هادی، عایق و روکش ساخته می شود. کابل های برق در دو نوع هادی کابل آلومینیوم و کابل مسی به بازار عرضه می شوند. همان طور که از نام کابل آلومینیومی پیدا است، از فلزی به نام آلومینیوم در هادی و مرکز این کابل استفاده شده است. آلومینیوم با اینکه رسانایی الکتریکی کمتری نسبت به مس دارد، اما فلزی مستحکم و ارزان قیمت تر از مس است که ویژگی های خوبی به عنوان هادی در کابل از خود نشان می دهد. درواقع یکی از اصلی ترین تفاوت بین کابل آلومینیومی و کابل مسی، رسانایی الکتریکی کمتر کابل آلومینیوم است.

کابل های آلومینیومی هادی هایی به صورت نیمه افشان و مفتول دارند. این کابل ها انعطاف پذیری کمتری دارند و عموماً آلومینیوم قابلیت افشان شدن ندارد.

عده ای از افراد تصور می کنند کابل های مسی بهترین نوع کابل ها هستند. در صورتی که در سال های اخیر، قیمت کابل مسی افزایش پیدا کرده است و کابل های آلومینیوم مقرون به صرفه تر هستند. همچنین استفاده از آن ها مزایای زیادی دارد که در ادامه به بررسی مزایای استفاده از این کابل ها می پردازیم.

کابل آلومینیومی چیست
کابل آلومینیومی چیست

بیشتر بخوانید: کابل آلومینیوم و کاربرد انواع آن ، هر آنچه باید درباره کابل آلومینیوم بدانیم


مزایای استفاده از کابل آلومینیوم

حال که دانستیم کابل آلومینیومی چیست به بررسی مزیت های این محصول می پردازیم:

  • کابل آلومینیوم به دلیل جنس هادی و ارزان تر بودن آلومینیوم قیمت کمتری نسبت به کابل های مسی دارند.
  • کابل های آلومینیوم برخلاف کابل های مسی وزن کمتری دارند.
  • این کابل ها تنوع ساختاری زیادی دارند و در تعداد رشته های مختلف و سطح مقطع های گوناگون عرضه می شوند.
  • خطر به سرقت رفتن کابل های آلومینیومی از کابل های مسی کمتر است.
  • کابل با هادی آلومنیومی کابل هایی امن هستند که نصب بسیار ساده ای دارند.
مزایای استفاده از کابل آلومینیوم
مزایای استفاده از کابل آلومینیوم

بیشتر بخوانید: مقایسه کابل مسی و آلومینیومی


انواع کابل آلومینیومی

در این قسمت از مقاله کابل آلومینیومی چیست به بررسی انواع این کابل می پردازیم. کابل ها با هادی آلومینیوم در انواع مختلفی به بازار عرضه می شوند که در ادامه به معرفی آن ها می پردازیم:

کابل آلومینیوم زره دار

این کابل ها به نوعی زره مجهز شده اند که از کابل در برابر عوامل فیزیکی محافظت می کنند. کابل های آلومینیومی زره دار اغلب به صورت دفنی و در زیرزمین نصب می شوند. کابل آلومینیوم آرمور دار معمولاً در مکان هایی با شرایط فیزیکی سخت و در بخش هایی با امکان وارد شدن ضربه و صدمات فیزیکی مورد استفاده قرار می گیرند.

در کابل زره دار آلومینیومی از زره هایی از جنس فولاد یا آلیاژهای آلومینیوم استفاده شده است و دلیل مقاومت آن در برابر تنش های مکانیکی نیز همین زره ها است.


بیشتر بخوانید: کابل آرموردار چیست | مشخصات و کاربرد کابل زره دار


کابل آلومینیومی خودنگهدار

کابل خودنگهدار آلومینیومی کابلی است که در بسیاری از سیستم های برق تک فاز و برق سه فاز از آن استفاده می شود. این کابل از رشته های هادی آلومینیومی تشکیل شده است که در زیر عایقی از جنس پلی اتیلن کراسلینک یا پی وی سی قرار گرفته اند. این کابل ها به صورت هوایی و روی دکل ها و تیرهای برق مورد استفاده قرار می گیرند. بسته به نوع کاربرد این کابل ها، تعداد و سطح مقطع رشته ها تعیین می شود. کابل های خودنگهدار رشته های فاز، نول، مسنجر و نگهدارنده دارند.

کابل آلومینیومی خودنگهدار
کابل آلومینیومی خودنگهدار

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید کابل خودنگهدار


کابل آلومینیومی زمینی

کابل های زمینی آلومینیومی کابل های نصب ثابتی هستند که اغلب در زیرزمین و به صورت دفنی مورد استفاده قرار می گیرند. این کابل ها کاربرد متفاوتی نسبت به کابل آلومینیوم هوایی دارند. کابل های زمینی ولتاژ نامی بین 0.6 تا 1 کیلو ولت دارند و در پروژه های صنعتی و انتقال نیرو از آن ها استفاده می شود.

کاربرد کابل آلومینیومی

یکی از مهمترین موضوعات در مقاله کابل آلومینیومی چیست بررسی کاربرد این کابل ها است.

از کابل آلومینیوم در ساختمان سازی، شبکه های انتقال و توزیع برق، خطوط انتقال نیرو، کابل کشی های هوایی، کابل کشی در کارخانجات صنعتی و … استفاده می شود.

کاربرد کابل آلومینیومی
کاربرد کابل آلومینیومی