ثبت فروشگاه

کولیس ساعتی

کولیس ساعتی یا کولیس عقربه ای یکی از ابزارهای اندازه گیری است. کولیس عقربه ای جهت اندازه گیری های دقیق مورد استفاده قرار می گیرد. این کولیس شباهت زیادی به کولیس های ورنیه دارد. تنها تفاوت این دو کولیس در نحوه طراحی درجه بندی این دو است. کولیس های ورنیه دار شامل درجه بندی خطی هستند اما در کولیس های ساعتی یک عقربه برای نمایش اندازه طول، تعبیه شده است. این قابلیت موجب محبوبیت کولیس های ساعتی نسبت به کولیس های ورنیه شده است.

این کولیس ها مانند کولیس های ورنیه از یک خطکش و یک قسمت متحرک تشکیل شده اند. همانطور که قبلا اشاره کردیم، به جای نشانگر و اعدادی که در کولیس ورنیه وجود دارند، کولیس های ساعتی یک صفحه مدرج شبیه به ساعت دارند. علت نامگذاری کولیس های ساعتی شباهت مکانیزم کار و نمایش اطلاعات این ابزار، به ساعت است.

در ساختار این محصول از مکانیزم چرخ دنده و دنده شانه ای بهره گیری شده است و تغییر اندازه دهانه کولیس را به عقربه انتقال می دهد. کولیس های عقربه ای در محدوده اندازه گیری 100 تا 300 میلی متر تولید و به بازار عرضه می شوند. این کولیس ها از قابلیت اندازه گیری 15 تا 30 سانتی متر را بین 0.02 میلی متر تا 0.001 میلی متر برخوردار هستند. نحوه محاسبه با این کولیس ها به گونه ای است که ابتدا باید اندازه را از لبه کشویی خواند. سپس بر روی صفحه مدرج رفته، آن را خوانده و با اندازه قبلی جمع نمود.

درجه بندی کولیس عقربه ای 

کولیس های ساعتی از نظر درجه بندی به چند دسته تقسیم می شوند. در ادامه به توضیح مختصر به بعضی از آن ها می پردازیم.

کولیس عقربه ای 0.1 میلی متر

این کولیس از صفحه بزرگ 100 قسمتی برخوردار است. هر واحد این دستگاه 0.1 میلی متر و یک دور کامل آن، در مجموع 10 میلی متر است. خطکش این کولیس های عقربه ای 1mm است. تقسیم بندی صفحه درجه بندی شده نیز 0.1mm است و میتوان تا سقف 10 میلی متر را از روی صفحه مدرج خواند.

کولیس عقربه ای 0.05 میلی متر

این کولیس ها صفحه بزرگ 100 قسمتی دارند و هر واحد آن 0.05 میلی متر و در مجموع یک دور کامل آن، 5 میلی متر است. خطکش این کولیس ها 1mm بوده و تقسیم بندی صفحه درجه بندی شده است. این کولیس ها، 0.05 میلی متر است. همچنین تا سقف 5 میلی متر را می توان از روی صفحه مدرج خواند.

کولیس عقربه ای 0.02 میلی متر

این کولیس ها صفحه بزرگ 100 قسمتی دارند که هر واحد آنها 0.05 میلی متر و در مجموع یک دور کامل آن 2 میلی متر است. نحوه خواندن این نوع مانند کولیس های 0.1 و 0.05 1mm بوده و تقسیم بندی آن صفحه مدرج 0.02 است. همچنین از قابلیت اندازه گیری تا 2 میلی متر را دارد و می توان از روی صفحه مدرج این اندازه را خواند.

کولیس عقربه ای 0.01 میلی متر

این کولیس های ساعتی از صفحه بزرگ 200 قسمتی برخوردار هستند. هر واحد این کولیس ها 0.01 میلی متر بوده و یک دور کامل آن 2 میلی متر است. این مدل دارای خطکش 1mm است و تقسیم بندی صفحه آن 0.01 میلی متر است. همچنین این کولیس ها امکان خواندن تا 2 میلی متر را در اختیار کاربر قرار می دهند.

کولیس عقربه ای 0.001 اینچ

این مدل از صفحه بزرگ 100 قسمتی برخوردار است. هر واحد این کولیس ها 0.001 اینچ بوده و یک دور کامل آن 0.1 اینچ است. خطکش این کولیس ها 0.1 اینچ بوده و تقسیم بندی صفحه مدرج آن 0.001 اینچ است. این کولیس ها امکان خواندن تا 0.1 اینچ را در اختیار قرار می دهند.

کولیس عقربه ای 1/64 اینچ

هر واحد این نوع از کولیس های ساعتی بر روی صفحه درجه بندی شده نیز 0.1/64 اینچ است. همچنین بر روی خطکش اصلی 0.1/16 اینچ درجه بندی شده است.

کاربرد کولیس ساعتی

کولیس های ساعتی در انواع مشاغل گوناگون کاربرد داشته و مورد استفاده قرار می گیرد. این ابزار در مشاغلی مانند کارگاه ها، آزمایشگاه ها، تراشکاری، در موسسات آموزشی مانند دانشگاه ها و ... کاربرد داشته و مورد استفاده صنف های مختلف قرار می گیرد.

مزایای کولیس ساعتی

 • این ابزار برای انجام عملیات اندازه گیری نیازی به باتری ندارد و ویژگی موجب صرفه جویی در هزینه و عوامل زیست محیطی می شود. 
 • از این ابزار در محیط های مرطوب می توان به راحتی استفاده کرد. لازم به ذکر است است که همه کولیس های عقربه ای ضد آب ساخته نمی شوند اما قابلیت تحمل هوای مرطوب را دارند.
 • هر اندازه ای را به وضوح نمایش می دهد و همچنینن خواندن اعداد از روی صفحه مدرج آسان تر است.
 • استفاده از این مدل بسیار راحت تر از مدل ورنیه است. 
 • استفاده از این مدل سرعت و دقت بالاتری نسبت به نوع ورنیه دارد. 

قطعات کولیس ساعتی

کولیس های عقربه ای مانند ابزارهای دیگر از اجزای گوناگونی برخوردار هستند. در ادامه به اجزای این ابزار اشاره خواهیم کرد.

 1. دهانه خارجی جهت اندازه گیری قطر خارجی اجسام
 2. دهانه داخلی جهت اندازه گیری حفره ها و قطر داخلی اجسام
 3. صفحه درجه بندی شده با قابلیت اندازه گیری تا 0.01 میلی متر
 4. مقیاس اصلی با قابلیت اندازه گیری بر حسب اینچ
 5. مقیاس اصلی با قابلیت اندازه گیری تا با دقت 1 میلی متر
 6. عمق سنج جهت اندازه گیری ارتفاع و عمق سوراخ ها و حفر ها
 7. فک ثابت و متحرک
 8. شاخک ثابت و متحرک
 9. طوقه متحرک
 10. دنده شانه ای و چرخ دنده
 11. کشویی کولیس
 12. پیچ تنظیک لقی کشویی و خطکش
 13. پیچ قفل برای کشویی، طوقه و صفحه مدرج
 14. گیره جهت جلوگیری از حرکت قسمت متحرک

نحوه خواندن کولیس عقربه ای

اندازه گیری با کولیس ساعتی نسبت به کولیس ورنیه بسیار راحت تر است. کافی است مقدار عدد به دست آمده بر روی عقربه را به عددی که از خطکش ثابت به دست آمده است، اضافه کنیم. به گونه ای که ابتدا دهانه کولیس ساعتی را به اندازه وسیله مورد نظر باز کنید. در مرحله اول به مقدار نمایش داده شده بر روی کولیس توجه کرده و مقدار آن را بر روی برگه ای یادداشت کنید. گفتنی است که خطکش اصلی تعبیه شده بر روی کولیس ساعتی، مقدار را بر حسب میلی متر نشان می دهد. در مرحله بعدی مقدار نمایش داده شده بر روی عقربه را می خوانیم. در بیشتر کولیس های ساعتی  هر خط نشان دهنده 0.02 میلی متر است. در نهایت این دو عدد به دست آمده را باهم جمع کرده و اندازه نهایی در اختیار کاربر قرار می گیرد.

بهترین برندهای کولیس ساعتی

در ادامه به معرفی بهترین مارک کولیس عقربه ای می پردازیم:

کولیس ساعتی میتوتویو

شرکت میتوتویو در سال 1382 در جهت تولید و عرضه ابزارآلات اندازه گیری و ماشینکاری تأسیس شد. این برند درصدد تولید و ارائه محصولات با کیفیت و کاهش هزینه های مشتریان خود، برآمده است. برند میتوتویو از معتبرترین برندهای تولید کننده این محصول بوده و به تولید انواع کولیس ها در گستره های مختلف می پردازد. از محبوب ترین کولیس های عقربه ای تولید شده توسط این شرکت می توان به کولیس ساعتی میتوتویو 20 سانتی مدل 686-505، 15 سانتی مدل 730-505، 0 تا 200 میلی متر مدل 686-505 و ... اشاره کرد.

کولیس ساعتی اینسایز

شرکت اینسایز در سال 1995 تأسیس شد. شرکت اینسایز یکی از معتبر ترین تولید کننده ها و عرضه کننده های اختصاصی ابزارآلات اندازه گیری در جهان است. دفتر مرکزی این برند در شهر چین بوده و این شرکت در بیش از 75 کشور توزیع کننده دارد. این شرکت در ایالات متحده آمریکا، هند، برزیل و اسپانیا شعبه دارد. این شرکت به تولید انواع کولیس ها در گستره های گوناگون می پردازد. از محبوب ترین کولیس های تولید شده توسط این برند می توان به کولیس ساعتی اینسایز مدل 200A-1311 ،150A-1311 ،200A-1312 و ... اشاره کرد.

کولیس ساعتی سیلور

از دیگر تولیدکنندگان ابزارآلات اندازه گیری و دستی برند سیلور است. این شرکت در کشور چین به فعالیت خود در زمینه تولید ابزارآلات می پردازد. محصولات برند سیلور از کیفیت بالایی برخوردار هستند. این شرکت یکی از صادرکنندگان ابزارآلات در جهان به شمار می آید.شرکت سیلور به تولید انواع کولیس ها در گستره ها و اندازه های مختلف می پردازد. از محبوب ترین کولیس های تولید شده توسط این شرکت می توان از کولیس ساعتی سیلور مدل GT3740، 015، 150MM و ... نام برد.

شرکت های معتبر و محبوب دیگری نیز به تولید این محصول می پردازند. از جمله شرکت های برتر دیگر می توان به کولیس ساعتی رونیکس، آکاد، ال جی، گوانگلو، تک اینسترومنت، Extra Strong و ... برندهای معتبر تولید کننده این محصول در جهان هستند.

قیمت کولیس ساعتی

این نوع کولیس ها براساس ویژگی هایی که دارند، از قیمت های متنوعی در بازار برخوردار هستند. ابعاد کولیس ساعتی، مقیاس اندازه گیری، میزان دقت، برند انتخابی و ... همگی در قیمت کولیس عقربه ای تأثیر گذار هستند. جهت خرید این کالا و اطلاع از قیبمت کولیس ساعتی اینسایز، میتوتویو، رونیکس، آکاد و ... به سایت راندنو مراجعه نمایید و با فروشندگان این محصول ارتباط برقرار نمایید.

خرید کولیس عقربه ای

برای خرید کولیس ساعتی می توانید از بخش بالای همین صفحه، کالای مورد نظر خود را انتخاب کنید و مشخصات فنی کالا را مشاهده نمایید. سپس قیمت کالا را در فروشگاه های مختلف با یکدیگر مقایسه کنید و بصورت مستقیم با فروشنده مورد نظر ارتباط برقرار نمایید. راندنو امکان مشاهده لیست قیمت کولیس ساعتی و برقراری ارتباطی بدون واسطه با فروشندگان را برای شما فراهم می سازد.

لیست مقایسه

برند