ثبت فروشگاه

لامپ متال هالید

لامپ متال هالید یا لامپ خیاری نوعی لامپ گازی است که در ساختار آن علاوه بر جیوه از نمک های هالوژنی متال هالید نیز استفاده شده است. این نمک ها از نوع سدیم، اسکاندیوم، ایندیوم، تالیوم و ... هستند که کیفیت و بهره نوری لامپ را بالا می برند. از لامپ متال هالید برای اولین بار در سال 1960 استفاده شد و اما امروزه از این محصولات برای روشنایی سالن های ورزشی، کارخانه ها، معابر شهری، سوله ها، انبارها، محوطه های بزرگ و ... استفاده می شود.  
این لامپ ها طول عمری معادل 15000 ساعت دارند و در بازه های توانی 20 تا 2000 وات تولید می شوند. از لامپ گازی متال هالید با بازه توانی کم در محیط های داخلی استفاده می شود و از انواع پر توان آن می توان در محیط های کارگاهی و کارخانه ها استفاده کرد. لامپ متال هالید 400 وات یکی از پرفروش ترین لامپ های متال هالید است. 

اجزای لامپ گازی متال هالید

این لامپ ها از دو حباب خارجی و داخلی تشکیل شده اند و به اصطلاح دوجداره ساخته شده اند تا از هدر رفت انرژی جلوگیری شود. در حباب داخلی فرایند بخار شدن نمک ها صورت می گیرد و حباب خارحی وظیفه تابش نور و جلوگیری از بازتاب اشعه های فرابنفش را برعهده دارد. حباب این محصولات از جنس کوارتز یا سرامیک است. لامپ متال هالید سرامیکی قیمت بیشتری دارد. 
به طور کلی از لامپ متال هالید از اجزای زیر تشکیل شده اند؛

  • حباب داخلی و خارجی
  • الکترود
  • جیوه و نمک های هالوژنی
  • مدار لامپ متال هالید (بالاست و ایگنایتور)

راه اندازی لامپ متال هالید

لامپ های گازی از نوع متال هالید، نیاز به استارت و ترانس دارند. در مدار لامپ متال هالید از چوک و خارن استفاده شده است. علاوه بر این ایگنایتور لامپ وظیفه فراهم کردن ولتاژ بالا برای راه اندازی لامپ را برعهده دارد. این لامپ ها به 5 الی 7 دقیقه جهت راه اندازی نیاز دارند. در واقع پس از گذشت 7 دقیقه شدت تابش نور این لامپ به حداکثر میزان خودش می رسد. نور این لامپ ها پس از گذشت مدت زمانی کاملاً سفید رنگ دیده می شود. پس از برقراری جریان الکتریکی در لامپ متال هالید، برق از دو الکترود عبور می کند و این امر سبب گرم شدن حباب داخلی می شود. پس از گذشت 5 الی 7 دقیقه، نمک های موجود در لامپ به بخار تبدیل می شوند و پس از آن به فلز تشکیل دهنده خودشان یعنی ید تجزیه می شوند. بخار حاصل از این فلزها نورهایی به رنگ سفید از خود تولید می کنند.

مزایای لامپ گازی متال هالید

  1. طول عمر بالا
  2. اثر بخشی بزیاد
  3. مصرف کمتر نسبت به لامپ های رشته ای
  4. نور بی ضرر
  5. اثر نداشتن دمای محیط بر روی عملکرد

لامپ متال هالید گلخانه

امروزه از لامپ متال هالید رشد گیاه در بسیاری از گلخانه ها استفاده می شود. پروژکتورهای متال هالیدی به بازار عرضه شده اند که شرایطی سازگار برای رشد گیاه فراهم می کنند. از این لامپ ها در آکواریوم ها نیز استفاده می شود. این محصولات را می توان در تمامی چرخه های رشد گیاه به کار گرفت زیرا نوری مطابق با طیف نوری خورشید تولید می کنند. لامپ متال هالید برای رشد گیاه بسیار مناسب است زیرا فرایند رشد را سریع تر و فتوسنتز را افزایش می دهد. 

قیمت لامپ متال هالید

از برترین برندهای این محصول می توان به لامپ متال هالید اسرام، نور، پارس شهاب و ... اشاره کرد. عواملی هم چون توان، شدت نور، برند و شرکت سازنده بر روی قیمت این محصولات اثرگذار است. برای خرید لامپ متال هالید می توانید به سایت راندنو مراجعه کنید و به طور مستقیم با فروشندگان و نمایندگان آن ارتباط برقرار کنید. 

لیست مقایسه

برند


نوع سرپیچ


توان