ثبت فروشگاه

کولیس ساعتی

کولیس ساعتی یا کولیس عقربه ای یکی از ابزارهای اندازه گیری است. کولیس عقربه ای برای اندازه گیری های دقیق کاربرد دارد. این نوع کولیس شباهت زیادی به کولیس ورنیه دارد و تنها تفاوت آن با کولیس ورنیه در نحوه طراحی درجه بندی آن است. کولیس های ورنیه دار از درجه بندی خطی برخوردار هستند درحالیکه کولیس های ساعتی برای نمایش اندازه طول از یک عقربه برخوردار هستند که این قابلیت کولیس های ساعتی سبب محبوبیت آنها شده است.

کولیس ساعتی

کولیس ساعتی چیست

کولیس های ساعتی مانند کولیس های ورنیه از یک خط کش و یک قسمت متحرک تشکیل شده اند که به جای نشانگر و اعدادی که در کولیس ورنیه وجود دارند، از یک صفحه مدرج شبیه به ساعت برخوردار هستند. علت نامگذاری کولیس های ساعتی بدلیل شباهت آنها به ساعت است.

در ساختار این محصول از چرخ دنده و دنده شانه ای استفاده شده است که تغییر اندازه دهانه کولیس را به عقربه انتقال می دهد. کولیس های عقربه ای در محدوده اندازه گیری 100 تا 300 میلی متر ساخته می شوند. نحوه محاسبه با این کولیس ها به نحوی است که ابتدا باید اندازه را از لبه کشویی خواند سپس عدد بر روی صفحه مدرج را خواند و با اندازه قبلی جمع کرد.

اجزای کولیس ساعتی

کولیس های عقربه ای مانند ابزارهای دیگر از اجزای گوناگونی برخوردار هستند که در ادامه به آنها اشاره می شود.

 1. دهانه خارجی (برای اندازه گیری قطر خارجی اجسام)
 2. دهانه داخلی (جهت اندازه گیری حفره ها و قطر داخلی اجسام)
 3. صفحه درجه بندی شده با قابلیت اندازه گیری تا 0.01 میلی متر
 4. مقیاس اصلی با قابلیت اندازه گیری بر حسب اینچ
 5. مقیاس اصلی با قابلیت اندازه گیری تا با دقت 1 میلی متر
 6. عمق سنج (برای اندازه گیری ارتفاع و عمق سوراخ ها و حفره ها)
 7. فک ثابت و متحرک
 8. شاخک ثابت و متحرک
 9. طوقه متحرک
 10. دنده شانه ای و چرخ دنده
 11. کشویی کولیس
 12. پیچ تنظیم لقی کشویی و خط کش
 13. پیچ قفل (برای کشویی، طوقه و صفحه مدرج)
 14. گیره (جهت جلوگیری از حرکت قسمت متحرک)

اجزای کولیس ساعتی

درجه بندی کولیس عقربه ای 

کولیس های ساعتی از نظر درجه بندی به چند دسته تقسیم می شوند که به شرح زیر است.

کولیس عقربه ای 0.1 میلی متر

این کولیس دارای صفحه بزرگ 100 قسمتی است. هر واحد این دستگاه 0.1 میلی متر و یک دور کامل آن، در مجموع 10 میلی متر است. خط کش این کولیس های عقربه ای 1 میلی متر است. همچنین تقسیم بندی صفحه درجه بندی شده 0.1 میلی متر است و می توان تا 10 میلی متر را از روی صفحه مدرج خواند.

کولیس عقربه ای 0.05 میلی متر

این کولیس ها صفحه بزرگ 100 قسمتی دارند و هر واحد آن 0.05 میلی متر و در مجموع یک دور کامل آن، 5 میلی متر است. خط کش این کولیس ها 1mm است و تقسیم بندی صفحه درجه بندی شده این کولیس ها، 0.05 میلی متر است. همچنین تا سقف 5 میلی متر را می توان از روی صفحه مدرج خواند.

کولیس عقربه ای 0.02 میلی متر

این کولیس ها صفحه بزرگ 100 قسمتی دارند که هر واحد آنها 0.05 میلی متر و در مجموع یک دور کامل آن 2 میلی متر است. تقسیم بندی صفحه درجه بندی شده این کولیس ها 0.02 میلی متر است. همچنین از قابلیت اندازه گیری تا 2 میلی متر را دارد و می توان از روی صفحه مدرج این اندازه را خواند.

کولیس عقربه ای 0.01 میلی متر

این کولیس های ساعتی از صفحه بزرگ 200 قسمتی برخوردار هستند. هر واحد این کولیس ها 0.01 میلی متر و یک دور کامل آن 2 میلی متر است. این مدل دارای خط کش 1mm است و تقسیم بندی صفحه آن 0.01 میلی متر است. 

کولیس عقربه ای 0.001 اینچ

این مدل از صفحه بزرگ 100 قسمتی برخوردار است. هر واحد این کولیس ها 0.001 اینچ است و یک دور کامل آن 0.1 اینچ است. خط کش این کولیس ها 0.1 اینچ است و تقسیم بندی صفحه مدرج آن 0.001 اینچ است. 

کولیس عقربه ای 1/64 اینچ

هر واحد این نوع از کولیس های ساعتی بر روی صفحه درجه بندی شده 0.1/64 اینچ است. همچنین بر روی خط کش اصلی 0.1/16 اینچ درجه بندی شده است.

درجه بندی کولیس عقربه ای 

کاربرد کولیس ساعتی

کولیس های ساعتی در انواع مشاغل مانند کارگاه ها، آزمایشگاه ها، تراشکاری و ... کاربرد دارند.

مزایای کولیس ساعتی

 • کولیس ساعتی برای اندازه گیری نیازی به باتری ندارد و سبب صرفه جویی در هزینه می شود. 
 • از این ابزار در محیط های مرطوب می توان استفاده کرد. البته لازم به ذکر است است که همه کولیس های عقربه ای ضد آب نیستند اما می توانند هوای مرطوب را تحمل کنند.
 • کولیس ساعتی هراندازه ای را نمایش می دهد و خواندن اعداد از روی صفحه مدرج آسان تر است.
 • استفاده از کولیس ساعتی بسیار راحت تر از نوع ورنیه است. 
 • استفاده از کولیس ساعتی سرعت و دقت بالاتری دارد. 

مزایای کولیس ساعتی

روش خواندن کولیس ساعتی

اندازه گیری با کولیس ساعتی نسبت به کولیس ورنیه بسیار آسان تر است. باید مقدار عدد به دست آمده بر روی عقربه را به عددی که از خط کش ثابت به دست آمده است، اضافه کنید به اینصورت که ابتدا دهانه کولیس ساعتی را به اندازه وسیله مورد نظر باز کنید، به مقدار نمایش داده شده بر روی کولیس توجه کنید و مقدار آن را یاد داشت کنید. (خط کش اصلی بر روی کولیس ساعتی، مقدار را بر حسب میلی متر نشان می دهد.) در مرحله بعد باید مقدار نمایش داده شده بر روی عقربه را بخوانید. معمولاً در کولیس های ساعتی هر خط نشان دهنده 0.02 میلی متر است. حال این دو عدد به دست آمده را باهم جمع کنید تا اندازه نهایی بدست آید.

روش خواندن کولیس ساعتی

نکات مهم در هنگام خرید کولیس ساعتی

 1. ابعاد کولیس ساعتی
 2. قیمت
 3. وزن
 4. قابلیت کالیبراسیون
 5. کیفیت ساخت
 6. جنس بدنه
 7. محدوده سنجش
 8. دقت اندازه گیری
 9. برند و شرکت تولیدکننده

بهترین برندهای کولیس ساعتی

شرکت های معتبر زیادی به تولید این ابزار اندازه گیری و کاربردی پرداخته اند که در ادامه به برترین آنها پرداخته می شود.

کولیس ساعتی میتوتویو

شرکت میتوتویو به تولید و عرضه ابزارآلات اندازه گیری می پردازد. این برند محصولات با کیفیتی را تولید می کند. برند میتوتویو از معتبرترین برندهای تولید کننده کولیس است و به تولید انواع کولیس های مختلف می پردازد. از محبوب ترین کولیس های عقربه ای تولید شده توسط این شرکت می توان به کولیس ساعتی میتوتویو 20 سانتی مدل 686-505، 15 سانتی مدل 730-505، 0 تا 200 میلی متر مدل 686-505 و ... اشاره کرد.

کولیس ساعتی اینسایز

شرکت اینسایز در سال 1995 تأسیس شده است. شرکت اینسایز یکی از معتبر ترین تولید کننده ها و عرضه کننده های اختصاصی ابزارآلات اندازه گیری در جهان است. این شرکت به تولید انواع کولیس ها می پردازد. از محبوب ترین کولیس های تولید شده توسط این برند می توان به کولیس ساعتی اینسایز مدل 200A-1311 ،150A-1311 ،200A-1312 و ... اشاره کرد.

کولیس ساعتی سیلور

از دیگر تولیدکنندگان ابزارآلات اندازه گیری و دستی می توان برند سیلور را نام برد. این شرکت چینی در زمینه تولید ابزارآلات فعالیت می کند. محصولات برند سیلور از کیفیت بالایی برخوردار هستند. این شرکت یکی از صادرکنندگان ابزارآلات در جهان به شمار می آید. از محبوب ترین کولیس های تولید شده توسط این شرکت می توان به کولیس ساعتی سیلور مدل GT3740، 015، 150MM و ... اشاره کرد.

از دیگر برندهای برتر کولیس ساعتی می توان به کولیس ساعتی رونیکس، کولیس ساعتی آکاد، کولیس ساعتی ال جی، کولیس ساعتی گوانگلو، کولیس ساعتی آسیمتو، کولیس ساعتی تک اینسترومنت، کولیس ساعتی Extra Strong و ... اشاره کرد.

قیمت کولیس ساعتی

کولیس ساعتی براساس ویژگی هایی که دارند، از قیمت های متنوعی در بازار برخوردار هستند. ابعاد کولیس ساعتی، مقیاس اندازه گیری، میزان دقت، برند و شرکت تولیدکننده و ... در قیمت کولیس عقربه ای تأثیر گذار هستند. جهت خرید کولیس ساعتی و اطلاع از قیمت کولیس ساعتی اینسایز، میتوتویو، رونیکس، آکاد و ... به سایت راندنو مراجعه نمایید و با فروشندگان این محصول ارتباط برقرار نمایید.

خرید کولیس عقربه ای

برای خرید کولیس ساعتی می توانید از بخش بالای همین صفحه، کالای مورد نظر خود را انتخاب کنید و مشخصات فنی کالا را مشاهده نمایید. سپس قیمت کالا را در فروشگاه های مختلف با یکدیگر مقایسه کنید و بصورت مستقیم با فروشنده مورد نظر ارتباط برقرار نمایید. راندنو امکان مشاهده لیست قیمت کولیس ساعتی و برقراری ارتباطی بدون واسطه با فروشندگان را برای شما فراهم می سازد.

لیست مقایسه

برند