ثبت فروشگاه

دتکتور دودی چیست

دتکتور دودی همانطور که از اسمش پیداست، نسبت به گردهای غلیظ و دود حساس است و زمانی که دود وارد حسگرهای این دتکتور شود، موجب می شود که این هشدار از طریق کابل های ارتباطی به دستگاه مرکزی برسد.دتکتورها به صورت سقفی نصب می شوند و آلارم بعد از پر شدن محفظه موجود به صدا در می آید. این دستگاه از پر طرفدارترین کالاهای سیستم اعلام حریق می باشد. مزیت این دتکتورها نسبت به دتکتورهای حرارتی، سریع عمل کردن آن ها می باشد که همین امر موجب بالاتر رفتن قیمت این دتکتور شده است. حساسیت این دتکتورهای دودی بر اساس درصد تیرگی بر متر اندازه گیری می شود. این دتکتور دارای سه نوع حساسیت مختلف است که کاربر می تواند با توجه به نیاز خود یکی از این 3 نوع را خریداری کند.

جهت کاربرد بهتر این وسیله توجه داشته باشید که این دستگاه مستقیماً روبروی دریچه کولر و یا چیلرها قرار نگیرد، زیرا هرچه تعویض هوا بیشتر باشد، تأثیر مستقیمی بر سطح پوشش دتکتور دارد و باعث می شود تا این سطح پوشش کمتر در نظر گرفته شود. بر روی بعضی از دتکتورهای دودی، دیودی تعبیه شده است که بیانگر وضعیت آشکارساز به کاربر است.

انواع دتکتور دودی

  1. دتکتور دودی فوتوالکتریک (اپتیکال)
  2. دتکتور دودی یونیزاسیون (رادیواکتیو)
  3. دتکتور دودی اشعه ای (بیم دتکتور)

خرید و قیمت دتکتور دودی

امروزه شرکت های بسیاری درصدد تولید این محصول بر آمده اند که از معروف ترین آن ها می توان به دتکتور دودی زیتکس، سنس، تسلا، زتا و ... اشاره کرد. همچنین کاربران می توانند جهت اطلاع از قیمت دتکتور دودی فوتو الکتریک و یا آشنایی با نحوه خرید دتکتور دودی به سایت راندنو مراجعه کنند و کالای خود را به طور مستقیم از فروشندگان خریداری نمایند.

 حساسیت دتکتور دودی

  • حساسیت معمولی: 5% تیرگی بر متر
  • حساسیت زیاد: 2% تیرگی بر متر
  • حساسیت خیلی زیاد: 0.8% تیرگی بر متر

دتکتور دودی اپتیکال (فوتوالکتریک)

این دتکتور یکی از پرکاربردترین انواع دتکتورهای دودی است که با نام دتکتور دودی نوری نیز شناخته می شود. این دتکتور با استفاده از یک حسگر نوری کار می کند. کارکرد این دتکتور دودی اپتیکال به این صورت است که حسگرهای نوری میزان تغییر و کاهش نور رسیده را اندازه گیری می کنند و در صورت مشاهده تغییر غیر عادی در میزان نور دریافتی، این اتفاق را به حریق تعبیر کرده و به گیرنده درون خود حسگر ارسال می کنند.

این دتکتور دودی فوتوالکتریک بیشتر در فضاهای باز و بزرگ و فضاهایی که آتش سوزی به آهستگی انجام می گیرد، به کار می روند. همچنین این دتکتورها نسبت به دتکتورهای یونیزاسیون، جهت تشخیص دودهایی همراه با ذرات درشت، مناسب تر هستند.

دتکتور دودی یونیزاسیون (رادیواکتیو)

این دتکتور دارای دو صفحه (الکترود) نزدیک به هم است و از هوای محیط به عنوان الکترولیت استفاده می کند. عملکرد دتکتور دودی رادیواکتیو به این صورت است که در صورت بروز تغییر در غلظت هوای محیط، حسگر این اتفاق را به حریق تعبیر می کند. حسگرهای یونیزاسیون جهت یونیزه کردن ذرات موجود در هوای اطراف الکترودها، دارای مقدار کمی رادیواکتیو می باشند که همین امر موجب دائمی نبودن عمر این دتکتور می شود.

از این دتکتور به دلیل داشتن حساسیت زیاد نسبت به دود، بیشتر در مکان هایی که حجم آتش زیاد و دود کم ایجاد می شود، مانند ادارات، مجتمع های مسکونی، بیمارستان ها و ... استفاده می شود. تولید این دتکتورها به دلیل تشعشع رادیواکتیو رو به کاهش و در نهایت توقف است.

دتکتور دودی اشعه ای (بیم دتکتور)

این نوع آشکارساز در دو نوع فرستنده-گیرنده و انعکاسی وجود دارد. از این دتکتور بیشتر در فضاهای بزرگ و وسیع مانند مساجد، سوله ها، انبارها و تمام مکان هایی که دارای ارتفاع بلند و ابعاد بزرگ هستند، استفاده می شود. عملکرد دتکتور فرستنده-گیرنده به این صورت است که هر کدام در در دو قسمت از سالن نصب می شوند و در هنگامی که دود بین این دو قرار بگیرد و باعث قطع شدن ارتباط اشعه بین آن ها شود، آلارم دتکتور به صدا در می آید.

با افزایش فاصله بین گیرنده و فرستنده، جریان مصرفی نیز افزایش می یابد. عملکرد دتکتور انعکاسی نیز به این صورت است که فرستنده و گیرنده بر روی یک قسمت قرار گرفته اند و در مقابل یک انعکاس دهنده نصب می شود. این دکتور سطح پوششی به پهنای 14 متر، به طول 10 الی 100 متر و ارتفاع 2.7 الی 25 متر را دارد. این دتکتورها دارای ولتاژ 24 ولت و جریان مصرفی در حالت ساکن 50 میکرو آمپر و در حالت حریق 70 میکرو آمپر می باشد.

نکاتی که در هنگام استفاده از دتکتور دودی باید مودر توجه قرار بگیرد:

  1.  توجه کنید که در تعیین محل نصب، از استاندارد BS5839 پیروی شود.
  2. دتکتور در مسیر کوران دود قرار نگیرد.
  3.  در محل هایی که در حالت عادی دارای دود و بخار هستند، مانند موتورخانه ها استفاده نشود.
  4. برای تست سالم بودن دتکتور دودی از اسپری مخصوص آن استفاده شود.

 

لیست مقایسه

ولتاژ


برند


نوع


سیستم


زاویه دیده شدن نشانگر