ثبت فروشگاه

هاب

هاب شبکه یا هاب اترنت یکی از ساده ترین وسایل برای ایجاد ارتباط میان گره ها در یک شبکه محلی است. Hub در واقع یک نقطه اتصال مشترک بین گره های موجود و دستگاه های مختلف است. این وسیله قطعه ای است که از چند پورت مختلف همچون هاب USB، هاب HDMI و ... تشکیل شده است. از یک پورت خود سیگنال یا داده های اطلاعاتی دریافت می کند و آن ها را تکثر می کند. سپس به سایر پورت ها ارسال می شود و در نهایت به گره مقصد می رسد. به زبان ساده تر اگر یک مودم، Hub و کابل شبکه به هم متصل شوند، به کمک این وسیله می توان اینترنت را برای سایر کامپیوترها فراهم کرد. Hub در عمل شبیه به سوئیچ است اما وسیله ای بسیار ساده تر از آن است و قابلیت های کمتری دارد.

hub

هاب چیست؟

Hub Network ارزان ترین دستگاه توسعه دهنده شبکه است که عملکرد ساده ای دارد. سیگنال ها و داده ها همچون بسته ای به پورت وارد می شوند و به سایر پورت ها ارسال می شود. Hub دستگاه کوچکی است که چندین پورت اترنت دارد. اطلاعات که از یک پورت دریافت می شوند، به تمامی پورت ها ارسال می شوند اما در نهایت تنها خروجی مورد نظر سیگنال را دریافت می کند. به کمک Hub می توانید یک شبکه کوچک راه اندازی کنید.

کاربرد هاب

Hub همچون یک سوئیچ گره های شبکه را به هم متصل می کند. در شبکه هایی که تنها چند دستگاه در آن وجود دارد، می توان به کمک Hub آن ها را به هم شبکه کرد و به دیگر به دستگاه های گران همچون سوئیچ و روتر نیازی نیست. در هنگام خرید این وسیله باید دقت کنید که حجم بسته های اطلاعاتی شما کم باشد زیرا در صورت زیاد بودن داده ها باید از سوئیچ یا روتر استفاده کنید.

کاربرد هاب

انواع هاب از نظر فنی

 •  هاب‌ منفعل - هاب پسیو (passive hub): این هاب ها عملکرد بسیار آسانی دارند و تنها برای برقراری ارتباط گره ها در یک شبکه از آن استفاده می شود. هاب های پسیو سیگنال ها را تغییر نمی دهد. این وسیله نه سیگنال ها را هدایت می کند و نه به بازتولید آن ها کمک می کند. به همین دلیل اگر بشته از دست برود، فرستنده باید مجدد آن را ارسال کند.
 • هاب فعال - هاب اکتیو (active hub): این تجهیزات می توانند سیگنال ها را تقویت کنند و در صورت خرابی سیگنال آن را بازتولید کنند. در حال حاضر از این محصولات بیشتر در شبکه ها استفاده می شود.
 • هاب هوشمند (intelligent hub): این وسیله تمام مزایای Hubهای اکتیو را دارد. با این تفاوت که مکانیزم های کنترلی و مدیریتی در اختیار مصرف کنندگان قرار می دهد. این تجهیزات می توانند بخش های مختلف شبکه را شناسایی کنند و اطلاعاتی به دست بیاورند.

انواع هاب از نظر فنی

معایب هاب

Hub سیگنال ها را از پورت مبدا دریافت می کند و بدون اینکه بداند سیگنال را باید به کدام پورت ارسال کند، به تمامی پورت ها می فرستند و از رویکرد همه پخشی استفاده می کند. در نتیجه تکثیر و ارسال زیاد این داده ها، سبب ایجاد ترافیک می شود و از نظر امنیتی نیز مشکل ایجاد می شود. رویکرد همه پخشی Hub سبب می شود تا بخش زیادی از پهنای باند شبکه هدر برود و مشکلات امنیتی مثل حمله های انکار سرویس (ddos) به وجود بیاید.

از دیگر معایب استفاده از Hub می توان به احتمال تصادف بسته ها اشاره کرد. زیرا این امکان وجود دارد که چند گره به صورت همزمان بسته ای را ارسال کنند و این بسته ها در Hub با یکدیگر برخورد کنند. همچنین پورت های Hub نیمه دو طرفه هستند و زمانی که پورتی فرستنده است، دیگری فقط گیرنده است و بلعکس. هیچ پورتی نمی توان همزمان گیرنده و فرستنده باشد.

معایب هاب

مزایای هاب

 • Hub وسیله ای نسبتاً ارزان و مقرون بصرفه است.
 • این وسیله کاربرد زیادی در شبکه دارد.
 • کار کردن با این وسیله آسان است.
 • هاب شبکه نیازی به پیکربندی و تنظیمات خاص ندارد.

مزایای هاب

نکات مهم در خرید Hub

 • نوع هاب
 • پروتکل های قابل پشتیبانی
 • نحوه ارسال بسته ها
 • مکانیزم های امنیتی
 • نوع مکانیزم ارتباط پورت ها

بهترین برند Hub

Hub به دلیل قیمت مقرون به صرفه ای که دارد، در بسیاری از شبکه ها مورد استفاده قرار می گیرد. شرکت های زیادی به تولید این محصول می پردازند. از بهترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

هاب بافو

بافو یکی از برترین تولیدکنندگان تجهیزات شبکه، کابل و پورت های تصویری، شارژر دستگاه ها و ... است. این شرکت از بهترین تجهیزات و جدیدترین تکنولوژی ها در ساخت محصولات خود استفاده می کند. این محصولات بالاترین سطح کیفی را در بین محصولات کابل و مبدل در بازار ایران دارند.

 • از دیگر برندهای برتر هاب می توان به وی نت، دیتک، رویال، شارک و ... اشاره کرد.

قیمت هاب

قیمت این تجهیزات به عوامل مختلفی همچون نوع، تعداد پورت ها، مکانیزم ارتباط و ... بستگی دارد.

خرید هاب

برای خرید هاب می توانید از بخش بالای همین صفحه، کالای مورد نظر خود را انتخاب کنید و مشخصات فنی کالا را مشاهده نمایید. سپس قیمت کالا را در فروشگاه های مختلف با یکدیگر مقایسه کنید و بصورت مستقیم با فروشنده مورد نظر ارتباط برقرار نمایید. راندنو امکان مشاهده لیست قیمت هاب و برقراری ارتباطی بدون واسطه با فروشندگان را برای شما فراهم می سازد.

لیست مقایسه

برند


نوع