ثبت فروشگاه

کولیس دیجیتال

کولیس دیجیتال یکی از ابزارهای اندازه گیری فاصله های داخلی و خارجی، قطر و عمق به شمار می آید. این ابزار از جدیدترین محصولات در اندازه گیری هستند و کاربردهای فراوانی دارند. کولیس دیجیتال عملکردی مشابه با کولیس های عقربه ای دارند و فقط در صفحه نمایشگر متفاوت هستند. این کولیس ها حاوی یک صفحه نمایشگر هستند که اندازه طول و فواصل را مشخص می کنند. این نوع نسبت به انواع دیگر کولیس ها دقیق تر عمل می کنند. کمترین دقت این کولیس ها 0.01 میلی متر و بیشترین دقت آنها 0.001 اینچ است. استفاده از مدل دیجیتال نسبت به سایر کولیس ها آسان تر است و نتیجه اندازه گیری نهایی به صورت اعداد صحیح و اعشار در کنار یکدیگر قرار می گیرند.

کولیس دیجیتال

تاریخچه کولیس دیجیتال

در سال 1963 میلادی پیر ورنیه وسیله ای برای اندازه گیری اختلاف بین فواصل اختراع کرد. سپس در سال 1851کولیس های ورنیه جدید توسط جوزف آر براون اختراع شدند. در نهایت شرکت Brown And Sharpe برای ساخت ابزارهای اندازه گیری با دقت بالاتر تأسیس شد.
امروزه کولیس هایی با قابلیت اندازه گیری طول 2000 میلی متر تولید و به بازار عرضه می شوند. لازم به ذکر است که بدنه این کولیس ها از فیبر کربنی ساخته می شود. فیبر کربنی سبب سبک تر شدن این کولیس می شود.

مشخصات کولیس دیجیتال 

در ساختار این کولیس ها برخلاف کولیس های ساده و عقربه ای، از سیستم چرخ دنده و زنجیر استفاده نشده است. بلکه در ساختار این محصول از سنسورهای خازنی استفاده شده است که عملیات اندازه گیری توسط لیزر و این سنسورها انجام می شود. این نوع کولیس برای اندازه گیری به باتری نیاز دارد و از طول عمر بالایی برخوردار است.

برخی از این مدل کولیس ها از حافظه داخلی برخوردار هستند یعنی قابلیت ذخیره سازی اندازه های داخلی را دارند. برخی دیگر از این کولیس ها این امکان را می دهند که خروجی موردنظر را به سیستم های کامپیوتری انتقال دهند. لازم به ذکر است که به کمک این نوع کولیس می توان قسمتی از اندازه گیری های دیفرانسیلی را انجام داد.

مشخصات کولیس دیجیتال 

اجزای کولیس دیجیتال

اجزای تشکیل دهنده مدل دیجیتال عبارتند از:

 1. برخورداری از صفحه نمایش دیجیتالی
 2. کلید تغییر سیستم اندازه گیری (Inch/mm)
 3. کلید صفر(Zero)
 4. کلید نگه دارنده اعداد (Hold)
 5. کلید خاموش و روشن کردن دستگاه (ON/OFF)
 6. کشویی دستگاه و پیچ قفل کننده
 7. خط کش با مقیاس های میلی متر و اینچ
 8. برد الکتریکی
 9. عمق سنج
 10. شاخک های متحرک و ثابت (شاخک های بلند برای اندازه گیری قطر خارجی و شاخک های کوتاه برای اندازه گیری قطر داخلی مورد استفاده قرار می گیرند.)
 11. شستی برای جا به جایی کشویی
 12. در برخی از مدل ها پورت اتصال به کامپیوتر وجود دارد.

اجزای کولیس دیجیتال

مزایای کولیس دیجیتال

کولیس های دیجیتال از مزیت های زیر برخوردار هستند.

 1. دهانه خارجی این دستگاه به راحتی قطر و ضخامت هر وسیله ای را اندازه گیری می کند.
 2. این ابزار عمق سنج دارد و به آسانی سوراخ ها و حفره های عمیق را اندازه گیری می کند.
 3. از مقیاس اصلی با قابلیت اندازه گیری بر حسب اینچ برخوردار است.
 4. پیش از اندازه گیری هر وسیله ای با استفاده از دکمه 0 این دستگاه، نیازی به کالیبره سازی مجدد نیست. (از خطای اندازه گیری جلوگیری می کند.)
 5. این کولیس ها از دقت بالایی برخوردار هستند و قابلیت اندازه گیری با دقت 0.001 میلی متر را اندازه گیری می کنند.
 6. در ساختار کولیس های دیجیتال از چرخ دنده و زنجیر استفاده نشده است. بنابراین در صورت وارد شدن ضربه به این وسیله، آسیبی به آن وارد نمی شود و دقت اندازه گیری تغییری نخواهد کرد.
 7. امکان تغییر اندازه گیری در این نوع کولیس وجود دارد.
 8. این کولیس ها از طول عمر بالایی برخوردار هستند و بعضی از این نوع کولیس ها با یک باتری به مدت 3 تا 5 سال بدون وقفه روشن می مانند.

معایب کولیس دیجیتال

 • مقاومتی در برابر رطوبت و آب ندارند.
 • دقت اندازه گیری این نوع کولیس به هنگام قرار گیری در آب و هوای بسیار سرد یا گرم، صحیح نیست.

معایب کولیس دیجیتال

کاربرد کولیس دیجیتال

از این محصول برای اندازه گیری دقیق اجسام مختلف استفاده می شود. در ادامه به کاربردهای این نوع کولیس در محیط های مختلف پرداخته می شود.

 1. از این ابزار برای بررسی انبساط مواد در دماهای مختلف در آزمایشگاه ها استفاده می شود.
 2. این نوع کولیس در صنعت پزشکی و جراحی نیز کاربرد دارد.
 3. دقت در صنعت هوانوردی اهمیت زیادی دارد. از این وسیله برای رعایت استانداردهای ایمنی استفاده می شود.
 4. این کولیس در لوله کشی ساختمان ها نیز کاربرد دارد.
 5. استفاده از این ابزار اندازه گیری در حوزه مهندسی، مدارس و زمینه های دیگر نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

کاربرد کولیس دیجیتال

نحوه کارکرد کولیس دیجیتال

سنسور کولیس دیجیتال، نوسان انرژی الکتریکی ناشی از تغییر اندازه دهانه کولیس را تشخیص می دهد. در قسمت زیر خط کش کولیس دیجیتال چند صفحه مستطیل شکل وجود دارد که بر روی شیشه و یا مس نصب می شود. در قسمت زیر فک متحرک یک مدار الکترونیکی وجود دارد. این مدار به کمک صفحه مسی که زیر خط کش قرار دارد، سنسورهای خازنی را تشکیل می دهد. سپس با حرکت فک پایینی صفحات مستطیلی شکل تغییر حالت می دهند و میزان شارژ ذخیره شده میان صفحات تغییر می کند. یک سیگنال به برد الکترونیکی ارسال می شود. در نتیجه توسط یک ریز پردازنده این ظرفیت محاسبه می شود و آن را به اندازه گیری تبدیل می کند که نهایتاً بر روی صفحه نمایش عدد نهایی را نشان می دهد.

نکات مهم در هنگام کار با کولیس دیجیتال

 1. از عملکرد درست این نوع کولیس اطمینان داشته باشید.
 2. از پیچ قفل این دستگاه بی دلیل استقاده نکنید و بیش از حد آن را باز و بسته نکنید.
 3. سطوح این دستگاه را از گرد و خاک و روغن تمیز نگه دارید.
 4. هنگام تمام شدن کار با کولیس، ورنیه آن را ببندید و از منطبق شدن آن با 0 اطمینان حاصل کنید.
 5. به هنگام اندازه گیری آن را با قسمت پهن و صاف دهانه ثابت نگه دارید.

نکات مهم در هنگام کار با کولیس دیجیتال

نکات مهم در هنگام خرید کولیس دیجیتال

در ادامه به نکات مهمی که هنگام خرید این ابزار باید به آنها توجه داشته باشید، اشاره می کنیم:

 • دقت اندازه گیری: در هنگام خرید به مقیاس اندازه گیری و نمایش آن دقت داشته باشید. زیرا بعضی از کولیس ها تنها یک مقیاس نمایش می دهند. امروزه کولیس های دیجیتالی که به بازار عرضه می شوند، از میزان دقت 0.01 برخوردار هستند.
 • دامنه اندازه گیری: در هنگام خرید کولیس اتوماتیک به مقدار دامنه اندازه گیری دقت داشته باشید. معمولاً مقدار دامنه اندازه گیری یک کولیس از 0 تا 15 سانتی متر آغاز و به دامنه هایی با اندازه های بالاتر ختم می شود.
 • اندازه فک های بالا و پایین: در انتخاب صحیح اندازه فک این محصول، باید اندازه قطعات و ابزاری که در محیط کار خود با آن سروکار دارید را در نظر بگیرید.
 • برند و شرکت تولیدکننده: برای خرید انواع کولیس به برند آن توجه کنید.
 • قیمت: کولیس ها قیمت های مختلفی دارند بنابراین می توانید با توجه به بودجه خود این محصولات را تهیه کنید.

بهترین مارک کولیس دیجیتال

در ادامه به معرفی بهترین مارک نوع دیجیتال این محصول  می پردازیم:

کولیس دیجیتال میتوتویو

شرکت میتوتویو در سال 1382 به تولید و عرضه ابزارآلات اندازه گیری و ماشینکاری می پردازد. برند میتوتویو از معتبر ترین برندهای تولید کننده این محصول است و به تولید انواع کولیس ها در اندازه های مختلف می پردازد. از محبوب ترین کولیس های تولید شده توسط این شرکت می توان به کولیس دیجیتال میتوتویو 20 سانتی، 20 سانتی و ... در مدل های Mitutoyo 500-196-30، 500-196-20، 500-754-10 و ... اشاره کرد.

کولیس دیجیتال اینسایز

شرکت اینسایز یکی از معتبر ترین تولید کننده های اختصاصی ابزارآلات اندازه گیری در جهان است. این شرکت به تولید انواع کولیس ها در اندازه های 15 سانت، 20 سانت و 30 سانت می پردازد. از محبوب ترین کولیس های تولید شده توسط این شرکت می توان به کولیس دیجیتال اینسایز مدل 1108، کولیس دیجیتال داخل سنج و خارج سنج 15 سانت اینسایز مدل 1108-150 و ... اشاره کرد.

کولیس دیجیتال گوانگلو

شرکت گوانگلو در زمینه تولید لوازم الکتریکی، موتورهای الکتریکی، ابزارآلات اندازه گیری و ... فعالیت می کند. محصولات تولید شده این شرکت  مطابق با استاندارد بین المللی ICE و ISO 9001 است. همچنین محصولات تولیدی این برند از گواهینامه حفاظت از انرژی برخوردار هستند. این شرکت نیز به تولید انواع کولیس های دیجیتال در اندازه های مختلف 15 تا 3 0سانتی متر و بیشتر می پردازد. از محبوب ترین کولیس های تولید شده توسط این شرکت می توان از کولیس دیجیتال گوانگلو مدل G-221-110، GL02، 2-506-111 و ... نام برد.
از دیگر برندهای کولیس دیجیتال می توان به کولیس دیجیتال آکاد، کولیس دیجیتال اینستار، کولیس دیجیتال تک اینسترومنت، کولیس دیجیتال Extra Strong و ... اشاره کرد. شما می توانید قیمت کولیس دیجیتال 20 سانتی و قیمت کولیس دیجیتال 30 سانتی را در این سایت مشاهده کنید.

قیمت کولیس دیجیتال

کولیس های دیجیتال براساس ویژگی هایی که دارند، از قیمت های متنوعی در بازار برخوردار هستند. ابعاد کولیس دیجیتال، دامنه اندازه گیری، مقیاس اندازه گیری، میزان دقت، برند و شرکت تولیدکننده و ... همگی در قیمت این محصول تأثیر گذار هستند. توجه داشته باشید که کولیس دیجیتال ارزان ممکن است کیفیت پایینی نداشته باشد و از کیفیت مناسبی برخوردار باشد.

خرید کولیس دیجیتال

برای خرید کولیس دیجیتال می توانید از بخش بالای همین صفحه، کالای مورد نظر خود را انتخاب کنید و مشخصات فنی کالا را مشاهده نمایید. سپس قیمت کالا را در فروشگاه های مختلف با یکدیگر مقایسه کنید و بصورت مستقیم با فروشنده مورد نظر ارتباط برقرار نمایید. راندنو امکان مشاهده لیست قیمت کولیس دیجیتال و برقراری ارتباطی بدون واسطه با فروشندگان را برای شما فراهم می سازد.

لیست مقایسه

برند