ثبت فروشگاه

متر

متر یکی از پر کاربرد ترین ابزار آلات به حساب می آید. متر وسیله ای بسیار کاربردی در صنایع و خانه ها می باشد که انواع متفاوتی از آن تولید و مورد استفاده قرار می گیرد. متر وسیله ای برای اندازه گیری در ابعاد و کاربردهای متنوع است. این وسیله از نوار باریکی تهیه شده است که جنس این نوار می تواند از جنس فلز، پارچه و ... باشد. همچنین برای هر گرایش و کاری، متر بخصوصی وجود دارد.

کاربرد مترها

مترها در اندازه های 3، 5، 7، 10، 15، 30، 50 و حتی 100متری وجود دارند و می توان گفت مترهای 3 و 5 متری برای کارهای خانگی و کوچک به کار می روند و مترهای 10 متر به بالا برای متراژهای بزرگ تر مورد استفاده قرار می گیرند. جنس مترها با اندازه 30، 50 و 100 متری اکثراً از پلاستیک یا پارچه می باشند. به طور کلی کاربرد انواع متر برای اندازه گیری طول و عرض اشیا است. 

انواع متر

از انواع متر می توان به متر فلزی، متر لیزری، متر مهندسی، متر فایبرگلاس، چرخ متر دار، متر باطری دار و متر روکش اشاره کرد که شرکت های تولیدی مختلفی در صدد تولید این محصول بر آمده اند.
متر فلزی:  جنس این متر از فلز است و به دلیل ضد زنگ نبودن از آن در مناطق مرطوب استفاده نمی شود. همچنین دلیل مقاوم بودن این وسیله در برابر ضربه می تواند بالا بودن استحکام آن باشد و می توان از این نوع متر در کار های ساختمانی مورد استفاده قرار گیرد.

  1. متر لیزری: متر لیزری اکثراً برای اندازه گیری فاصله های طولانی و در کارهای ساختمانی کاربرد زیادی دارند. این نوع از متر به دلیل داشتن انواع مختلف و کاربرد ها و مزایای زیاد در حال تسخیر بازار ابزار است. مدل های به روز این متر قابلیت محاسبات پیچیده و اتصال به گوشی تلفن همراه را دارند.  
  2. متر مهندسی: متر مهندسی یکی از انواع متر است که متناسب با نیاز کاربران تولید و توزیع می شود که شکل و شمایل این نوع از متر، متفاوت از بقیه انواع آن می باشد و از دسته گردان کنار این متر برای جمع کردن متر استفاده می شود. این متر دارای دسته ای از جنس ارگونومیک است که موجب سهولت استفاده در شرایط مختلف می شود. دلیل افزایش طول عمر این متر را می توان ساده بودن ساختار این وسیله بیان کرد. همچنین خریداران این متر بیشتر پیمانکاران هستند.   
  3. متر فایبرگلاس: متر فایبرگلاس از جنس فایبرگلاس می باشد که یکی از مدل های مدرن متر به حساب می آید و مقاوم در برابر ضربه، رطوبت و فرسایش است. به دلیل منعطف تر بودن این نوع از متر نسبت به بقیه انواع آن کاربرد بیشتری نیز دارد اما تفاوت زیادی نیز با نوع روکش دار و فلزی خود ندارد. 
  4. متر چرخ دار: متر چرخ دار برای فاصله هایی حداکثر تا ۱۰ کیلومتر استفاده می شود و در صنایع برق، آب و خطوط گاز و تلفن کاربرد بیشتری دارد. جنس بدنه این متر از فایبرگلاس و فلز است که از تفاوت این دو جنس می توان به استفاده راحت از جنس فایبرگلاس در تمام محیط ها اما جنس فلزی این متر در محیط های گرم سریع داغ شده و استفاده از آن سخت می شود، مقاومت و استحکام بالای جنس فایبرگلاس نسبت به جنس فلزی آن و کم بودن جنس فایبرگلاسی نسبت به جنس فلزی اشاره کرد. از اعضای تشکیل دهنده این متر می توان چرخ، کنتور و دسته را نام برد که با حرکت دادن متر در مسیر می توان فاصله را اندازه گیری کرد. دسته متر چرخ دار دارای دو مدل ثابت و تاشو می باشد و مزیت استفاده از دسته تاشو نگهداری و حمل ونقل ساده و آسان این مدل می باشد. به طور کلی متر های چرخ دار در نوع دیجیتالی و مکانیکی ساخته شده و مورد استفاده قرار می گیرند. کار کردن مدل دیجیتالی این متر با باتری است و به همین دلیل دارای معضلاتی از قبیل اتمام شارژ باتری در هنگام کار را با خود به همراه دارد و استفاده از آن ها در محیط های مرطوب نیز امکان پزیر نیست. مدل مکانیکی بدون محدودیت در محیط ها است و دارای مقاومت بالاتری نسبت به مدل دیجیتالی است و تعمیر و تهیه قطعات این مدل نیز راحت تر از دیجیتالی است. و یکی از ویژگی های مهم مدل دیجیتالی توانایی این مدل در متر کردن چند مرحله ای و جمع کردن تمام مراحل و همچنین نشان دادن جداگانه هر یک از متراژها است.   
  5. متر باتری دار: متر باتری دار دارای بدنه ای مقاوم و ای بی اس ضد ضربه است. تنها تفاوت این مدل از متر با انواع دیگر آن در داشتن باتری جهت جمع کردن اتوماتیک باتری با فشار دادن یک دکمه می باشد. دلیل انتخاب این متر برای گزینه ای ایده آا برای اندازه گیری، منعطف بودن جنس این متر می باشد.
  6. متر روکش دار: متر روکش دار دارای بدنه انعطاف پزیر و نرم است. بیشتر نجارها نصاب های کابینت  و مصنوعات چوبی از این متر استفاد می کنند.این متر دارای قفل ایستگاهی برای خواندن عدد اندازه گیری شده است. این متر دارای فواصل کوتاه کاربرد دارد و با استفاده از گیره فلزی ای که روی آن تعبیه شده است می تواند روی لباس نصب شود.

استفاده و نگهداری از مترها

در کل استفاده از متر خطری در بر ندارد ولی در هنگام بسته شدن متر باید دقت شود که دست کاربر نزدیک به لبه تیز نوار فلزی قرار نگیرد تا باعث بریدگی پوست نشود. در مترها برای استفاده راحت گیره هایی برای ثابت شدن دایمی و موقتی دارند. همچنین خود متر که از جنس فولاد است قوسی به سمت بالا دارد. برای نگهداری صحیح و افزایش طول عمر متر می توان به تمیز بودن تیغه متر و جمع شدن سریع متر داخل محفظه توجه کرد تا به لبه جلویی و فنر نیز آسیب وارد نشود.

قیمت و خرید متر

مهم ترین نکته در خرید متر در نظر گرفتن توقع، شرایط و محیط کاری، میزان و تعداد اندازه گیری است تا بتوانید با کمک این نکات متر متناسب با نیاز خود را تهیه کنید. خریداران در سایت راندنو می توانند کالای مورد نیاز خود را انتخاب کرده و از فروشنده بدون واسطه استعلام قیمت گرفته و خریداری کنند و در صورت مواجه شدن با مشکل نیز پشتیبانان سایت راندنو پاسخ گوی شما مشتریان عزیز هستند.

لیست مقایسه

برند