ثبت فروشگاه

متر

متر از انواع ابزار اندازه گیری است. متر ابزاری مدرج است که برای اندازه گیری طول و عرض اجسام مختلف استفاده می شود. مترها براساس ساختار و کاربرد در انواع مختلفی تولید می شوند. همچنین براساس متراژی که دارند، در انواع 2 متری، 3، 5، 10، 30، 50 و 100 متری تولید می شوند. متر به انگلیسی با نام Meter نامگذاری شده است. جهت اطلاع از قیمت متر مهنددسی با مراجعه به سایت راندنو می توانید لیست فروشندگان این تجحهیزات را مشاهده نمایید. راندنو امکان خرید متر لیزری و دیگر انواع متر را به صورت مستقیم از فروشندگان برای شما فراهم کرده است.

این محصول از پرکاربردترین انواع تجهیزات اندازه گیری است. استفاده از این ابزار در صنایع و منازل کاربردهای زیادی دارد که در ادامه به بررسی آنها می پردازیم.

متر

متر چیست

متر اندازه گیری از تجهیزاتی است که برای به دست آوردن مقیاس طول و عرض اجسام استفاده می شود. مترها برحسب واحدهای میلی متر، سانتی متر و اینچ درجه بندی می شود. این تجهیزات از نوار باریکی ساخته شده اند که جنس آنها می تواند فلز، پارچه، پلاستیک و دیگر متریال ها باشد. در ادامه عکس متر و بررسی انواع این تجهیزات اندازه گیری برای شما کاربران آورده شده است.

فروش متر

اگر از فروشندگان انواع ابزار اندازه گیری ازجمله متر هستید، با ثبت نام در راندنو می توانید فروشگاه خود را داشته باشید. راندنو بستری را برای فروشندگان فراهم کرده است تا بتوانند با قیمت گذاری محصولات خود، فروش خود را افزایش دهند.

تاریخچه متر

اندازه گیری قطعات و اجسام در گذشته توسط دست و پاهای افراد صورت می گرفت. واژه متر ریشه فرانسوی دارد که به واسطه فرهنگستان علوم فرانسه پدیدار شده است. اعضای تیم تشکیل دهنده این فرهنگستان 4 نفر بودند که سرتجام پس از یک سال مطالعه توانستند یک ده میلیونیوم فاصله قطب شمال تا خط استوا در نصف النهار مبدأ را یک متر تعریف کنند. پس از چندی با ساخت یک میله پلاتینی که در برابر تغییرات دما مقاومت بالایی داشت و طول آن یک متر بود، مبنای متر پایه گذاری شد.

انواع متر براساس کاربرد

همانطور که پیش از این به تعریف متر پرداخته شد، این ابزارآلات اندازه گیری در مدل های مختلفی تولید می شود. انواع این محصول براساس ساختار و کاربردی که دارند، در نمونه های گوناگون طراحی و تولید می شوند. در ادامه به آشنایی و بررسی انواع این تجهیزات اندازه گیری و کاربرد هر یک از آنها می پردازیم.

متر پارچه ای

نمونه های پارچه ای این ابزار همانطور که از نامشان مشخص است، با استفاده از متریال های پارچه ای تولید می شوند. استفاده از این ابزار اندازه گیری برای تعیین مقیاس متریال های کوچک و جزئی کاربرد دارد. لازم به ذکر است این مدل نیز از انعطاف پذیری بالایی برخوردار هستند. متر پارچه ای 30 متری یکی از رایج ترین نمونه های این تجهیزات در بازار است.

متر دستی

از ساده ترین و کارآمدترین انواع ابزارآلات اندازه گیری در صنعت و منازل است. این تجهیزات از ابعاد کوچک و وزن سبکی برخوردار هستند. همچنین مدل های فلزی و فایبرگلاس از کاربردی ترین انواع این ابزار است که در ادامه به صورت مجزا به بررسی هر یک از آنها پرداخته شده است. از بهترین مارک متر دستی می توان به برندهای توسن، رونیکس، جی ای وی و اسیست اشاره نمود.

متر فلزی

این محصول همانطور که از نامش مشخص است، با استفاده از متریال فلز ساخته می شود. به عبارتی بدنه این ابزار فلزی است و در برابر ضربه مقاومت بالایی دارد. بخش سری این محصول یک آهنربا وجود دارد که امکان اندازه گیری در مکان هایی با متراژ بالا را برای کاربران آسان می کند. این ابزار قابلیت ضد زنگ ندارد و استفاده از آن در مناطق مرطوب توصیه نمی شود. از انواع متر فلزی جهت انجام فعالیت های ساختمانی استفاده می شود.

متر فلزی

متر لیزری

چه متر لیزری بخرم از سؤالات رایجی است که برای بسیاری از کاربران به وجود آمده است. مدل لیزری این محصول در دسته ابزار دقیق قرار می گیرد و برای اندازه گیری فواصل طولانی مناسب است. استفاده از این محصول جهت انجام کارهای ساختمانی کاربرد دارد. این ابزار نیز در انواع مختلف تولید می شود و از مزایای قابل توجهی برخوردار است. توجه به دامنه اندازه گیری، محاسبات اندازه گیری و برخورداری از باتری اضافی برای دستگاه، از مواردی هستند که در لیست راهنمای خرید متر لیزری قرار می گیرند.

لازم به ذکر است برخی از انواع این محصول قابلیت اتصال به گوشی موبایل را دارند و محاسبات پیچیده را به آسانی انجام می دهند.

متر مهندسی

شکل ظاهری نمونه های مهندسی این محصول با دیگر انواع این تجهیزات متفاوت است. از دسته گردان موجود در کنار آن، برای جمع کردن متر استفاده می شود. این تجهیزات ساختار ساده و طول عمر بالایی دارند. این محصول از ساختار مقاومی برخوردار است و برای انجام فعالیت های مهندسی و کارگاهی مناسب هستند. این مترها معمولاً در متراژ های 30 و 50 متری تولید می شوند.

متر مهندسی

متر نجاری

این مدل را با نام متر نواری نیز می شناسند. این محصول برای استفاده در کارگاه های چوب و نجاری مناسب است. نجاری از مشاغلی است که بخش عمده فعالیت کارکنان، برش متریال های چوبی است. به همین دلیل برای ایجاد برش هایی با دقت بالا، به وجود یک meter در کارگاه های نجاری نیاز است.

متر قدسنج

همانطور که از نام این محصول مشخص است، برای اندازه گیری میزان قد مورد استفاده قرار می گیرد. این وسیله از یک پایه برخوردار است که موجب ایستادن آن بر روی زمین می شود. طرز کار این وسیله به گونه ای است که ابتدا باید پایه آن را بر روی زمین قرار دهید و هوک آن را بکشید. پس از کشیده شدن هوک و رسیدن عدد 0 به نشان قرمز، آن را به دیوار متصل کنید تا حرکت نکند.

متر فایبرگلاس

متر فایبرگلاس از جنس فایبرگلاس است که در برابر ضربه، رطوبت و فرسایش مقاوم است. این نوع متر تفاوت زیادی با نوع روکش دار و فلزی ندارد.

متر خیاطی

انواع متر خیاطی با استفاده از پلاستیک نرم و انعطاف پذیر ساخته می شوند. استفاده از این ابزار برای اندازه گیری گوشه های کار و انحناهای آن کاربرد دارد. هر دو بخش این تجهیزات براساس واحد سانتی متر درجه بندی شده اند. این تجهیزات معمولاً با مقیاس 1.5 متر تولید می شوند. همچنین در ابتدا و انتهای آن یک قطعه فلزی وجود دارد تا ایستایی آن را حفظ کند.

متر ساختمانی

مدل های ساختمانی این ابزار در دسته مدل های مهندسی قرار می گیرند. استفاده از این تجهیزات همانطور که از نامشان مشخص است، در ساختمان سازی ها و برای انجام فعالیت های عمرانی مورد استفاده قرار می گیرند.

متر چرخ دار

مدل چرخدار این محصول از دیگر انواع متر ها است. این ابزار برای اندازه گیری فواصل طولانی و حداکثر تا 10 کیلومتر استفاده می شود. استفاده از این ابزار اندازه گیری در صنعت برق، آب و خطوط گاز و تلفن کاربرد دارد. جنس بدنه این محصول از فایبرگلاس و فلز تشکیل شده است. اجزای تشکیل دهنده آن نیز کنتور و دسته است که با حرکت دادن متر در مسیر، می توانید فاصله مورد نظر را اندازه گیری نمایید.

دسته متر چرخ دار نیز دارای داین ابزار در دو نوع ثابت و تاشو ساخته می شود. مدل تاشو نگهداری و جابه جایی آسان تری را برای کاربران فراهم می کند. همچنین مدل های چرخ دار در نوع دیجیتالی و مکانیکی ساخته شده اند که در ادامه به بررسی آنها می پردازیم:

 • متر چرخ دار دیجیتالی: منبع تغذیه مدل دیجیتالی این ابزار باتری است. به همین دلیل مشکلاتی مانند تمام شدن شارژ باتری در هنگام کار را دارد. همچنین در محیط های مرطوب امکان استفاده از این ابزار وجود ندارد.
 • متر چرخ دار مکانیکی: استفاده از نمونه مکانیکی این ابزار محدودیتی در محیط ندارد. این محصول از مقاومت بالاتری نسبت به نوع دیجیتالی برخوردار است. همچنین تعمیر و تهیه قطعات این مدل در دسترس تر از مدل دیجیتالی است.

متر چرخ دار

گونیا متر

از این کالا همانطور که از نامش مشخص است، برای اندازه گیری زوایای مختلف استفاده می شود. این تجهیزات برای انجام فعالیت هایی همچون کابینت سازی، نصب انواع پارکت و سرامیک و دکوراسیون داخلی مناسب هستند.

متر تاشو

مدل های تاشو این ابزار اندازه گیری با استفاده از چوب فایبرگلاس تولید می شوند. این تجهیزات با مقیاس اندازه گیری حداقل تا 2 متر ساخته می شوند. لازم به ذکر است این ابزار جزو قدیمی ترین نمونه های این محصولات است و استفاده از آن کاهش یافته است.

متر تلسکوپی

از این ابزار برای اندازه گیری های طولی استفاده می شود. این ابزا ر از قابلیت جمع شدن برخوردار است و همچنین جابه جایی آن اسان است. متداول ترین انواع این محصول نمونه های 10 متری آن است.

متر باتری دار

مدل باتری دار از بدنه مقاوم و ای بی اس (ABS) ضد ضربه ساخته شده است. وجود باتری در ساختار این ابزار امکان جمع کردن متر به صورت خودکار را فراهم کرده است. این محصولات از انعطاف بالایی برخوردار هستند و برای استفاده در محیط هایی با متراژ بالا گزینه مناسبی هستند.

متر جیبی

این مدل از متداول ترین انواع تجهیزات اندازه گیری هستند که قالب، ساختار و بدنه آنها به صورت نیمه ساخته است. در ساختار این مترها هیچگونه فنری برای جمع کردن نوار وجود ندارد. ظاهر منحنی این محصول موجب شده است تا نوار آن سرجای خود بازگردد.

متر روکش دار PVC

نوع دیگری از متر ها در بازار موجود هستند که به صورت روکش دار تولید می شوند. این ابزار برای اندازه گیری فاصله های کوتاه که به ایستایی نیاز دارند، مناسب است. این تجهیزات بدنه انعطاف پذیری دارند و معمولاً استفاده از آنها در صنعت نجاری رایج است. همچنین فعالیت هایی همچون نصب کابینت و سایر کارهایی که به چوب مربوط هستند، با استفاده از این متر امکان پذیر است. این متر از قفل ایستگاهی، برای خواندن عدد اندازه گیری شده برخوردار است. همچنین وجود گیره فلزی بر روی این محصول، امکان نصب آن بر روی لباس را برای شما فراهم می کند.

متر چند کاره

این ابزار اندازه گیری همانطور که از نامشس مشخص است، از قابلت تمامی مترها برخوردار است. مدل های چندکاره انعطاف بالایی دارند و برای کاربری های خاص مورد استفاده قرار می گیرند. این ابزار همانند مدل های لیزری عمل می کند و از نمایشگر دیجیتالی برخوردار است. به طور کلی استفاده از این ابزار موجب شده است تا کاربران نیازی به استفاده از نمونه های مختلف این ابزار نداشته باشند.

انواع متر براساس مقیاس

همانطور که در ابتدا گفته شد، مترها با مقیاس های مختلفی تولید می شوند. این ابزار اندازه گیری در متراژهای 3، 5، 7، 10، 15، 30، 50 و 100 متری در بازار موجود هستند. اندازه های 3 و 5 متری این محصول برای اندازه گیری هایی با مقیاس کوچکتر مناسب هستند و معمولاً در منازل مورد استفاده قرار می گیرند.

کاربرد متر

از متر چه استفاده هایی میشود سؤال برخی از کاربران است. اندازه گیری با متر یکی از رایج ترین فعالیت ها در این زمینه است. مترها در اندازه های 3، 5، 7، 10، 15، 30، 50 و 100 متری وجود دارند که می توان گفت مترهای 3 و 5 متری برای کارهای خانگی و کوچک و مترهای 10 متر به بالا برای متراژهای بالا کاربرد دارند. به طور کلی کاربرد انواع متر برای اندازه گیری طول و عرض اشیاء است. 

اجزای تشکیل دهنده متر

این تجهیزات مانند دیگر ابزارآلات از قطعات مختلفی ساخته می شوند. در ساختار هر یک از انواع این ابزار اندازه گیری، قطعات مختلفی به کار رفته است که در ادامه به معرفی اصلی ترین آنها پرداخته شده است:

 • نوار
 • فلز به کار رفته
 • صفحه درجه بندی شده
 • کلید قفل نوار

اجزای متر فلزی

روش استفاده از متر

کار با مترهای ساده و متداول نیازمند نکات خاصی نیست. اما نحوه استفاده از متر لیزری و دیگر مدل های پیشرفته این تجهیزات، روش های خاصی دارد. پیش از استفاده باید کاتالوگ محصول را مشاهده کنید و طریقه استفاده از آنها را به بهترین شکل ممکن فرا بگیرید. استفاده از متر خطری ندارد اما هنگام بسته شدن متر باید دقت داشته باشید که دست خود را نزدیک لبه تیز نوار فلزی آن قرار ندهید. زیرا در صورت تماس دست با این نوار فلزی، امکان بریدگی دستان شما وجود دارد.

در بیشتر مدل های این تجهیزات برای استفاده آسان، گیره هایی برای ثابت شدن دائم و موقت وجود دارند. برای نگهداری صحیح و افزایش طول عمر این ابزار اندازه گیری باید تیغه آن را تمیز نگه دارید و به جمع شدن سریع متر به داخل محفظه توجه کنید تا به لبه جلویی و فنر آسیبی وارد نشود. همچنین از تا کردن و خم کردن نوار آنها اجتناب کنید تا آسیب نبینند.

استفاده و نگهداری از مترها

نکات مهم در هنگام خرید متر

هنگام تهیه این جهیزات باید به نکات مهمی توجه داشته باشید که در ادامه به بررسی آنها می پردازیم:

 • نوع متر
 • نوع کاربرد
 • دقت اندازه گیری
 • وزن 
 • میزان دامنه اندازه گیری
 • ابعاد محصول
 • متریال به کار رفته در بدنه ابزار
 • برند و شرکت تولیدکننده

برترین مارک متر

برندها و شرکت های متعددی در زمینه طراحی و تولید انواع متر فعالیت می کنند. در ادامه به معرفی محبوب ترین تولیدکنندگان این ابزار می پردازیم.

متر رونیکس

شرکت رونیکس یکی از محبوب ترین برندهای تولیدکننده انواع ابزارآلات در ایران است. ابزار رونیکس در بیشتر کشورهای جهان نمایندگی دارند. همچنین براساس استانداردهای روز جهان تولید می شوند. یکی از مترهای این برند متر 3 متری رونیکس مدل RH-9037 با وزن 131 گرم است. طول نوار این متر 3 متر و عرض آن 19 میلی متر است. این متر حاوی قفل محکم است که قادر به جمع و باز شدن سریع است. همچنین بدلیل وجود روکش لاستیکی، ضربه پذیری اندکی دارد.

متر رونیکس 10 متری، 7.5، 5 متری و 50 متری از پرطرفدارترین مترهای تولیدشده توسط این برند هستند. همچنین متر رونیکس 9054 یکی از پرمصرف ترین انواع این ابزار است.

متر لیزری jcb

جی سی بی یک برند چند ملیتی ابزارآلات است که در سال 1945 توسط جوزف سیریل بامفورد تأسیس شد. ابزارآلات اندازه گیری این محصول از کیفیت بالایی برخوردار هستند و در انواع گوناگونی تولید می شوند.

متر اسیست

از دیگر برندهای تولیدکننده انواع ابزار اندازه گیری در جهان است. محصولات اسیست از کیفیت بالایی برخوردار هستند و براساس نیاز کاربران تولید می شوند. متر 5 متری اسیست یکی از پرمصرف ترین انواع این ابزار است که مورد توجه کاربران قرار گرفته است.

متر آیرون مکس

آیرون مکس یک برد آلمانی است که فعالیت خود را از سال 2004 آغاز کرد. ابزار آیرون مکس از کیفیت بالایی برخوردار هستند و با استفاده از استانداردهای روز جهان عرضه می شوند. متر لیزری آیرون مکس از محبوب ترین انواع این ابزار اندازه گیری است.

از دیگر برندهای برتر این ابزار اندازه گیری می توان به توسن، نووا، هیوندای، کرون، دیوالت و ماکیتا اشاره کرد.

قیمت متر

قیمت انواع متر براساس عواملی مانند جنس بدنه، کیفیت، دقت اندازه گیری، نوع محصول، وزن، ابعاد و برند تولیدکننده آن بستگی دارد. قیمت متر لیزری براساس پارامترهایی همچون دامنه اندازه گیری و محاسبات آن بستگی دارد.

خرید متر

برای خرید متر می توانید از بخش بالای همین صفحه، کالای مورد نظر خود را انتخاب کنید و مشخصات فنی کالا را مشاهده نمایید. سپس قیمت کالا را در فروشگاه های مختلف با یکدیگر مقایسه کنید و بصورت مستقیم با فروشنده مورد نظر ارتباط برقرار نمایید. راندنو امکان مشاهده لیست قیمت متر نووا و برقراری ارتباطی بدون واسطه با فروشندگان را برای شما فراهم می سازد.

لیست مقایسه

برند