ثبت فروشگاه

ترانسفورماتور کم تلفات روغنی

ترانسفورماتور کم تلفات روغنی یکی از مهم ترین تجهیزات برقی در یک شبکه تولید و توزیع برق قدرت به شمار می آید. استفاده از این تجهیزات، مانع اتلاف انرژی در بخش های توزیع الکتریکی شده و موجب افزایش راندمان نیز می شود. در بسیاری از اماکن برای جبران افت ولتاژ برق می بایست ترانسفورماتور ها کار گذاشته شوند. در گذشته ترانسفورماتورهای خشک یا نرمال بسیار پرکاربرد بود که به دلیل تلفات بالا استفاده از آن ها امروزه، کاهش پیدا کرده است. به کمک این ترانس ها می توان در بیش از 12 درصد انرژی صرفه جویی کرد. در این ترانس ها روغن نقش خنک کننده را برعهده دارد.

ترانسفورماتور کم تلفات روغنی

ساختمان ترانسفورماتور کم تلفات روغنی

ترانسفورماتور از دو گروه سیم پیچ اولیه و ثانویه تشکیل شده است که این سیم پیچ ها در یک میدان مغناطیسی قرار گفته اند و اطراف آن نیز ورقه هایی از جنس مخصوص تعبیه شده اند که به آن هسته ترانسفورماتور گفته می شود. ترانسفورماتورهای امروزی کم تلفات هستند اما تیپ قدیمی تر ترانسفورماتورها، نوع پرتلفات محسوب می شدند. ترانسفورماتورها با وسیله ای به نام رله بوخهلتس ترکیب شده و به ترانسفورماتور کم تلفات تبدیل شده اند. ترانسفورماتورها بسته به نوع، طراحی و کیفیتی که دارند، مورد استفاده قرار می گیرند.

کارکرد ترانسفورماتور

یکی از ویژگی های ترانسفورماتور این است که هنگامی که به برق متصل می شود، انرژی بسیار زیادی را تلف می کند و این انرژی تلف شده به صورت حرارت نمایان می شود. به همین دلیل، ترانسفورماتور کم تلفات نوع پرکاربرد ترانسفورماتور است که استفاده از آن در پروژه های احداثی و نیروگاه های برق، به میزان قابل توجهی در هزینه های مربوطه صرفه جویی می کند و در واقع با استفاده از آن می توان تلفات را تا بیش از 70 درصد کاهش داد.

شرکت های سازنده و تولیدکننده ترانسفورماتور، نوع سیستم خنک کاری (تهویه با فن، تهویه خود به خودی، بدون تهویه) را براساس کلاس های از پیش تعیین شده بر روی محصول درج می کنند. ترانسفورماتورها بر اساس استاندارد بین المللی DIN 42500 ساخته و تولید می شوند. وظیفه اصلی ترانسفورماتورها، انتقال انرژی و تأمین آن است. ترانسفورماتورها، انرژی الکتریکی را از یک سیستم با ولتاژ و جریان مشخص می گیرند و به یک سیستم دیگر با ولتاژ و جریان معین انتقال می دهند. به عنوان مثال، برای تأمین برق یک منطقه مسکونی، توسط پست برق و در زیر زمین نیز با استفاده از کابل، انرژی الکتریکی به سمت ترانسفورماتور رفته و پس از آن این انرژی الکتریکی برای ایجاد برق، با کابل به مناطق مسکونی می رسد.

در مکان هایی که نوسانات برق بسیار زیادی وجود دارد، از ترانسفورماتور کم تلفات استفاده می شود تا این مقدار نوسانات برق به حداقل میزان خود برسد. ترانسفورماتورها بین دو تیر برق و یا روی تابلوهای برق نصب می شوند. نوع کوچکتر آن ها نیز بر روی یک تیر برق سوار می شوند. در بسیاری از اماکن، ترانسفورماتورهای قدرت را بین دو عدد تیر سیمانی برق نصب می کنند و از یک جعبه انشعاب نزدیک که از زمین برق گرفته، به آن ولتاژ می دهند.

کارکرد ترانسفورماتور

انواع ترانسفورماتور کم تلفات روغنی

واحد اندازه گیری ترانسفورماتورها کیلو ولت آمپر (KVA) است و این تجهیزات به ترتیب در اندازه های 25، 50، 100، 200، 400، 630، 800، 1000، 1250، 1600، 2000 و 2500  کیلو ولت آمپری موجود هستند.

انواع ترانسفورماتور کم تلفات روغنی

مزایای ترانسفورماتور کم تلفات 

از مزایای ترانسفورماتور کم تلفات می توان به این نکات اشاره کرد: 

 •  استفاده از آن باعث کاهش اتلاف انرژی و افزایش راندمان می شود.
 • استفاده از ترانسفورماتور موجب کاهش تلفات در شبکه های بالادستی نیز می شود. 
 •  ترانسفورماتور کم تلفات دارای طول عمر بسیار بالایی است.  

تفاوت ترانسفورماتور روغنی کم تلفات و ترانسفورماتور نرمال کم تلفات

 1. جنس ورق هسته
 2. نوع بوشینگ
 3. محدوده دمای کارکرد
 4. قیمت ترانسفورماتور
 5. مواد اولیه و متعلقات
 6. شکل ظاهری
 7. وزن، ابعاد و اندازه
 8. بهره برداری و راندمان
 9. نوع استاندارد (ترانس معمولی طبق استاندارد DIN42503 و ترانس کم تلفات طبق استاندار DIN42500 ساخته می شود.)

بهترین برند ترانسفورماتور کم تلفات روغنی

صنعت ترانسفورماتور ایران بسیار قوی است و بخش بزرگی از آن به خارج از کشور نیز صادر می شود. شرکت های گوناگونی به تولید و ساخت این محصولات می پردازند. از بهترین این شرکت ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

ایران ترانسفو

یکی از برترین شرکت ها در زمینه تولید انواع ترانسفورماتور، شرکت ایران ترانسفو است. امروزه در این صنعت، شرکت ایران ترانسفو سهم زیادی در صادرات لوازم برقی به خارج از کشور دارد. این شرکت به تولید انواع ترانس توزیع، قدرت، تک فاز و سه فاز می پردازد. این شرکت بیش از 50 سال سابقه در زمینه تولید ترانسفورماتور دارد.

 • از دیگر شرکت های برتر در این زمینه می توان به آریا ترانسفو، فاراتل، نیرو ترانسفو و دیگر موارد اشاره کرد.

قیمت ترانسفورماتور کم تلفات روغنی

قیمت ترانسفورماتور روغنی کم تلفات به عواملی همچون نوع ترانس، تعداد فاز، ولتاژ و قدرت آن بستگی دارد. راندنو مرجع مناسبی برای مشاهده و مقایسه انواع ترانسفورماتورها  با یکدیگر و استعلام قیمت ترانسفورماتور است.

خرید ترانسفورماتور کم تلفات روغنی

برای خرید ترانسفورماتور کم تلفات روغنی می توانید از بخش بالای همین صفحه، کالای مورد نظر خود را انتخاب کنید و مشخصات ترانسفورماتور کم تلفات روغنی را مشاهده نمایید. سپس قیمت کالا را در فروشگاه های مختلف با یکدیگر مقایسه کنید و بصورت مستقیم با فروشنده مورد نظر ارتباط برقرار نمایید. راندنو امکان مشاهده لیست قیمت ترانسفورماتور کم تلفات روغنی و برقراری ارتباطی بدون واسطه با نمایندگیترانسفورماتور کم تلفات روغنی را برای شما فراهم می سازد.

لیست مقایسه

برند