ثبت فروشگاه

آچار ترکمتر (گشتاورسنج)

آچار ترکمتر یا گشتاورسنج نوعی از انواع آچار است که به منظور بستن پیچ و مهره مورد استفاده قرار می گیرد. این آچار توسط نیروی گشتاور کار می کند و کنترل گشتاور معمولاً از طریق حلقه ای که بر سر آچار وجود دارد انجام می پذیرد. ماهیت اصلی این ابزار اعمال نیروی مشخص و مورد نظر کاربر در شرایط مشخص بر روی قطعه کار است. استفاده از این آچار در صنایع پتروشیمی، تجهیزات صنعتی و خط تولید کارخانه ها و ماشین آلات کاربرد به سزایی دارد. نحوه تنظیم اعمال نیرو در ترکمترهای مختلف متفاوت است. زیرا ترکمترها انواع مختلفی دارند که در ادامه به برسی انواع آنها می پردازیم.

آچار ترکمتر (گشتاورسنج)

تاریخچه آچار ترکمتر

پیش از هر چیز لازم است تا به تاریخچه تولید این ابزار بپردازیم. در سال 1918 برای نخستین بار یک کارمند در دپارتمان آب در شهر نیویورک، متوجه نشتی آب می شود. این نشتی به دلیل وجود اشکال در میزان محکم شدن پیچ ها بوده است. از این رو این فرد به فکر یک راه حل برای این مشکل می افتد. او براساس این شرایط توانست وسیله ای را بسازد تا میزان گشتاور اعمال شده بر روی پیچ ها را کنترل نماید. در نتیجه مشکل نشتی فلنج های دپارتمان مورد نظر را حل نماید.

اجزای تشکیل دهنده ترکمتر

در ادامه به قسمت های اصلی تشکیل دهنده آچار ترکمتر خواهیم پرداخت.

 • درایور ترکمتر
 • دسته ترکمتر
 • بدنه ترکمتر
 • مکانیزم تنظیم گشتاور
 • نشانگر ترکمتر

اجزای تشکیل دهنده ترکمتر

انواع آچار ترکمتر 

در ادامه به انواع آچار ترکمتر و کاربرد هر یک از انها خواهیم پرداخت.

ترکمتر تقه ای

ترکمتر تقه ای نوعی از ترکمترهای موجود در بازار است که در برابر ضربات مختلف مقاومت بالایی دارد. در این ترکمتر محل تنظیم میزان فشار مورد نیاز برای اعمال بر روی قطعه کار، دسته و انتهای آن است و زمانی که فشار به حد معین برسد با یک صدای تقه به کاربر اطلاع می دهد.

ترکمتر کمرشکن

این ترکمتر زمانی که میزان فشار وارده بالا می رود از قسمت بالا یا وسط خم می شود و به این دلیل به ترکمتر کمرشکن معروف است. این ترکمتر شباهت زیادی به ترکمتر تقه ای نیز دارد.

ترکمتر ساعتی

از دقیق ترین آچارهای گشتاورسنج محسوب می شود. کار با این نوع آچار در فضاهای کوچک توصیه نمی شود. همچنین در صنعت خودروسازی و اتصال ماشین آلات از این آچار استفاده می شود.

ترکمتر دیجیتال

این ترکمتر از نظر کاربردی شبیه ترکمترهای ساعتی است و تفاوت در دقت بیشتر، هشدار آژیر ذخیره و تبدیل واحد نیوتن و متر است. این ترکمتر را می توان به کامپیوتر متصل کرد و اطلاعات را به کامپیوتر منتقل کرد. درصد خطای این ترکمتر حدود یک درصد است. میزان نیروی چرخشی وارد شده در این دستگاه از طریق صفحه نمایش نشان داده می شود.

ترکمتر جغجغه ای

این نوع از ترکمتر ظاهری شبیه به آچار بکس جغجغه ای دارد و همچنین صدای ایجاد شده از آن، همانند دسته جغجغه است. می توان گفت که این آچار یکی از کارآمدترین انواع این ابزار است و طرفداران زیادی در بین مصرف کنندگان پیدا کرده است.

ترکمتر اسلیپری

این ترکمتر بعد از انتقال مقدار معینی گشتاور سر میخورد و با ادامه حرکت چرخشی دوباره گشتاور اعمال می شود.

ترکمتر شاهینی

در ابتدا لازم است بدانید که این نوع ترکمتر فنر ندارند و به همین دلیل به کالیبراسیون کمتری نیاز دارند. اطلاع از میزان نیروی وارد شده به پیچ، از مزایای استفاده از ترکمتر شاهینی محسوب می شود.

ترکمتر کرنومتری

ترکمتر کرنومتری نوعی دیگر از انواع این محصول به شمار می آید که کارکردن با آن بسیار آسان است. به منظور کار با این ترکمتر تنها با فشار دادن انتهای دسته این محصول و چرخاندن آن، می توانید از آن استفاده نمایید. لازم به ذکر است که ترکمتر شاهینی در انواع گوناگونی تولید و عرضه می شود که باتوجه به نیاز خود می توانید بهترین نوع آن را انتخاب نمایید.

تا این قسمت به انواع آچار ترکمتر دستی براساس مکانیزم پرداخته شد. در ادامه شما را با دیگر انواع این محصول براساس کارکردی که دارند، آشنا خواهیم نمود.

ترکمتر بادی

این ترکمتر لرزش بسیارکم و دقت بالایی دارد. همچنین گشتاور خروجی این محصول با کنترل فشار هوا تنظیم می شود. به عبارتی ترکمترهای بادی از تحمل 80000 نیوتون برخوردار هستند. همانطور که می دانید منبع تغذیه انواع ترکمتر بادی، کمپرسور باد و پمپ باد است.

ترکمتر برقی

ترکمتر برقی یکی دیگر از انواع این محصول است که وظیفه آن با دیگر ترکمترها یکسان است. تنها تفاوت این ابزار با دیگر ترکمترها در این است که ترکمتر برقی یا شارژی بر روی دریل و پیچ گوشتی شارژی نصب می شوند و می توان از آنها استفاده نمود. به طوری که پشت سه نظام این ابزار یک حلقه وجود دارد و بر روی آن عددهایی درج شده است که توسط آن می توانید گشتاور دستگاه را مطابق با نیاز خود تنظیم نمایید.

ترکمتر هیدرولیک

ترکمتر هیدرولیک از دیگر انواع این محصول به شمار می آید. استفاده از این نوع ترکمتر در صنایع سنگین بسیار کاربرد دارد. همچنین توان و قدرت این ابزار به منظور تنظیم گشتاورها، بسیار بالا است. لازم به ذکر است که در شرایطی می توان از این ابزار استفاده نمود که دسترسی به هوا یا باد فشرده وجود ندارد.

انواع آچار ترکمتر

مزایای سنجش ترکمتر

همانطور که به کاربردهای انواع ترکمتر پرداخته شد، استفاده از این ابزار از ویژگی های خاصی برخوردار است. در ادامه به مزایای استفاده از آچار ترکمتر خواهیم پرداخت.

 • مشخص نمودن اندازه گیری گشتاور
 • برخورداری از قابلیت آنالوگ یا دیجیتال گشتاورسنج
 • برخورداری از قابلیت ارسال سیگنال خروجی
 • محاسبه میزان ترکمتر بر حسب نیوتون بر متر

نحوه کار با گشتاورسنج یا آچار ترکمتر

این آچار برای اندازه گیری و اعمال مقدار گشتاور به بازار عرضه شده است. قبل از استفاده از آچار ترکمتر توجه داشته باشید که این محصول کالیبره باشد و قفل تنظیم کننده آن آزاد باشد. ابتدا ترکمتر را بیرون بیاورید و بر روی ترک مورد نظر تنظیم نمایید و توپی را به داخل فشار دهید. در این زمان با چرخش ترکمتر، از پیچ صدای تق مانندی در می آید. برخی از انواع این ابزار از ساعت و عقربه برخوردار هستند که با حرکت پیچ می توانید از محکم بودن آن اطمینان حاصل نمایید.

لازم به ذکر است که پس از آزاد شدن قفل، باید دسته را بچرخانید تا عدد روی دسته و خط مرکزی مقابل یکدیگر قرار بگیرند. بعد از انجام این مراحل دوباره قفل را فشار داده تا هنگام کار از روی قفل و حالت تنظیم شده خارج نشود و تنظیمات به هم نریزد. همچنین اگر نیاز به گشتاور بیشتری دارید، می توانید دسته را در جهت عقربه ساعت بچرخانید.

نحوه کار با گشتاورسنج یا آچار ترکمتر

نکات لازم جهت نگهداری از گشتاورسنج 

 • توجه داشته باشید که گشتاور سنج شما باید کالیبره شده باشد. همچنین در صورت ضربه و آسیب به آچار، این کالا از حالت کالیبره خارج می شود. 
 • بعد از هر بار استفاده از گشتاورسنج درجه را باید بر روی عدد صفر تنظیم نمایید. این کار موجب می شود هنگام استفاده در دفعات بعدی از آچار، کالیبره بماند.
 • آچار ترکمتر جهت سفت نمودن پیچ ها مورد استفاده قرار می گیرد. بنابراین نباید پیچ های قفل شده را با این وسیله باز نمود. زیرا دچار صدمه می شوند. 

راهنمای خرید آچار ترکمتر

در ادامه شما را با نکات مهم در خرید آچار ترکمتر آشنا خواهیم نمود.

 • در ابتدا باتوجه به نوع کاربرد خود مناسب ترین نوع این محصول را انتخاب نمایید.
 • همانطور که گفته شد، آچارهای ترکمتر از دقت های متفاوتی برخوردار هستند. بهترین نوع این محصول از دقت 5 درصد برخوردار هستند. در نتیجه آچار ترکمتری مناسب است که گواهی کالیبره شدن داشته باشد تا زمان و دقت آن را نشان دهد.
 • از دیگر نکات مهم در خرید گشتاورسنج، جنس آن است. آچارهایی که کیفیت ضعیف تری دارند، از مقادیری پلاستیک ساخته می شوند. از این رو آچارهایی که از متریال های فلزی ساخته می شوند، از دوام بالاتری نیز برخوردار هستند.
 • خوش دست بودن آچار ترکمتر از دیگر نکاتی است که هنگام خرید این ابزار باید به آن توجه داشته باشید. آچاری را انتخاب نمایید که استفاده از آن راحت باشد. به این موضوع توجه داشته باشید که اگر هنگام کار با آچار دست هایتان به روغن آغشته باشد، باید از ابزاری استفاده نمایید که از دستتان لیز نخورد.
 • آچاری را انتخاب نمایید که به راحتی خوانا باشد و قابلیت تنظیم آسانی داشته باشد.
 • گارانتی محصول، از دیگر پارامترهایی است که هنگام خرید این محصول باید به آن توجه داشته باشید.

راهنمای خرید آچار ترکمتر

بهترین مارک ترکمتر

در ادامه به برترین برندهای تولیدکننده آچار ترکمتر خواهیم پرداخت.

آچار ترکمتر برایتول

برایتول از برندهای محبوب و معتبر تولیدکننده انواع ابزارآلات دستی است. این برند فعالیت خود را از سال 1908 آغاز نمود و در سال 1915 کارخانه خود را در ولورهمپتون تأسیس نمود. این کارخانه تا سال 1920 توانست به کارخانه بزرگی تبدیل شود و جایگاه خود را در بازار ابزار دستی تثبیت نماید. از محبوب ترین گشتاورسنج تولیدشده توسط این برند می توان به آچار ترکمتر برایتول مدل EVT2000A و EVT3000A و ... اشاره نمود.

آچار ترکمتر فورس

برند فورس از دیگر برندهای محبوب و معتبر تولیدکننده انواع ابزار دستی از جمله گشتاورسنج در کشور تایوان است. محصولات تولیدشده این برند از کیفیت مطلوبی برخوردار هستند و طبق استانداردهای لازم تولید و عرضه می شوند. این برند نیز به تولید انواع آچار ترکمتر در سایزهای مختلف می پردازد. از برترین آچار ترکمتر تولیدشده توسط برند فورس می توان از مدل های 6473365، 64781700، 6474470 و ... نام برد.

آچار ترکمتر ویگور

برند ویگور یکی دیگر از برترین و محبوب ترین شرکت های تولیدکننده آچار ترکمتر است. محصولات تولیدی این برند طبق استانداردهای لازم و با کیفیت مطلوبی به بازار عرضه می شوند. از برترین گشتاورسنج تولیدشده توسط این برند می توان به مدل های V3899 و V3441 و V3898 و ... اشاره نمود.

آچار ترکمتر هنس

برند هنس از دیگر برندهای محبوب و معتبر تولیدکننده آچار گشتاورسنج به شما می آید. شرکت هنس از سال 1973 فعالیت خود را آغاز نمود و امروزه این شرکت یکی از بهترین تولیدکنندگان ابزارآلات دستی در کشور تایوان است. ابزارآلات این شرکت طبق استانداردهای بین المللی تولید و به بازار عرضه می شوند. از محبوب ترین آچار ترکمتر این برند می توان از مدل های 4170، آچار ترکمتر هنس مدل 4170NMR و4174GN-225 و 6170NM و ... نام برد.

قیمت آچار ترکمتر

قیمت آچار ترکمتر به عواملی مانند برند تولیدکننده، نوع آچار، جنس آچار و موارد دیگر بستگی دارد. جهت اطلاع از قیمت آچار ترکمتر انگلیسی، آچار ترکمتر آلمانی و آچار ترکمتر آمریکایی با مراجعه به سایت راندنو با فروشندگان این محصولات می توانید در ارتباط باشید.

خرید آچار ترکمتر

برای خرید آچار ترکمتر می توانید از بخش بالای همین صفحه، کالای مورد نظر خود را انتخاب کنید و مشخصات فنی کالا را مشاهده نمایید. سپس قیمت کالا را در فروشگاه های مختلف با یکدیگر مقایسه کنید و بصورت مستقیم با فروشنده مورد نظر ارتباط برقرار نمایید. راندنو امکان مشاهده لیست قیمت آچار ترکمتر و برقراری ارتباطی بدون واسطه با فروشندگان را برای شما فراهم می سازد.

لیست مقایسه

برند