ثبت فروشگاه

کلید گردان

کلید گردان یا سلکتور سوئیچ یکی از پرکاربردترین کلیدهای صنعتی است که اغلب در ولتاژهای پایین کاربرد دارد. به همین دلیل پیش از خرید کلید گردان باید به ولتاژ مدار توجه کرد. این محصولات از مواد رسانای مقاوم در برابر سایش و فرسودگی ساخته شده اند. این کلید وسیله قطع و وصل مکانیکی است که می تواند جریان را در مدار حرکت دهد و یا آن را قطع کند. گاهی ممکن است شرایط اضافه بار وجود داشته باشد و یا اتفاق هایی همچون اتصال کوتاه رخ دهد. در هرصورت می توان همچنان از این کلیدها استفاده کرد. سلکتور سوئیچ با چرخاندن کلید فعال یا غیرفعال می شود.

این کلیدها دو عملکرد کاملاً روشن یا کاملاً خاموش دارند. هنگامی که کنتاکت های یک کلید بسته می شوند، سوئیچ مسیر بسته ای را برای گذر جریان به وجود می آورد. از این طریق انرژی به منبع بار می رسد و بار آن را استفاده می کند. به طور کلی این کلیدها تغییر حالتی در مدار به وجود می آورند که این کار باعث قطع و وصل شدن مدار الکتریکی می شود.

کلید گردان از یک محور و بازوهای کنتاکت تشکیل شده است. با چرخش محور کلید در جهت های راست و چپ وضعیت کنتاکت ها تغییر می کند. این محصولات در شدت جریان های 12، 16، 25، 32، 40، 63، 100، 200، 250، 400 و 630 آمپر به بازار عرضه می شوند.

کلید گردان

انواع کلید گردان

این کلیدها برساس ساختار مکانیکی و تعداد کنتاکت های موجود به چند دسته تقسیم بندی می شوند. همچنین در بازار برق و الکترونیک از کدهایی برای شناسایی این کلیدها استفاده می شود، این کدها نیز در مقابل هرنوع کلید ذکر شده است.

  • کلید گردان یک طرفه تکفاز، دوفاز و سه فاز (03 - 02 - 01)
  • کلید گردان دو طرفه تکفاز، دوفاز و سه فاز (07 - 06 - 05)
  • کلید گردان چپگرد راستگرد تکفاز و سه فاز (09 - 08)
  • کلید گردان ستاره مثلث (10)
  • کید گردان دالاندر (مخصوص موتورهای دالاندر)
  • کلید گردان ولتمتر
  • کلید گردان آمپرمتر

انواع کلید گردان

کاربرد کلید گردان

این محصولات بیشترین کاربرد را تابلوهای برق دارند و وظیفه آن صرفاٌ قطع و وصل مدار الکترونیکی است. کلیدهای گردان به کمک نیروی دست کار می کنند و در برابر تغییرات جریان مقاوت زیادی از خود نشان می دهند. با این حال اغلب در ولتاژهای پایین از این کلیدها استفاده می شود. کلید سلکتور از مواد رسانا و مقاوم ساخته شده است. این محصول می تواند در مدار ایجاد وقفه کند. همچنین برای رانش جریان الکتریکی در موتورهای کنترل از این کلید استفاده می شود. در مواقعی برای تامین و تغذیه انرژی دستگاه های صنعتی و پیشگیری از قطعی های ناخواسته کلید گردان به کار گرفته می شود.

کاربرد کلید گردان

طرز کار سلکتور سوئیچ

با چرخانده شدن سلکتور صفحه ای زبانه دار در کلید تعییر وضعیت خواهد داد و در فضای خالی استوانه ای شکل به چرخش در می آید. صفحه استوانه ای شکل به برجستگی و فرورفتگی مجهز شده است. هنگامی که اهرم کلید می چرخد، این زبانه ها نیز بالا و پایین می روند. زبانه ها کنتاکت های متحرک را به کنتاکت های ثابت وصل می کند و یا در مواقعی آن ها را از هم جدا می کند. سازندگان کلید سلکتوری در زبانه ها تغییراتی ایجاد می کنند، تعداد آن ها و محل قراری زبانه ها تغییر می کند و همین موضوع سبب به وجود آمدن انواع خاصی از کلیدها شده است.

بهترین برند سلکتور سوئیچ

ساده بودن عملکرد این کلید و قیمت به صرفه این محصول سبب شده است تا از آن در تمامی تابلوهای فرمان و مدارهای الکتریکی استفاده شود. به همین دلیل شرکت های بسیار زیادی به تولید و ساخت این محصولات می پردازند.

کلید گردان کاوه

الکتروکاوه یکی از بهترین شرکت ها در زمینه تولید انواع تجهیزات برق صنعتی و کلیدهای گردان است. این شرکت در سال 1365 تاسیس شده است و از بهترین ماشین آلات و تجهیزات در ساخت استفاده کرده است. در حال حاضر شرکت الکتروکاوه به تولید انواع کلید مینیاتوری، محافظ جان، کلید اتوماتیک، قطعات برق خودرو، شاسی و چراغ سیگنال می پردازد.

  • از دیگر برندهای برتر در این زمینه می توان به کلید گردان کهربا، اشنایدر و ... اشاره کرد.

قیمت کلید گردان

قیمت این کلیدها به میزان جریان مجاز، درجه حفاظت، جنس بدنه کلید، کدو کاربرد کلید، برند و شرکت سازنده بستگی دارد.

خرید کلید گردان

برای خرید کلید گردان می توانید از بخش بالای همین صفحه، کالای مورد نظر خود را انتخاب کنید و مشخصات فنی کالا را مشاهده نمایید. سپس قیمت کالا را در فروشگاه های مختلف با یکدیگر مقایسه کنید و بصورت مستقیم با فروشنده مورد نظر ارتباط برقرار نمایید. راندنو امکان مشاهده لیست قیمت کلید فرمان گردان و برقراری ارتباطی بدون واسطه با فروشندگان را برای شما فراهم می سازد.

لیست مقایسه

برند


نوع