ثبت فروشگاه

کولیس دیجیتال

کولیس دیجیتال یکی از ابزارهای اندازه گیری فاصله های داخلی و خارجی، قطر و عمق به شمار می آید. این ابزار از جدیدترین محصولات در فناوری های اندازه گیری بوده و کاربردهای فراوانی دارد. کولیس دیجیتال عملکردی شبیه به کولیس های عقربه ای دارد. تنها تفاوت کولیس عقربه ای با کولیس دیجیتالی در صفحه نمایشگر این دو است. این کولیس ها همانطور که از نامشان مشخص است، دارای یک صفحه نمایشگر هستند که اندازه طول و فواصل را مشخص می کنند.این مدل نسبت به انواع دیگر کولیس ها دقیق تر عمل می کنند. کمترین دقت این کولیس ها 0.01 میلی متر و بیشترین دقت آنها 0.001 اینچ است. استفاده از مدل دیجیتال نسبت به سایر کولیس ها راحت تر بوده و نتیجه اندازه گیری نهایی به صورت اعداد صحیح و اعشار در کنار یکدیگر قرار می گیرند.

تاریخچه کولیس دیجیتال

در سال 1963 میلادی یک فرد فرانسوی به نام پیر ورنیه وسیله ای برای اندازه گیری اختلاف بین فواصل اختراع کرد. سپس در سال 1851کولیس های ورنیه جدید توسط فردی آمریکایی به نام جوزف آر براون اختراع شدند. در پی این اختراع کمپانی به نام Brown And Sharpe در ایالات متحده برای ساخت ابزارهای اندازه گیری با دقت بالاتر تأسیس شد. و کولیس اولین ابزار اندازه گیری دقیقی بود که به قیمت ماشین آلات معمولی، به فروش می رسید.
امروزه با پیشرفت علم، کولیس هایی با قابلیت اندازه گیری طول 2000 میلی متر، تولید و به بازار عرضه می شوند. لازم به ذکر است که بدنه این کولیس ها از فیبر کربنی ساخته می شود. فیبر کربنی موجب سبک تر شدن این ابزار می شود.

مشخصات کولیس دیجیتال 

در ساختاراین کولیس ها برخلاف کولیس های ساده و عقربه ای، از سیستم چرخ دنده و زنجیر به استفاده نشده است. بلکه در ساختار این محصول از سنسورهای خازنی بهره گیری شده است. در این مدل عملیات اندازه گیری توسط لیزر و این سنسورها انجام می پذیرد. نوع دیجیتالی برای فرآیند اندازه گیری به باتری نیاز دارند و از طول عمر بالایی برخوردار هستند.

برخی از این مدل کولیس ها از حافظه داخلی برخوردار هستند.این به این معناست که قابلیت این را دارند که اندازه های داخلی را ذخیره می کنند. برخی دیگر از این کولیس ها امکان انتقال خروجی موردنظر را به سیستم های کامپیوتری فراهم می کنند. برخی از شرکت های سازنده این محصول قابلیت تبدیل اندازه های سانتی متر، میلی متر و اینچ را در اختیار کاربر قرار می دهند. لازم به ذکر است که به کمک این مدل می توان قسمتی از اندازه گیری های دیفرانسیلی را انجام داد.

اجزای کولیس دیجیتال

اجزای تشکیل دهنده مدل دیجیتال عبارتند از:

 • برخورداری از صفحه نمایش دیجیتالی
 • کلید تغییر سیستم اندازه گیری (Inch/mm)
 • کلید صفر(Zero)
 • کلید نگه دارنده اعداد (Hold)
 • کلید خاموش و روشن کرددن دستگاه (ON/OFF)
 • کشویی دستگاه و پیچ قفل کننده
 • خطکش با مقیاس های میلی متر و اینچ
 • برد الکتریکی
 • عمق سنج
 • شاخک های متحرک و ثابت (شاخک های بلند برای اندازه گیری قطر خارجی و شاخک های کوتاه برای اندازه گیری قطر داخلی مورد استفاده قرار می گیرند.)
 • شستی برای جا به جایی کشویی
 • در برخی از مدل ها پورت اتصال به کامپیوتر وجود دارد.

مزایای کولیس دیجیتال

کولیس های دیجیتال از مزیت هایی که در ادامه به آنها اشاره می کنیم، برخوردار هستند.

 • دهانه خارجی این دستگاه به راحتی قطر و ضخامت هر وسیله ای را به راحتی اندازه گیری میکند.
 • این ابزار دارای عمق سنج بوده و به آسانی سوراخ ها و حفره های عمیق را اندازه گیری می کند.
 •  از مقیاس اصلی با قابلیت اندازه گیری بر حسب اینچ برخوردار است.
 •  پیش از اندازه گیری هر وسیله ای با استفاده از دکمه 0 این دستگاه، نیازی به کالیبره سازی مجدد نیست. به عبارتی از خطای اندازه گیری جلوگیری می کند.
 • همانطور که قبلاً اشاره کردیم این کولیس ها از دقت بالایی برخوردار هستند و قابلیت اندازه گیری با دقت 0.001 میلی متر را اندازه گیری می کنند.
 • در ساختار کولیس های دیجیتال از چرخ دنده و زنجیر به کارگیری نشده است. از این رو در صورت وارد شدن ضربه به این وسیله، آسیبی به آن وارد نمی شود و دقت اندازه گیری تغییری نخواهد کرد.
 • امکان تغییر اندازه گیری در این ابزار وجود دارد.
 • این کولیس ها از طول عمر بالایی برخوردار هستند و برخی از کولیس ها با یک باتری قابلیت 3 تا 5 سال بدون هیچ وقفه ای روشن ماندن را دارند.

کاربرد کولیس دیجیتال

از این محصول برای اندازه گیری دقیق اجسام مختلف استفاده می شود. در ادامه به کاربردهای این وسیله در محیط های گوناگون می پردازیم.

 1. از این ابزار در جهت مطالعه انبساط مواد در دماهای مختلف، به منظور آگاهی از خاصیت آنها در آزمایشگاه ها مورد استفاده قرار می گیرد.
 2. از دیگر کاربردهای انواع کولیس ها می توان در صنعت پزشکی و جراحی اشاره کرد.
 3. در صنعت فولاد به منظور بررسی ابعاد محصولات تولید شده و رعایت استانداردهای مورد نظر استفاده می شود.
 4. دقت در صنایع هوانوردی از اهمیت زیادی برخوردار است. از این وسیله به رعایت استانداردهای ایمنی کمک به سزایی می کند.
 5. این وسیله در لوله کشی ساختمان ها از مهم ترین ابزارهای اجرایی و مهندسی است.
 6. استفاده از این ابزار اندازه گیری کارآمد در موسسات آموزشی، مهندسی، مدارس و زمینه های دیگر مورد استفاده قرار می گیرد.

نحوه کارکرد کولیس دیجیتال

سنسور این کالا، قابلیت تشخیص نوسان انرژی الکتریکی ناشی از تغییر اندازه دهانه کولیس را دارند. در قسمت زیرین خطکش کولیس دیجیتال چند صفحه مستطیل شکل وجود دارد که بر روی شیشه و یا مس نصب می شود. در قسمت زیرین فک متحرک این محصول یک مدار الکترونیکی وجود دارد. این مدار توسط صفحه مسی که زیر خطکش قرار دارد، سنسورهای خازنی را تشکیل می دهد. سپس با حرکت فک پایینی صفحات مستطیلی شکل تغییر حالت می دهند و میزان شارژ ذخیره شده میان صفحات تغییر می کند. در طی این فرآیند یک سیگنال به برد الکترونیکی ارسال می شود. در نتیجه یک ریز پردازنده در مرکز کولیس این ظرفیت را محاسبه کرده و آن را به اندازه گیری تبدیل می کند. در نهایت بر روی صفحه نمایش عدد نهایی را نشان می دهد.

نکات مهم دراستفاده از کولیس دیجیتال

از عملکرد صحیح ای ابزار اطمینان کافی داشته باشید. از پیچ قفل این دستگاه بی دلیل استقاده نکنید و بیش از حد آن را باز و بسته نکنید. سطوح این دستگاه را از گرد و خاک و روغن عاری نگه دارید و با یک پارچه آن را تمیز کنید. هنگام تمام شدن کار با کولیس ورنیه آن را ببندید و از منطبق شدن آن با 0 اطمینان حاصل کنید. به هنگام اندازه گیری آن را با قسمت پهن و صاف دهانه ثابت نگه دارید.

نکات مهم در خرید کولیس دیجیتال

در ادامه به نکات مهمی که هنگام خرید این ابزار باید به آنها توجه داشته باشید، اشاره می کنیم:

دقت اندازه گیری

در ابتدا هنگام خرید این کولیس به مقیاس اندازه گیری و نمایش آن دقت داشته باشید. چرا برخی از کولیس ها تنها یک مقیاس را برای نمایش دادن ارائه می کنند. در نهایت باتوجه به مقیاس مدنظرتان مدل دیجیتالی مورد نظر خود را انتخاب کنید. به طور کلی امروزه کولیس های دیجیتالی که به بازار عرضه می شوند، از میزان دقت 0.01 برخوردار هستند.

دامنه اندازه گیری

هنگام خرید کولیس اتوماتیک به مقدار دامنه اندازه گیری این محصول دقت داشته باشید. معمولاً مقدار دامنه اندازه گیری یک کولیس از 0 تا 15 سانتی متر شروع شده و به دامنه هایی با اندازه های بالاتر ختم می شود.

اندازه فک های بالا و پایین

از دیگر نکات مهم در انتخاب یک کولیس مناسب، طول فک های بالایی و پایینی این ابزار است. در انتخاب صحیح اندازه فک این محصول، اصولاً باید براساس اندازه قطعات و ابزاری که در محیط کاری خود با آن سروکار دارید را در نظر بگیرید. البته علاوه بر طول فک این دستگاه باید به طول میله تعبیه شده در انتهای این دستگاه نیز توجه داشته باشید. همانطور که قبلاً اشاره کردیم، از این قطعه تعبیه شده در این دستگاه، به منظور عمق سنجی اجسام استفاده می شود.

بهترین برندهای کولیس دیجیتال

در ادامه به معرفی بهترین مارک نوع دیجیتال این محصول  می پردازیم:

کولیس دیجیتال میتوتویو

شرکت میتوتویو در سال 1382 در جهت تولید و عرضه ابزارآلات اندازه گیری و ماشینکاری تأسیس شد. این برند درصدد تولید و ارائه محصولات با کیفیت و کاهش هزینه های مشتریان خود، برآمده است. برند میتوتویو از معتبر ترین برندهای تولید کننده این مححصول بوده و به تولید انواع کولیس ها در اندازه های گوناگون می پردازد. از محبوب ترین کولیس های تولید شده توسط این شرکت می توان به کولیس دیجیتال میتوتویو 15 سانت، 20 سانت، 30 سانت و ... در مدل های Mitutoyo 500-196-30، 500-196-20، 500-754-10 و ... در گستره های متفاوت اشاره کرد.

کولیس دیجیتال اینسایز

شرکت اینسایز در سال 1995 تأسیس شد. شرکت اینسایز یکی از معتبر ترین تولید کننده  ها و عرضه کننده های اختصاصی ابزارآلات اندازه گیری در جهان است. دفتر مرکزی این برند در شهر چین بوده و این شرکت در بیش از 75 کشور توزیع کننده دارد. این شرکت در ایالات متحده آمریکا، هند، برزیل و اسپانیا شعبه دارد. این شرکت به تولید انواع کولیس ها در اندازه های 15 سانت، 20سانت و 30 سانت پرداخته است. از محبوب ترین کولیس های تولید شده توسط این شرکت می توان به کولیس دیجیتال اینسایز مدل 1108، کولیس دیجیتال 15 سانت اینسایز مدل 1108-150 و ... اشاره کرد.

کولیس دیجیتال گوانگلو

شرکت گوانگلو در دهه 80 میلادی تأسیس شد. هم اکنون این شرکت در کشور چین و در شهرک صنعتی شانشی در شهر تیواژ واقع است. این شرکت در زمینه تولید لوازم الکتریکی، موتورهای الکتریکی، دینام ها، ابزارآلات اندازه گیری و ... به فعالیت خود مشغول است. این شرکت در زمینه تجارت و صادرات بین المللی توانسته است جایگاه چشمگیری را به خود اختصاص دهد. گفتنی است که محصولات تولید شده این شرکت از استاندارد بین المللی ICE و ISO 9001 پیروی می کنند.

همچنین محصولات تولیدی این برند از گواهینامه حفاظت از انرژی برخوردار هستند. این شرکت نیز به تولید انواع کولیس های دیجیتال در گستره های گوناگون 15 تا 30سانتی متر و بیشتر می پردازد. از محبوب ترین کولیس های تولید شده توسط این شرکت می توان از کولیس دیجیتال گوانگلو مدل G-221-110، GL02، 2-506-111 و ... نام برد.
شرکت های معتبر و محبوب دیگری نیز به تولید این محصول می پردازند. از جمله شرکت های آکاد، اینستار، تک اینسترومنت، Extra Strong و ... برندهای معتبر تولید کننده کولیس دیجیتال در جهان هستند.

قیمت کولیس دیجیتال

کولیس های دیجیتال براساس ویژگی هایی که دارند، از قیمت های متنوعی در بازار برخوردار هستند. ابعاد کولیس دیجیتال، مقیاس اندازه گیری، میزان دقت، برند انتخابی و ... همگی در قیمت این محصول تأثیر گذار هستند.

خرید کولیس دیجیتال

برای خرید کولیس دیجیتال می توانید از بخش بالای همین صفحه، کالای مورد نظر خود را انتخاب کنید و مشخصات فنی کالا را مشاهده نمایید. سپس قیمت کالا را در فروشگاه های مختلف با یکدیگر مقایسه کنید و بصورت مستقیم با فروشنده مورد نظر ارتباط برقرار نمایید. راندنو امکان مشاهده لیست قیمت کولیس دیجیتال و برقراری ارتباطی بدون واسطه با فروشندگان را برای شما فراهم می سازد.

لیست مقایسه

برند