ثبت فروشگاه

کاتر و تیغ کاتر

کاتر و تیغ کاتر انواعی از ابزار دستی هستند که جهت برش متریال های گوناگون مورد استفاده قرار می گیرند. کاتر و تیغ کاتر در کارگاه ها و صنایع گوناگون به منظور برش های مختلف استفاده می شوند. همچنین به منظور برش مواد گوناگونی مانند مقوا، چوب، پلاستیک، موکت، تسمه و طناب و ... می توان از انواع این ابزارآلات استفاده نمود. به طور کلی برش انواع مواد از اصلیدترین کاربرد کاتر محسوب می شود.

انواع کاتر به صورت یک تیغه تاشو درون محفظه ای قرار گرفته اند و در انواع مختلفی تولید می شوند. همچنین لازم به ذکر است که هر یک از انواع این محصولات، کاربردهای خاصی دارند. تیغ های کاتر از اندازه کوچکی برخوردار هستند و وزن پایینی دارند. از این رو قابلیت حمل و جابه جایی آسانی دارند. در ادامه به توضیح کلی از کاتر و تیغ کاتر خواهیم پرداخت.

کاتر و تیغ کاتر

کاتر

کاتر وسیله تیز و برنده ای است که به منظور برش مواد مختلف استفاده می شود. کاترها در انواع و سایزهای مختلف تولید می شوند که برخی از آنها کاربرد صنعتی ندارند. به عبارتی در دسته بندی لوازم التحریر قرار می گیرند. تیغه انواع کاتر نیز به صورت چند قسمتی تشکیل شده اند تا در صورت کنده شدن، بتوانید از قسمت دیگر آن استفاده نمایید.

کاتر

انواع کاتر براساس کاربرد

همانطور که در ابتدا گفته شد، برش متریال های گوناگون از کاربرد انواع کاتر به شمار می آید. همچنین این ابزار دستی کارآمد باتوجه به کاربردهای متعدد، در اشکل متفاوتی تولید و عرضه می شود. امروزه کاترها در مدل های مختلفی ارائه می شوند که در ادامه به انواع این محصول خوهیم پرداخت.

کاتر تیغه ثابت

برخی از انواع کاترها موجود هستند که از تیغه ثابت برخوردار هستند. این کاترها نیز امکان حرکت و جابه جایی به سمت عقب و جلو را ندارند. همچنین تیغه این نوع از کاترها می تواند در انواع قابل تعویض و یا غیر قابل تعویض باشد.

کاتر تیغه متحرک

کاترهایی که از تیغه متحرک برخوردار هستند، از پرکاربردترین و شناخته شده ترین انواع کاتر محسوب می شوند. کاترهای متحرک کاربردهای زیادی در نجام کارهای روزمره افراد دارند. همچنین تیغه این نوع کاتر به صورت اهرمی است که توسط یک دکمه به سمت بالا و پایین جابه جا می شود. لازم به ذکر است که حین انجام برش کاری می توان تیغه آن را قفل نمود تا ثابت باقی بماند. از اصلی ترین کاربرد کاتر متحرک می توان به برش کاغذ، چرم، پارچه، موکت، انواع بسته بندی ها و ... اشاره نمود.

کاتر موکت بری

این کاتر همانطور که از نامش پیداست، جهت برش موکت ها مورد استفاده قرار می گیرند. جنس کاتر موکت بری از فلز است که دوام و مقاومت بالایی دارد. این نوع از کاترها نیز در ابعاد مختلفی تولید می شوند و تیغه آنها از قابلیت قفل شدن برخوردار است.

کاتر قلمی یا مدادی

این نوع از کاترها برای ایجاد برش هایی که به دقت بالایی نیاز دارند، استفاده می شود. همچنین جنس کاترهای باریک ضد زنگ و تمام استیل است. لازم است بدانید که طراحی کاتر قلمی نیز بسیار ظریف و باریک است.

کاتر شیشه پاک کن

کاترهای شیشه پاک کن نیز همانطور که از اسمشان مشخص است، جهت پاک کردن رنگ و لکه از روی شیشه ها مورد استفاده قرار می گیرند. به عبارتی این کاتر از کاربرد نظافتی برخوردار است و هیچ گونه کاربرد برشی ندارد.

کاتر کاغذ

از انواع کاتر کاغذ نیز برای ایجاد برش دستی بر روی کاغذ استفاده می شود. کاترهای کاغذ معمولاً در دفاتر فنی و کتاب فروشی ها مورد استفاده قرار می گیرند. همچنین به منظور کاربردهای خانگی و جهت ایجاد برش های معمولی بر روی کاغذ، می توان از این ابزار استفاده نمود.

کاتر غلطکی

اینن نوع کاتر با نام کاتر دوار نیز شناخته شده است. کاتر دوار جهت ایجاد برش چرم و انواع پارچه کاربرد دارد. نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید و کار این کاتر را با دیگر کاترها متمایز می کند، استفاده از آن است. هنگام استفاده از کاتر غلطکی سطح صفحه برش مخصوصی را درنظر بگیرید. توجه داشته باشید که از صفحه های سخت مانند چوب و سنگ استفاده نکنید. زیرا این صفحه های سخت موجب آسیب دیدن و کند شدن تیغه کاتر می شوند.

انواع کاتر براساس کاربرد

انواع کاتر براساس جنس بدنه

کاترها براساس جنس بدنه به چند دسته تقسیم می شوند که در ادامه به انواع آنها خواهیم پرداخت.

کاتر فلزی

کاترهای دسته فلزی معمولاً از جنس فولاد ضد ضربه ساخته می شوند و مقاومت بالایی دارند. همچنین لازم به ذکر است که نسبت به دوام بالایی که دارند، قیمت آنها نیز بالاتر از دیگر کاترها است.

کاتر پلاستیکی

کاترهای پلاستیکی خود به دو دسته ای بی اس و پلی پروپیلن تقسیم می شوند که در ادامه به بررسی آنها خواهیم پرداخت.

پلی پروپیلن: پلاستیک پلی پروپیلن بسیار سبک و منعطف است. همچنین این پلاستیک در برابر دما و فشار مقاومت بسیار بالایی از خود نشان می دهد.

ای بی اس: پلاستیک ای بی اس در برابر ضربه نیز مقاومت بالایی دارد. همچنین خواص ضد حرارتی و شیمیایی مناسبی دارد.

تیغ کاتر

تیغ کاتر یکی از کاربردی ترین انواع تیغ است که در صنایع گوناگون کاربرد به سزایی دارد. از انواع تیغ کاتر می توان به منظور برش انواع مواد مختلف استفاده نمود. لازم به ذکر است که این ابزار می تواند جایگزین مناسبی برای قیچی ها باشد. تیغ کاتر نیز براساس اندازه و کاربرد به چند دسته تقسیم می شوند. در ادامه به انواع تیغ کاتر و کارایی آن خواهیم پرداخت.

تیغ کاتر

انواع تیغ کاتر براساس کاربرد

تیغ های کاتر برحسب کاربردی که دارند در انواع گوناگونی مورد استفاده قرار می گیرند. در ادامه به انواع تیغ های کاتر باتوجه به کاربردی که دارند، خواهیم پرداخت.

تیغ سرعت

این نوع تیغ کاتر برای برش های با سرعت بالا مورد استفاده قرار می گیرد. این تیغه ها به رنگ مشکی هستند و جهت انجام فعالیت هایی مانند بازکردن چسب کارتن ها مورد استفاده قرار می گیرند.

تیغ عایق

تیغه عایق نیز از دندانه های ریزی برخوردار است و موجب برش آسان اشیاء می شود. تیغه های عایق به منظور برش متریال هایی مانند فایبرگلاس و فوم، استفاده می شوند.

تیغ قلاب

تیغه قلاب نیز جهت برش رولی انواع موکت و مقوا، کاربرد دارند. ساختار این تیغه به گونه ای است که به لایه های زیرین خود هیچگونه آسیبی وارد نمی کند.

تیغ پله ای

تیغ کاتر پله ای از رایج ترین انواع کاتر به شمار می آید. تنظیم این کاتر توسط فشار دست کاربر صورت می گیرد و به همین دلیل به تیغه پله ای نام گذاری شده است.

انواع تیغ کاتر براساس کاربرد

انواع مختلف تیغه کاتر براساس اندازه

همانطور که می دانید انتخاب تیغه کاتر از نکته های مهمی است که اهمیت بسیار بالایی دارد. در ادامه به انواع تیغ کاترهای موجود در بازار خواهیم پرداخت.

تیغه 9 میلی متری

تیغ کاترهای 9 میلی متری جهت انجام برش های ظریف و دقیق مورد استفاده قرار می گیرند. همچنین برش کاغذ دیواری، برش فیلم، قالب بندی پلاستیک و ... از کاربرد تیغ کاتر 9 میلی متری محسوب می شود.

تیغه 18 میلی متری

تیغه های 18 میلی متری کاتر به نوعی از اندازه حد وسط برخوردار هستند. تیغ 18 میلی متری کاتر جهت برش فرش، سیمان و ... مورد استفاده قرار می گیرند.

تیغه کاتر 25 میلی متری

از تیغ 25 میلی متری کاتر نیز جهت برش متریال هایی همچون طناب، لوله، ورقه های لاستیکی و ... استفاده می شود.

نکات مهم هنگام خرید کاتر

برای خرید یک کاتر مناسب باید به نکات حائز اهمیتی توجه داشته باشید. در ادامه به نکات مهمی که هنگام انتخاب کاتر باید در نظر بگیرید خواهیم پرداخت.

  • هنگام خرید کاتر به دسته آن توجه داشته باشید. دسته کاتر به صورت کامل نباید صاف باشد و باید از یک انحنا برخوردار باشد تا بتوان به راحتی از آن استفاده نمود.
  • توجه داشته باشید که کاتر از یک محفظه برای نگهداری تیغه برخوردار باشد.
  • از دیگر نکاتی که هنگام خرید کاتر باید به آن توجه داشته باشید، مکانیزم قفل شدن آن است. توجه داشته باشید که قفل محافظ بدنه کاتر هیچ گونه مشکلی نداشته باشد.
  • همچنین از یک شرکت معتبر و یا از یک برند محبوب این ابزار را خریداری نمایید تا کیفیت مطلوبی داشته باشد.

نکات مهم هنگام خرید کاتر

بهترین برندهای کاتر و تیغ کاتر

برندهای متعددی به تولید این ابزارآلات کارآمد پرداخته اند که در ادامه به بررسی محبوب ترین آنها خواهیم پرداخت.

کاتر و تیغ کاتر نووا

برند نووا یکی از بهترین و برترین تولیدکنندگان انواع ابزارآلات در جهان است. محصولات تولیدشده توسط این شرکت از کیفیت مطلوب و قیمت مقرون به صرفه ای برخوردار هستند.

کاتر و تیغ کاتر تانوس

برند تانوس یکی از برندهای معتبر تولیدکننده انواع کاتر و تیغ کاتر است. محصولات این برند از کیفیت مطلوبی برخوردار هستند و طبق استانداردهای جهانی تولید می شوند. از برترین ابزار برشی این شرکت می توان به کاتر تانوس مدل CU-03-18 ،CU-01-09 ،CU-02-18 و ... اشاره نمود.

کاتر ایران پتک

یکی دیگر از تولیدکنندگان مطرح کاتر برند ایران پتک است. این شرکت فعالیت خود را از سال 1362 در زمینه تولید ابزارآلات آغاز نموده است. اموزه این برند یکی از شرکت های محبوب در حوزه ابزارآلات دستی است. محصولات برند ایران پتک کیفیت بالایی دارند و در ساختار آنها استانداردهای لازم بهره گیری شده است.

کاتر و تیغ کاتر اسیست، آیرون مکس، الفا و ... از دیگر تأمین کنندگان کاتر و تیغ کاتر به شمار می آیند.

قیمت کاتر و تیغ کاتر

قیمت تیغ کاتر و کاتر باتوجه به عواملی مانند نوع کاربرد، برند تولیدکننده، جنس دسته و بدنه و موارد دیگر متغیر است.

خرید کاتر و تیغ کاتر

برای خرید کاتر و تیغ کاتر می توانید از بخش بالای همین صفحه، کالای مورد نظر خود را انتخاب کنید و مشخصات فنی کالا را مشاهده نمایید. سپس قیمت کالا را در فروشگاه های مختلف با یکدیگر مقایسه کنید و بصورت مستقیم با فروشنده مورد نظر ارتباط برقرار نمایید. راندنو امکان مشاهده لیست قیمت تیغ کاتر و کاتر و برقراری ارتباطی بدون واسطه با فروشندگان را برای شما فراهم می سازد.

 

لیست مقایسه

برند