کابل فرمان چیست؟ انواع کابل فرمان

کابل فرمان چیست؟ انواع کابل فرمان

کابل فرمان چیست سوالی است که امروزه در صنعت برق بسیار پرسیده می شود. کابل فرمان یا کابل کنترل نوع کابل برق است که برای محافظت از تجهیزات و اندازه گیری در صنایع مختلف از آن استفاده می شود. این کابل ها نوعی کابل فشارضعیف هستند که وظیفه اصلی آن ها انتقال سیگنال های دیجیتال و آنالوگ و همچنین ارسال نتایجی همچون جریان، ولتاژ، انرژی و توان است. از این کابل ها در خطوط تولید، تابلوهای فرمان، نوار نقاله و دیگر موارد استفاده می شود.

خرید انواع کابل کنترل
خرید انواع کابل کنترل

اگر قصد دارید برای مجموعه خود کابل کنترل خریداری کنید، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید. در این مقاله به سوال کابل فرمان چیست پاسخ خواهیم داد و انواع کابل کنترل را بررسی خواهیم کرد.

آنچه در ادامه می خوانیم:

معرفی کابل فرمان

اگر برای شما هم این سوال پیش آمده که کابل فرمان چیست تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید. کابل فرمان یک کابل برق چند رشته است که هرکدام از رشته های آن وظیفه انتقال سیگنال های مختلف کنترلی، اندازه گیری، حفاظتی و … در مدار را برعهده دارند. کابل کنترل می تواند فرمان را برای کنترل تجهیزات در محیط های صنعتی ارسال کند. همچنین می تواند دستگاه های موجود در خطوط تولید را به هم متصل کند.

در مجموعه های صنعتی برای انتقال سیگنال های آنالوگ مانند جریان عبور کرده از دستگاه ها و همچنین سیگنال های دیجیتال مانند فرمان های کنترلی در تابلو برق از این کابل استفاده می شود. این کابل ها در انواع گوناگون به بازار عرضه می شوند و بسته به نوع کاربردشان به چند دسته تقسیم می شوند.

کابل فرمان چیست
کابل فرمان چیست

بیشتر بخوانید: کابل کنترل چیست | آشنایی با انواع کابل فرمان


ویژگی کابل فرمان

در این بخش از موضوع کابل فرمان چیست به بررسی ویژگی های این کابل ها می پردازیم. کابل فرمان کابلی انعطاف پذیر است و بسته به خصوصیاتی که دارد می تواند در فشارهای مکانیکی سبک، متوسط و سنگین به عملکرد خود ادامه دهد.

این محصولات هادی های مسی و آنیل شده دارند و در سطح مقطع های گوناگونی به بازار عرضه می شوند. از پرکاربردترین سطح مقطع های این کابل می توان به کابل های 0.25، 0.5، 0.75، 1، 1.5، 2.5 اشاره کرد. هادی این کابل ها به صورت مفتول، افشان و نیمه افشان عرضه می شود. بهترین کابل کنترل، کابلی است که استانداردهای IEC60332 ،IEC60228 و C60502-1 را دارا باشد.

ویژگی کابل فرمان
ویژگی کابل فرمان

انواع کابل فرمان

حال که دانستیم کابل فرمان چیست به بررسی انواع این کابل ها می پردازیم. کابل های کنترل در سطح مقطع های مختلف و برای کاربردهای گوناگون به بازار عرضه می شود. این کابل ها با توجه به استانداردهای جهانی به صورت نسوز، شیلد دار و دیگر موارد عرضه می شوند. از پرکاربردترین انواع کابل فرمان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

کابل کنترل YY (YSLY / HSLH)

این کابل ها بدون شیلد عرضه می شوند و نوعی کابل همه کاره به حساب می آیند. این محصولات می توانند در برابر تنش های جزئی از خود مقاومت نشان دهند. این کابل ها بدون حفاظ مکانیکی و سیم فولادی عرضه می شوند.

کابل کنترل CY (YSLCY / HSLCH)

یکی از موضوعات مهم در مقاله کابل فرمان چیست بررسی انواع این کابل ها است. کابل فرمان CY نوع دیگری از این کابل ها است. این کابل ها به صورت چند هسته، انعطاف پذیر و با پلی استر عرضه می شوند. کابل های CY نسبت به نوع اول مقاومت بیشتری در برابر تداخلات الکترومغناطیسی از خود نشان می دهند. همچنین محافظ های EMI به صورت کلی یا جداگانه روی هر هسته دارند.

کابل کنترل SY (YSLYSY / HSLHSH)

این کابل ها مقاومت بالایی دارند و در مکان هایی با تنش مکانیکی زیاد از آن ها استفاده می شود. کابل های SY کابل هایی منعطف هستند و محافظی از جنس سیم فولادی گالوانیزه یا نوار GSWB دارند. نوع کابل کنترل ضد آب و روغن نیز به بازار عرضه می شود که یک لایه عایق از جنس کامپاند لاستیک دارد. این کابل ضد فرسایش است و در محیط های صنعتی با شرایط خاص از آن ها استفاده می شود.

انواع کابل فرمان
انواع کابل فرمان

کابل فرمان نسوز

در این بخش از موضوع کابل فرمان چیست به معرفی کابل کنترل نسوز می پردازیم. این کابل ها در دو نوع شیلددار و بدون شیلد به بازار عرضه می شوند. نوع بدون شیلد این محصولات در سیستم های دیجیتالی و نوع شیلددار آن در سیستم های آنالوگ به کار گرفته می شود. این محصولات به دو صورت دفنی و نصب در فضای آزاد استفاده می شود.

کابل های کنترل در مقابل عواملی همچون نور خورشید، روغن، مواد خورنده، اشعه های مختلف و دیگر موارد از خود مقاومت نشان می دهند.


بیشتر بخوانید: تفاوت کابل مقاوم در برابر حرارت و کابل بازدارنده حریق


کابل تخت فرمان

این کابل ها در سایزها و انواع عایق ها عرضه می شوند. کابل های تخت کابل هایی هستند که سطح مقطع آن ها به صورت تخت عرضه شده است. این کابل ها مقاومت فیزیکی بالایی دارند و برای انتقال سیگنال های کنترلی و تامین برق جرثقیل از آن ها استفاده می شود.


بیشتر بخوانید: بهترین برند کابل کنترل یا کابل فرمان


ساختار کابل فرمان

یکی از مهمترین بخش ها در موضوع کابل فرمان چیست بررسی ساختار این کابل ها است. کابل کنترل از هادی مسی و آنیل شده تشکیل شده است. روکش این محصول می تواند از جنس پی وی سی یا XLPE باشد. در صورتی که کابل فرمان شیلددار باشد، از رشته های بافته شده مسی به عنوان شیلد در این کابل استفاده شده است. از دیگر اجزای کابل فرمان می توان به سیم ارت و زره فولادی اشاره کرد.

ساختار کابل فرمان
ساختار کابل فرمان

کاربرد کابل کنترل

 1. خطوط تولید و مونتاژ
 2. سیستم های رباتیک
 3. دستگاه های نساجی
 4. تابلو کنترل های صنعتی
 5. دستگاه CNC
 6. پست های فشارقوی
 7. سیستم های تله متری
 8. جرثقیل و بالابر
 9. دستگاه های چاپ
 10. نیروگاه های برق

بیشتر بخوانید: کاربرد کابل کنترل یا کابل فرمان


راهنمای خرید کابل کنترل

حال که داسنتیم کابل فرمان چیست و چه انواعی دارد به راهنمای خرید این کابل ها می پردازیم:

 1. کابل های کنترل براساس نوع و محل نصب باید انتخاب شوند. این کابل ها نسبت به سیگنال های کنترلی انتقالی حساس هستند به همین دلیل در برخی مواقع باید شیلددار و در برخی دیگر باید بدون شیلد باشند.
 2. عایق های XLPE مقاومت حرارتی بالایی دارند. به همین دلیل در مکان هایی که تنش های حرارتی وجود دارد باید از این کابل استفاده شود.
 3. در مکان هایی که فشار فیزیکی، تنش و خمش وجود دارد، باید از کابل های آرموردار کنترل استفاده کرد.
راهنمای خرید کابل کنترل
راهنمای خرید کابل کنترل

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید کابل کنترل یا کابل فرمان


تفاوت کابل فرمان و ابزار دقیق

در آخرین بخش از موضوع کابل فرمان چیست به بررسی تفاوت این کابل با کابل ابزار دقیق می پردازیم.

 • کابل فرمان تعداد رشته های بیشتری نسبت به کابل ابزار دقیق دارد.
 • کابل کنترل را می توان در ولتاژهای بالا به کار برد.
 • کابل ابزار دقیق به صورت زوجی ولی کابل کنترل به صورت هسته ای عرضه می شود.
 • کابل ابزار دقیق کاربرد متفاوتی نسبت به کابل کنترل دارد.