ثبت فروشگاه

کولیس ورنیه

کولیس ورنیه یا کولیس ساده یکی از ابزارهای اندازه گیری معروف وکاربردی است. به دلیل ثابت قرار گرفتن دهانه کولیس ساده، اندازه گیری عمق، قطر داخلی و قطر خارجی اجسام توسط این ابزار به راحتی انجام می پذیرد. این کولیس ها از یک خطکش با یک فک ثابت و فک متحرک که در طول خطکش لغزانده می شود، تشکیل شده است. فک متحرک این محصول از قابلیت اندازه گیری دقیق تری تا 0.01 میلی متر برخوردار است. کولیس های ورنیه معمولاً تا 30 سانتی متر و و دقت 0.02 میلی متر یا 0.001 اینچ را اندازه گیری می کنند. این کولیس ها کاربردهای گسترده ای در صنایع پزشکی، مهندسی و ... دارند که در ادامه به طور کلی به کاربردهای این ابزار در محیط های گوناگون می پردازیم.

گفتنی است که مخترع و ابداع کننده مقیاس این کولیس، ریاضی دانی به نام کولیس ورنیر بوده است.

انواع کولیس ورنیه

این کولیس ها از لحاظ سیستم اندازه گیری به انواع مختلفی تقسیم می شوند. در ادامه به انواع هر یک از کولیس های ورنیه اشاره خواهیم کرد.

کولیس ورنیه ساده

کولیس ورنیه معمولی میلی متری و اینچی در جهت اندازه گیری های داخلی و خارجی مورد استفاده قرار می گیرند. این ابزار برای انجام اندازه گیری های کارهای فنی و کارخانه های صنعتی و تولیدی کاربرد دارد. گفتنی است که این ابزار به دلیل برخورداری از دقت بالا، برای تولید محصولات سری و انبوه که نیاز به دقت زیادی نسبت به زمان تولید ندارند، مناسب نیستند.

کولیس ورنیه ارتفاع سنج

مدل ارتفاع سنج همانطور که از نامش مشخص است، برای اندازه گیری ارتفاع قطعات و اجسام مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع از کولیس ها نیز مانند کولیس های معمولی از قسمت های مختلفی تشکیل شده اند و در صنایع گوناگون کاربرد دارند. در ساختمان این ابزار از یک پایه برای جا به جایی این ابزار بهره گیری شده است. پایه های این مدل  را برای سبک و ارزان شدن محصول نهایی، توخالی می سازند. گفتنی است که در واقع نقش این پایه ها در این محصول، سطح اتکا را کم کرده و به میز کار نمی چسبد.

کولیس ورنیه عمق سنج

این کولیس ها برای اندازه گیری عمق قطعات و اجسام مورد استفاده قرار می گیرند. کولیس عمق سنج برای اندازه گیری عمق سوراخ ها و شیارها استفاده می شود. ساختمان این کولیس ها نیز از قطعات مختلفی تشکیل شده است. این کولیس ها برای اندازه گیری قطر داخلی و بیرونی اجسام مناسب نیستند.

مزایای کولیس ساده

 • دقت بالا نسبت به مابقی کولیس ها
 • اندازه گیری 2 مقیاس اینچ و میلی متر به طور همزمان
 • طراحی ساده و کاربردی
 • قابلیت استفاده در تمامی سطوح و شرایط
 • برخورداری از جنس بدنه مناسب و مطلوب
 • طول عمر بالا
 • قیمت مقرون به صرفه

کاربرد کولیس ورنیه

کولیس های ورنیه در صنایع گوناگونی که اجزای دقیق تولید می کنند، کاربردهای زیادی دارند. در ادامه به کاربردهای این ابزار جهت اندازه گیری درانواع صنایع می پردازیم.

 • صنعت خودرو سازی و هواپیما سازی
 • تجهیزات پزشکی
 • برنامه های تحقیقاتی
 • قفل سازی
 • موسسه های آموزشی و آموزشگاه ها مانند دانشگاه ها، مدارس و ...

نکات مهم در استفاده از کولیس ورنیه

 • بی دلیل از پیچ قفل این ابزار استفاده نکنید و بیش از حد آن را باز و بسته نکنید.
 • سطح کولیس را به وسیله یک پارچه نرم و مناسب تمیز کنید.
 • پس از انجام کار ورنیه را بسته و آن را با صفر منطبق کنید.
 • به هنگام اندازه گیری جسم مورد نظر را با قسمت پهن و صاف دهانه ثابت بگیرید.
 • برای خواندن کولیس از بالا و به شکل عمودی به آن نگاه کنید.
 • کولیس را در کنار ابزارهای دیگر قرار ندهید.
 • از قسمت تیز و چاقویی شکل دهانه برای اندازه گیری شیارها استفاده می شود.
 • اگر احتیاج به گرفتن دهانه ثابت با دست بود، با دست چپ آن را نگه دارید.
 • مقدار نیرو و فشار وارد شده به کولیس به هنگام انجام کار، نباید به اندازه ای باشد که به کولیس فشار زیادی وارد شود و مستهلک شود.

نحوه خواندن کولیس ورنیه

همانطور که قبلاً اشاره کردیم این ابزار اندازه گیری شامل یک خطکش و دو فک ثابت و متحرک است که ابعاد را با دقت بسیار بالا اندازه گیری می کند. فاصله میان جک های کولیس ساده به 2 روش خوانده می شود. ساده ترین روش خواندن توسط این محصول، خواندن اندازه از روی محل نشانگر این کولیس است. به طوری که نشانگر میان دو نشانه گذاری قرار می گیرد و می توان اندازه قطعات را با دقت بیشتری درج و اعمال کرد.

در روش دیگر جسم یا قطعه مورد نظر را میان دو فک این ابزار قرار داده، سپس از روی خطکش اصلی عدد نشانه گذاری شده بر حسب میلی متر خوانده می شود. سپس از روی ورنیه میزانی که بر روی خطکش اصلی منطبق شده است را خوانده و در دقت آن ضرب می شود. در نهایت با عدد خوانده شده بر روی خطکش اصلی جمع می شود.

اجزا کولیس ورنیه

 1. گیره های خارجی بزرگ جهت اندازه گیری قطر خارجی یا اندازه یک جسم
 2. گیره های داخلی کوچک جهت اندازه گیری قطر داخلی یک جسم
 3. میله عمق جهت اندازه گیری عمق یک شیء یا حفره
 4. مقیاس اندازه گیری اصلی متریک جهت اندازه گیری بر حسب میلی متر
 5. مقیاس اندازه گیری اصلی امپریال جهت اندازه گیری بر حسب اینچ کسری
 6. مقیاس اندازه گیری ورنیه متریک جهت اندازه گیری دقیق تر در مرتبه دهم و صدم میلی متر
 7. مقیاس اندازه گیری ورنیه امپریال جهت اندازه گیری دقیق تر
 8. نگه دارنده جهت کاهش خطا برای ثابت کردن ورنیه

دقت یا مقیاس کولیس ورنیه

محاسبه دقت کولیس ساده کار آسانی به شمار می آید. مقیاس اصلی برای خطکش اصلی بوده و همانند خطکش های معمولی از دقت 1 میلی متر برخوردار است. به عبارتی فاصله بین خطوط بر روی مقیاس اصلی 1 میلی متر است. به طور کلی این کولیس ها دارای مقیاس اصلی هستند که با اینچ یا سانتی متر درجه بندی شده اند.  کولیس های ورنیه دار میلی متری با دقت های 0.1، 0.02، 0.05 میلی متر ساخته می شوند. کولیس های اینچی با قابلیت 1.128 و 1.1000 اینچ تولید می شوند.

همچنین ورنیه بر روی این ابزار به 50 قسمت تقسیم شده است و بر این اساس 50 خط بر روی آن وجود دارد. چنانچه عدد 1 میلی متر را بر 50 تقسیم کنید، عدد 0.02 به دست خواهد آمد و این عدد نشان دهنده دقت کولیس است.

بهترین برند کولیس ورنیه

شرکت های معتبر زیادی به تولید این ابزار اندازه گیری و کاربردی پرداخته اند که در ادامه به آنها اشاره می کنیم.

کولیس ساده آسیمتو

شرکت آسیمتو در سال 2007 توسط دانشمندی معروف به نام ماینفرد آیزینگر تأسیس شد. این شرکت یکی از برندهای معتبر و معروف در زمینه تولیدات ابزارهای اندازه گیری به شمار می آید. محصولات تولید شده این برند طراحی شده کشور آلمان هستند. ابزارهای تولیدی این شرکت توسط سیستم های آمریکایی ساخته می شوند. البته مونتاژ این محصولات توسط کشورهای آسیایی است. این شرکت به تولید انواع کولیس های ساده در اندازه های گوناگون می پردازد. از محبوب ترین ابزارهای تولید شده توسط این شرکت می توان به کولیس ورنیه آسیمتو مدل 343، 5-06-307، 01-601، 341 و ... اشاره کرد.

کولیس ساده اینسایز

شرکت اینسایز در سال 1995 تأسیس شد و دفتر اصلی این شرکت در کشور چین است. این برند در کشورهای آمریکا، هند، برزیل و اسپانیا فعایت دارد. این شرکت از تولیدکنندگان معتبر انواع کولیس ها در جهان محسوب می شود. محصولات تولیدی این برند دارای دو نوع برچسب اینسایز و اینسایز پلاس هستند. علاوه بر آن محصولات اینسای زدر کشورهای چین و تایوان تولید شده اند. محصولات اینسایز پلاس نیز در کشورهای آلمان و ایتالیا تولید می شوند . این برند نیز به تولید انواع کولیس های ورنیه در اندازه های گوناگون می پردازد. از محبوب ترین محصولات تولید شده توسط این شرکت می توان به کولیس ورنیه اینسایز مدل 2002-1205، 1502S-1205، 3002-1205 و ... اشاره کرد.

شرکت های معروف و معتبر دیگری نیز به تولید کولیس های ساده پرداخته اند. این شرکت ها عبارتند از کولیس ورنیه میتوتویو، آکاد، اینستار، تک اینسترومنت، Extra Strong و ... که در تأمین ابزارآلات اندازه گیری محبوب هستند.

قیمت کولیس ورنیه

کولیس های ورنیه براساس ویژگی هایی که دارند، از قیمت های متنوعی در بازار برخوردار هستند. ابعاد، وزن، مقیاس اندازه گیری، میزان دقت، برند انتخابی و ... همگی در قیمت کولیس ورنیه تأثیر گذار هستند.

خرید کولیس ورنیه

برای خرید کولیس ورنیه می توانید از بخش بالای همین صفحه، کالای مورد نظر خود را انتخاب کنید و مشخصات فنی کالا را مشاهده نمایید. سپس قیمت کالا را در فروشگاه های مختلف با یکدیگر مقایسه کنید و بصورت مستقیم با فروشنده مورد نظر ارتباط برقرار نمایید. راندنو امکان مشاهده لیست قیمت کولیس ساده و برقراری ارتباطی بدون واسطه با فروشندگان را برای شما فراهم می سازد.

لیست مقایسه

برند