ثبت فروشگاه

لامپ سی او بی (COB)

لامپ سی او بی (COB) از جدیدترین انواع لامپ های سیستم روشنایی ال ای دی ها محسوب می شود. COB مخفف عبارت Chips on Board است و به معنای تراشه یا چیپ های ال ای دی بر روی صفحه یا همان برد است که بر روی یک پایه ای فلزی قرار گرفته است. قیمت لامپ COB نسبت به لامپ های گازی و رشته ای بیشتر است اما مزایای استفاده از آن زیاد است. به همین دلیل افراد به خرید لامپ COB اقدام می کنند. به طور کلی ساختار این لامپ ها به گونه ای است که از تعداد زیادی چیپ ال ای دی تشکیل شده است که با فاصله بسیار کم بر روی یک برد قرار گرفته اند و یک برد واحد را تشکیل داده اند. ال ای دی هایی که در یک لامپ از نوع COB در کنار یکدیگر قرار گرفته اند، برخلاف تکنولوژی اس ام دی بسیار فشرده هستند و  پس از روشن شدن، همانند یک صفحه نورانی و یک نواخت دیده می شوند. اما نور تولید شده توسط این لامپ ها، به صورت نقطه ای و متمرکز است.

لامپ cob چیست

لامپ با تکنولوژی سی او بی یکی از پرکاربردترین انواع لامپ است که با تکنولوژی جدید به بازار عرضه شده است. این لامپ ها مصرف انرژی بسیار کمی دارند و نور آن ها بازدهی زیادی دارد. لامپ های سی او بی دوستدار محیط زیست هستند و نور آن ها ضرری ندارد.

لامپ های سی او بی به یک خنک کننده و یا هیت سینک نیاز دارند تا گرمای تولید شده به وسیله آن ها به خارج لامپ هدایت شود. لامپ سی او بی خودرو از پرطرفدارترین لامپ ها برای علاقه مندان به طراحی ماشین است. این لامپ ها در رنگ های متنوعی ساخته می شوند که پر کاربردترین آن ها لامپ آفتابی سی او بی، لامپ سفید سی او بی و لامپ یخی سی او بی است. همچنین این نوع لامپ ها، در بدنه هایی به شکل حبابی، ادیسونی یا فیلامنتی، پروژکتور، هالوژنی و ... ساخته می شوند.

لامپ سی او بی (COB)

 مزایای لامپ COB سقفی

 1. این لامپ ها از طول عمر بالا و در حدود 50000 ساعت دارند.
 2. چیپ های این لامپ کوچک بوده و به همین دلیل، خروجی لومن در هر متر مربع از این لامپ ها افزایش می یابد.
 3. این گونه لامپ ها مصرف انرژی پایینی داشته و استفاده از آن ها هزینه های مربوط به مصرف برق را کاهش می دهد.
 4. تنوع در شکل ظاهری و مقدار توان لامپ ها بسیار زیاد است. لامپ سی او بی 30 وات از پرکاربردترین این لامپ ها است.
 5. بازده نوری بسیار بالا از دیگر ویژگی های این مدل از لامپ ها است. به گونه ای که لامپ سی او بی 12 ولت در ابعاد کوچک نور بسیاری را از خود ساطع می کند.
 6. این لامپ ها از خود گرمای کمی تولید می کنند و به همین دلیل هیت سینک این محصول نسبت به مدل های قبلی کوچک تر شده و به طور کلی از وزن لامپ نیز کاسته می شود.

مزایای لامپ COB

کاربرد COB

امروزه چیپ های سی او بی به دلیل برخورداری از ویژگی های خاصی که دارند در انواع صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرند و کاربرد دارند. از کاربردهای این محصول می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • روشنایی معابر شهری و میادین اصلی
 • روشنایی اداره ها و شرکت های تجاری
 • روشنایی مراکز تجاری و ساخت پروژکتور
 • تولید انواع چراغ های فروشگاهی و چراغ های مطالعه
 • ساخت و تولید گوشی های موبایل و چراغ های راهنمایی
 • در صنایع مختلفی مانند خودروسازی، هواپیما، کشتی سازی و ...

کاربرد لامپ های COB

اجزای لامپ COB

در ادامه به اجزای تشکیل دهنده لامپ سی او بی اشاره خواهیم کرد.

بدنه

بدنه این لامپ ها در شکل های گوناگون فیلامنتی یا حبابی، پروژکتوری و لامپ سی او بی هالوژن تولید و به بازار توزیع می شوند. یکی از پرکاربردترین این نوع از لامپ های ال ای دی، لامپ COB فن دار است که بدنه آن از آلومینیوم شیاردار ساخته شده است. در بالای این لامپ یک فن جهت ایجاد جریان همرفتی بین شیارها، جهت خنک شدن تراشه های لامپ تعبیه شده است.

درایور

درایور این لامپ ها یک مدار یکسو کننده تمام موج بوده و برق 220 ولت شهری را به برق مستقیم، بسته به نوع لامپ و توان ورودی تراشه های لامپ را تبدیل می کند. به عبارتی درایورها تعیین کننده طول عمر این لامپ ها هستند.

چیپ

چیپ های ال ای دی از نوع COB از تکنولوژی ساخت پیشرفته ای برخوردار هستند. قسمت اصلی نوردهی این لامپ ها، چیپ ها هستند. اندازه و سایز این چیپ ها در کیفیت و مقدار جریان ورودی لامپ ها تأثیرگذار هستند. تعمیر لامپ سی او بی اغلب مربوط به این بخش است.

برد

همانطور که قبلاً گفته شد لامپ هایی از نوع سی او بی از فناوری چیپ های چندگانه ال ای دی بر روی یک صفحه تشکیل شده اند. در ساختار این محیط واحد جهت ایجاد منبع نور متمرکز، از سرامیک یا مس بهره گیری شده است. به همین دلیل زمانی که این لامپ ها به برق متصل می شوند، همانند یک صفحه نوری متشکل از چندین تراشه SMD که با یکدیگر هماهنگ شده اند، عمل می کند. لازم به ذکر است که تراکم پیکربندی تراشه این لامپ ها، بالاتر از تراشه لامپ های اس ام دی است.

رفلکتور

رفلکتور نور در این لامپ ها وظیفه بازتابش نور را برعهده دارد. به عبارتی زمانی که به نور نقطه ای و متمرکز نیاز باشد، از رفلکتور در این لامپ ها استفاده می شود. جنس رفلکتور این نوع از لامپ ها از آلومینیوم براق و سیقل داده شده با آبکاری کروم است و بازدهی نوری این لامپ ها توسط رفلکتور افزایش می یابد.

فسفر

از این ماده جهت تولید لامپ ها با رنگ های گوناگون ترکیبی، آفتابی و مهتابی بهره گیری می شود. بهره گیری از فسفر نامناسب موجب تغییر رنگ نور این لامپ ها می شود. کمپانی های محبوب آمریکایی و ژاپنی از تولیدکنندگان اصلی فسفر با کیفیت مطلوب جهت ساخت لامپ های ال ای دی از نوع سی او بی هستند.

اجزای لامپ COB

لامپ COB رشد گیاه

فناوری های وابسته به لامپ LED موجب تحول بزرگی در زمینه تولید لامپ های روشنایی و رشد گیاه شده است. همانطور که قبلاً گفته شد این لامپ ها در مقیاسی کوچک، نور زیادی از خود ساطع می کند. بهره گیری از این تکنولوژی در ساختار انواع لامپ رشد گیاه تا 25 درصد موجب کاهش مصرف انرژی نسبت به سایر لامپ های رشته ای شده است.

در ساختار لامپ های رشد گیاه از نوع ال ای دی به دلیل جلوگیری از خیرگی و آزار چشم انسان، از پوششی لنز مانند جهت پخش نور استفاده شده است و این عمل موجب هدر رفت نور می شود. از این رو جهت رفع این مشکل از فناوری سی او بی و اس ام دی بهره گیری شده است. لامپ رشد گیاه سی او بی جزو محبوب ترین لامپ های ال ای دی جهت استفاده رشد گیاهان بوده و در گلخانه ها و اتاق های رشد گیاه مورد استفاده قرار می گیرند.

این لامپ ها جایگزین مناسب نور خورشید هستند و جهت تأمین نور مورد نیاز گیاهان، در هر دوره از رشد آن ها از این محصولات استفاده می شود. لامپ های رشد گیاه COB پیشرفتی جدید در زمینه تولید لامپ های رشد گیاه به شمار می آیند.

لامپ COB رشد گیاه

تفاوت لامپ اس ام دی و سی او بی

لامپ های ال ای دی SMD و COB از محبوب ترین لامپ های روشنایی موجود در بازار هستند. اگر برای شما هم این سوال پیش آمده که لامپ cob بهتر است یا smd با ما همراه باشید. در ادامه به تفاوت لامپ cob و smd می پردازیم.

 1. هر دو این لامپ ها از کیفیت درجه یک نوری برخوردار هستند اما نور تولیدشده این لامپ ها با یکدیگر تفاوت دارد. لامپ های COB از سبک یک پارچه ای برخوردار هستند و پرتاب نور بیشتری دارند. به عبارتی مساحتی به عنوان منبع نور طراحی شده است. لامپ های اس ام دی 50 تا 100 لومن نور در هر وات تولید می کنند. همچنین شار نوری لامپ های COB به میزان 80 لومن نور در هر وات است.
 2. از تفاوت های اصلی این دو لامپ، می توان به شکل فیزیکی و ساختار برد و چیپ آنها اشاره کرد. لامپ های SMD در مقایسه با لامپ های COB از نظر فیزیکی معمولاً بزرگتر بوده و مساحت PCB پهن تری دارند.
 3. در ساختار لامپ های SMD از سیم هایی با آلیاژ طلا جهت اتصال چیپ ها به کارگیری شده است. اما در ساختار لامپ های COB از بردهایی با جنس فلز مرغوب استفاده شده است.
 4.   به طورکلی هر دو این لامپ ها حرارت بسیار کمی از خود تولید می کنند. اما لامپ های SMD، به دلیل این که دارای بردهای وسیع تری هستند، گرمای بیشتری نیز از خود تولید می کنند.
 5. نوع مدار لامپ از نوع سی او بی از دو مدار الکترود مثبت و منفی برای کل مدار برخوردار است. به طوری که در ساختار لامپ های SMD، هر دیود به طور جداگانه ای از الکترودهای مثبت و منفی برخوردار است.
 6. طول عمر لامپ های SMD معمولاً از COB بیشتر است.

تفاوت لامپ های اس ام دی و سی او بی

تعمیر لامپ cob

در بسیاری از مواقع لامپ های سی او بی معیوب را می توان تعمیر کرد و نیاز به تعویض آن ها نیست. البته تعمیر این لامپ ها بسیار دشوارتر از دیگر انواع لامپ های ال ای دی است. در تعمیر لامپ های ال ای دی دو راهکار وجود دارد. راهکار اول تعویض کل چیپ ال ای دی است. همچنین در صورت برطرف نشدن مشکل می توان درایور راه انداز ال ای دی را هم تعویض کرد. راهکار دوم تعمیر جزئی ال ای دی است. البته لازم به ذکر است که این روش برای لامپ های cob مناسب نیست.

بهترین برندهای لامپ COB

شرکت های معتبر و محبوب زیادی به تولید این محصول پرداخته اند که در ادامه به تعدادی از آنها اشاره خواهیم کرد.

لامپ COB کیهان

شرکت کیهان در سال 1365 در حوزه تولید آنتن تأسیس شد. برند کیهان یکی از محبوب ترین شرکت های تولیدکننده تجهیزات روشنایی داخلی به شمار می آید. شرکت کیهان با تولید محصولات با کیفیت مطلوب توانسته است یکی از تولیدکنندگان مطرح در حوزه تجهیزات روشنایی شود. این شرکت نیز به تولید انواع لامپ ها در توان و سرپیچ های گوناگون پرداخته است. از محبوب ترین لامپ از نوع COB تولید شده توسط این برند می توان به لامپ سی او بی کم مصرف شمعی اشکی 3 وات کیهان، لامپ فوق کم مصرف شمعی اشکی 6 وات کیهان COB سرپیچ E14 و ... اشاره کرد.

لامپ COB پارس شعاع

شرکت پارس شعاع یکی از شرکت های اصلی تولیدکننده انواع لامپ های فلورسنت و ال ای دی در ایران است. علاوه براین شرکت پارس شعاع در زمینه تولید چراغ های خطی، ریلی و پروژکتور فعالیت داشته و محصولاتی با کیفیت مطلوب را تولید و به بازار عرضه می کند. این شرکت با 20 سال سابقه توانسته است جایگاه ویژه ای را در بازار تجهیزات روشنایی به خود اختصاص دهد. این شرکت به تولید انواع لامپ ها به خصوص COB در توان و سرپیچ های مختلف می پردازد. از محبوب ترین لامپ تولید شده توسط این شرکت می توان از لامپ COB توکار 60 وات، لامپ COB 220 و ... نام برد.

 • شرکت های محبوب دیگری به تولید این محصول پرداخته اند. برندهایی مانند لامپ COB پارس شهاب، کی.اچ، دونیکو، افراتاب، هانی نور و ... از شرکت های تولیدکننده این محصول روشنایی محسوب می شوند.

قیمت لامپ سی او بی (COB)

این لامپ ها براساس ویژگی هایی که دارند، از قیمت های متنوعی در بازار برخوردار هستند. توان لامپ، نوع سرپیچ ، رنگ نور، بهره نوری و ... در قیمت لامپ COB تأثیرگذار هستند. برند لامپ نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. لامپ cob 30 وات قیمت بیشتری نسبت به لامپ 10 وات دارد.

خرید لامپ سی او بی (COB)

برای خرید لامپ COB می توانید از بخش بالای همین صفحه، کالای مورد نظر خود را انتخاب کنید و مشخصات فنی کالا را مشاهده نمایید. سپس قیمت کالا را در فروشگاه های مختلف با یکدیگر مقایسه کنید و بصورت مستقیم با فروشنده مورد نظر ارتباط برقرار نمایید. راندنو امکان مشاهده لیست قیمت لامپ سی او بی COB و برقراری ارتباطی بدون واسطه با مراکز فروش لامپ سی او بی را برای شما فراهم می سازد.

لیست مقایسه

برند


نوع سرپیچ


توان