ثبت فروشگاه
لیست مقایسه

ترانس روشنایی

ترانس روشنایی یا بالاست یکی از تجهیزات روشنایی و راه اندازی لامپ ها است. از این وسیله برای راه اندازی بسیاری از لامپ ها استفاده می شود. به عنوان مثال ترانس لامپ خیاری، ترانس لامپ متال هالید و ... به بازار عرضه می شود. بسیاری از لامپ ها همچون لامپ های گازی و فلورسنت جهت راه اندازی و نصب به ترانس نیاز دارند. می توان گفت تمامی ترانس ها دو وظیفه اصلی را برعهده دارند. ترانس ها ولتاژ بالایی را جهت یونیزه کردن گاز درون لامپ ایجاد می کنند و همین امر سبب می شود تا لامپ روشن شود. پس از یونیزه شدن گاز، مقاومت الکتریکی لامپ کاهش پیدا می کند و پس از آن ترانس جریان لامپ را کنترل می کند.

کاربرد ترانس

ار ترانس ها برای راه اندازی بسیاری از لامپ ها استفاده می شود؛

 • ترانس لامپ متال هالید
 • ترانس لامپ بخار جیوه
 • ترانس لامپ خیاری
 • ترانس لامپ مهتابی
 • ترانس لامپ اف پی ال
 • ترانس لامپ زنون
 •  ترانس لامپ کم مصرف
 • ترانس لامپ هالوژن

انواع ترانس لامپ گازی

ترانس لامپ گازی در دو نوع مغناطیسی و الکترونیکی به بازار عرضه می شود که هر یک از آن ها ویژگی های به خصوصی دارند.

ترانس مغناطیسی

این نوع ترانس ها قدیمی ترین نوع بالاست هستند. ترانس‌های مغناطیسی دو سیم پیچ اولیه و ثانویه دارد که به دور یک هسته فلزی پیچیده شده اند. این ترانس ها یک قاب بیرونی فلزی نیز دارند.  برای هر لامپ یک ترانس مغناطیسی متناسب با توان لامپ استفاده می شود. به عنوان مثال ترانس لامپ هالوژن 50 وات باید مشخصاتی همچون خود لامپ داشته باشد. این ترانس ها ساخت ساده ای دارند و قیمت آن ها نیز مقرون به صرفه است با این حال تلفات انرژی آن ها زیاد است و مصرف انرژی الکتریکی بالایی دارند.

ترانس الکترونیکی

در ترانس های الکترونیکی مدارهای الکترونیکی جایگزین سیم پیچ های مغناطیسی شده اند. این ترانس ها توان تلفاتی کمتری دارند و وزن آن ها نیز بسیار کمتر است. با این حال قیمت بیشتری دارند و استفاده از آن ها گاهاً سبب به وجود آمدن نویز می شود.

بهترین برندهای ترانس روشنایی

امروزه استفاده از ترانس بسیار افزایش پیدا کرده است. شرکت های ایرانی و خارجی زیادی وجود دارند که به تولید انواع ترانس روشنایی می پردازند. از برترین برندهای ترانس می توان به راما الکتریک، ترانس البرز، میکرومکس و ... اشاره کرد.

قیمت ترانس

برای خرید ترانس روشنایی و مشاهده لیست قیمت ترانس لامپ گازی و ... می توانید به سایت راندنو مراجعه کنید. برای خرید ترانس و بالاست لامپ می توانید پس از مشاهده مشخصات کامل محصول مورد نظر خود در سایت راندنو و مقایسه قیمت آن در فروشگاه های مختلف، خرید خود را بدون واسطه از فروشندگان و نمایندگی ها انجام دهید.

درایو ال ای دی

جریان های الکتریکی به دو صورت AC و DC ارائه می شوند. یکی از الزامات در استفاده از برخی از تجهیزات روشنایی این است که جریان های AC به جریان های DC تبدیل شوند. برای این کار به وسیله خاصی نیاز است. درایوهای ال ای دی تنها برای پنل ها و لامپ هایی با تکنولوژی های ال ای دی مورد استفاده قرار می گیرد. برخی از این درایوها با روکش رزین و برخی دیگر بدون روکش عرضه می شوند. این درایوها براساس ولتاژ کاری به انواع مختلفی تقسیم می شود. یکی دیگر از وظایف درایو محافظت از لامپ و چراغ در برابر نوسانات ولتاژ است.

نحوه قرارگیری درایو در محصول

این محصولات هم داخل محصول و هم در خارج محصول نصب می شوند. در لامپ های ال ای دی این محصول داخل لامپ قرار می گیرد. در برخی دیگر از تجهیزات ال ای دی همچون پنل LED، درایو خارج آن نصب می شود تا در صورت بروز مشکل و خرابی بتوان آن را به راحتی تعویض کرد.

دلایل خرابی درایوها

از اصلی ترین دلیل خرابی درایوها می توان به بالا بودن دمای داخلی درایو اشاره کرد. به همین دلیل در کنار درایوها از هیت سینک و خنک کننده نیز استفاده می کنند.

انواع درایو

 • درایو با جریان ثابت: در این درایوها جریان ثابت است و ولتاژ می تواند در دامنه های مختلفی باشند.
 • درایو با ولتاژ ثابت: در این درایوها ولتاژ ثابت است و جریان می تواند مقادیر مختلفی داشته باشد.
 • درایو AC: این درایوها اغلب در لامپ هایی که یک درایو داخلی برای تبدیل جریان دارند استفاده می شود. وظیفه این درایو کاهش ولتاژ مورد نیاز لامپ است.

بهترین برندهای درایو روشنایی

از درایو در صنعت روشنایی استفاده بسیار زیادی می شود. از برترین برندها در زمینه تولید انواع درایو ال ای دی می توان به مین ول، هرور، ال جی، فیلیپس زیمنس، BRT و ... اشاره کرد.

قیمت ترانس

قیمت این محصولات به عوامل مختلفی همچون نوع ترانس، ولتاژ و جریان قابل تحمل و ... بستگی دارد. برای خرید درایو لامپ می توانید پس از مشاهده مشخصات کامل محصول مورد نظر خود در سایت راندنو و مقایسه قیمت آن در فروشگاه های مختلف، خرید خود را بدون واسطه از فروشندگان و نمایندگی ها انجام دهید.

برند


نوع


توان