ثبت فروشگاه

مغزی قفل

مغزی قفل یا همان سیلندر قفل یکی از مهم ترین بخش های یک قفل است که نوع کلید درب را تعیین می کند. وظیفه مغزی قفل، شناسایی کلید برای باز کردن قفل است. مغزی قفل برای درب های ضد سرقت، درب های حیاطی، درب های اتاق خواب و درب سرویس بهداشتی متفاوت است. پارامترهای مختلفی مانند جنس سیلندر، نوع کلید و تعداد پین درون مغزی قفل می تواند امنیت را تضمین کنند.

سیلندر قفل اغلب از جنس فولاد، برنج، چدن و استیل است. همچنین مغزی قفل در رنگ های نقره ای و طلایی به بازار عرضه می شود. مغزی های با کیفیت به آسانی شکسته نمی شوند و درصورت شکسته شدن مغزی قفل، قسمتی از مغزی قفل در داخل آن باقی می ماند تا فردی نتواند امنیت را به خطر بیاندازد. مغزی یا سیلندر قفل از لحاظ اندازه و ابعاد از سایز 5.4 تا 10 سانتی متر وجود دارند. سایز 5.4 سانتی متری آن مناسب برای درب های آهنی و سایز 6 سانتی متری آن مناسب برای درب های چوبی و آلمینیومی است. همچنین مغزی قفل 9 سانتی، 7 سانتی و 10 سانتی نیز مناسب درب های چوبی و ضد سرقت است.

مغزی قفل

اجزای سیلندر قفل

در این قسمت برای درک بهتر سیلندر قفل، به اجزای آن پرداخته می شود.

توپی

برای باز کردن قفل ابتدا باید کلید را وارد توپی کنید.

ساچمه

ساچمه ها با ابعاد مختلفی در داخل توپی قرار می گیرند. با فشرده شدن ساچمه ها به عقب، توپی آزاد می شود.

بدنه

اجزای سیلندر در بدنه سیلندر قرار می گیرند.

زبانه

با حرکت توپی توسط کلید، زبانه به حرکت در می آید.

فنر

فنر در قسمت ساچمه ها قرار دارد که واسطه میان توپی و بدنه است.

اجزای سیلندر قفل

انواع قفل براساس سیلندر و کاربرد

قفل ها براساس سیلندر و کاربرد به صورت زیر دسته بندی می شوند:

قفل تک سیلندی

این نوع قفل از یک سمت کلید می خورد و درب از بیرون منزل با کلید قفل می شود. این نوع قفل ها از داخل منزل یک دستگیره و دکمه دارند که به کمک آنها درب قفل می شود. بنابراین برای قفل کردن درب از داخل منزل، نیازی به کلید نیست.

قفل دو سیلندری

به کمک این نوع قفل می توان درب خانه را از داخل و خارج با استفاده از کلید باز و بسته کرد. این نوع قفل برای فضاهای عمومی کاربرد دارد که برای محل هایی که تمایل ندارید تا شخصی بدون کلید درب را از داخل قفل کند کاربرد دارد.

پیچ یا چفت

بخشی است که قفل در آن چفت می شود و سبب می شود تا در بسته بماند. هنگامی که کلید در مغزی قرار می گیرد و آن را می چرخانید سبب به حرکت درآمدن پین های داخل سیلندر می شوید و با این حرکت، پین ها در پیچ قرار می گیرند.

انواع سیلندر (مغزی) قفل از لحاظ نوع کلید

 1. مغزی قفل چهار سو 
 2. مغزی قفل معمولی
 3. مغزی قفل ناودانی
 4. مغزی قفل کامپیوتری 
 5. مغزی قفل سرویسی 
 6. مغزی قفل آپارتمانی 
 7. مغزی قفل دو شیار

انواع سیلندر (مغزی) قفل از لحاظ نوع کلید

انواع سیلندر براساس کاربرد

سیلندرها براساس نوع کاربرد به صورت زیر دسته بندی می شوند:

سیلندر سرویس

جنس این سیلندر از زاماک و برنج است. برای درب های دستشویی از سیلندر قفل شاسی دار استفاده می شود که از داخل باز و بسته می شود و از سمت بیرون به کلید مکانیکی نیاز است. این نوع سیلندر در برابر زنگ زدگی و رطوبت مقاوم است.

سیلندر آپارتمانی

جنس سیلندر آپارتمانی از زاماک، برنج و آهن است. این سیلندر در درب آپارتمانی و درب چوبی استفاده می شود و انواع مختلفی دارد. سیلندر آپارتمانی در برابر اسید مقاوم است.

سیلندر ضد سرقت

جنس سیلندر ضد سرقت از برنج و فولاد است. این سیلندر 16 عدد پین دارد که امنیت را افزایش می دهد. این سیلندر دارای کلید کامپیوتری است که این کلید یک شیار اضافی دارد که ایمنی توپی را بالا می برد. سیلندر ضد سرقت در برابر ضربه و دستکاری مقاوم است بنایراین به آسانی باز نمی شود.

سیلندر هوشمند

بدنه سیلندر هوشمند از استیل ضد زنگ است و می تواند جایگزین مناسبی برای انواع دستگیره دیجیتال باشد. قیمت دستگیره و قفل دیجیتال در مقابل این سیلندر بالا است بنابراین می توان با انتخاب این سیلندر برای درب های منزل خود، هزینه را کاهش داد. این نوع سیلندر قابلیت قفل شدن توسط اثر انگشت را دارد و نیازی به کلید مکانیکی نیست.

تعویض مغزی قفل 

 1. پیچ های مغزی را باز کنید.
 2. زبانه درب را خارج نمایید.
 3. مغزی جدید را نصب کنید.
 4. مغزی نصب شده را بررسی کنید تا در موقعیت درست خود قرار گرفته باشد.

تعویض مغزی قفل

نکات مهم در هنگام خرید سیلندر قفل

 1. ضخامت
 2. ابعاد
 3. وزن
 4. نوع کلید
 5. تعداد کلید
 6. جنس مغزی
 7. محل پیچ مغزی
 8. نحوه باز شدن کلید
 9. کیفیت مغزی
 10. برند و شرکت تولیدکننده
 11. قیمت سیلندر

برترین برندهای مغزی قفل

در حال حاضر شرکت های مختلفی به تولید مغزی قفل می پردازند که در ادامه به معرفی برترین آنها پرداخته می شود.

مغزی قفل منیر صنعت

شرکت منیر صنعت به تولید انواع قفل می پردازد. مغزی قفل منیر مدل کامپیوتری یکی از محصولات این شرکت است. جنس این محصول از برنج است و نوع قفل آن سوئیچی است. همچنین دارای 5 کلید کامپیوتری است. 

از دیگر برندهای برتر مغزی قفل می توان به مغزی قفل کاله، مغزی قفل زینک وست، مغزی قفل موترا ایتالیا، مغزی قفل نیرا، مغزی قفل اولترا، مغزی قفل باتیس و ... اشاره کرد.

قیمت مغزی قفل

مغزی قفل براساس عواملی مانند ضخامت، ابعاد، وزن، نوع کلید، تعداد کلید، جنس مغزی، محل پیچ مغزی، نحوه باز شدن کلید، کیفیت مغزی، برند و شرکت تولیدکننده و ... قیمت گذاری می شود. شما می توانید در سایت راندنو قیمت مغزی قفل درب چوبی، قیمت مغزی قفل درب حیاط، قیمت مغزی قفل درب پراید و قیمت انواع قفل از برندهای معتبر و باکیفیت را مشاهده کنید تا بهترین قفل را انتخاب نمایید.

خرید مغزی قفل

برای خرید مغزی قفل می توانید از بخش بالای همین صفحه، کالای مورد نظر خود را انتخاب کنید و مشخصات فنی کالا را مشاهده نمایید. سپس قیمت کالا را در فروشگاه های مختلف با یکدیگر مقایسه کنید و بصورت مستقیم با فروشنده مورد نظر ارتباط برقرار نمایید. راندنو امکان مشاهده لیست قیمت مغزی قفل و برقراری ارتباطی بدون واسطه با فروشندگان را برای شما فراهم می سازد.

لیست مقایسه

برند