ثبت فروشگاه

کولیس ورنیه

کولیس ورنیه یا کولیس ساده یکی از ابزارهای اندازه گیری محسوب می شود که می تواند عمق، قطر داخلی و قطر خارجی اجسام را اندازه گیری کند. این کولیس ها از یک خط کش با یک فک ثابت و فک متحرک که در طول خط کش لغزانده می شود، تشکیل شده است. کولیس های ورنیه اغلب تا 30 سانتی متر و و دقت 0.02 میلی متر یا 0.001 اینچ را اندازه گیری می کنند. این کولیس ها کاربردهای فراوانی در صنایع پزشکی، مهندسی و ... دارند.

کولیس ورنیه

اجزای کولیس ورنیه

کولیس ورنیه از اجزای مختلفی تشکیل شده است که به شرح زیر هستند:

گیره های داخلی کوچک

گیره های داخلی کوچک برای اندازه ‌گیری قطر داخلی یک جسم کاربرد دارند.

گیره های داخلی بزرگ

گیره های داخلی بزرگ برای اندازه ‌گیری قطر خارجی یا اندازه یک جسم کاربرد دارند.

میله عمق

برای اندازه ‌گیری عمق یک جسم کاربرد دارد.

مقیاس اندازه گیری اصلی متریک

مقیاس اندازه گیری اصلی متریک برای اندازه ‌گیری بر حسب میلی ‌متر کاربرد دارد.

مقیاس اندازه گیری اصلی امپریال

برای اندازه‌ گیری بر حسب اینچ کسری کاربرد دارد.

مقیاس اندازه گیری ورنیه متریک

برای اندازه ‌گیری دقیق‌ در مرتبه دهم یا صدم میلی متر کاربرد دارد.

مقیاس اندازه گیری ورنیه امپریال

مقیاس اندازه گیری ورنیه امپریال برای اندازه‌ گیری دقیق‌ تر (کسری از اینج) کاربرد دارد.

نگه دارنده

برای ثابت نگه داشتن قسمت ورنیه برای کاهش خطا کاربرد دارد.

اجزای کولیس ورنیه

انواع کولیس ورنیه

این کولیس ها از لحاظ سیستم اندازه گیری به انواع مختلفی تقسیم می شوند. در ادامه به انواع هر یک از کولیس های ورنیه می پردازیم.

کولیس ورنیه ساده

کولیس ورنیه معمولی یا ساده میلی متری و اینچی برای اندازه گیری های داخلی و خارجی استفاده می شوند. این نوع کولیس در اندازه گیری کارهای فنی و کارخانه های صنعتی و تولیدی کاربرد دارد. این ابزار از دقت بالا برخوردار است و برای تولید انبوه که نیاز به دقت زیادی ندارند، مناسب نیستند.

کولیس ورنیه ارتفاع سنج

از کولیس ورنیه ارتفاع سنج برای اندازه گیری ارتفاع قطعات و اجسام استفاده می شود. این نوع از کولیس ها نیز مانند کولیس های معمولی از قسمت های مختلفی تشکیل شده اند و در صنایع مختلفی کاربرد دارند. در ساختمان این ابزار از یک پایه برای جا به جایی این ابزار استفاده شده است. این پایه ها سطح اتکا را کاهش می دهد و به میز کار نمی چسبد.

کولیس ورنیه عمق سنج

از این کولیس ها برای اندازه گیری عمق قطعات و اجسام استفاده می شود. کولیس عمق سنج برای اندازه گیری عمق سوراخ ها و شیارها استفاده می شود. ساختمان این کولیس ها از قطعات مختلفی تشکیل شده است. این کولیس ها برای اندازه گیری قطر داخلی و بیرونی اجسام مناسب نیستند.

انواع کولیس ورنیه

مزایای کولیس ساده

 • دقت بالا نسبت به سایر کولیس ها
 • اندازه گیری 2 مقیاس اینچ و میلی متر به صورت همزمان
 • طراحی ساده و کاربردی
 • قابلیت استفاده در تمامی سطوح و شرایط
 • جنس بدنه مناسب و مطلوب
 • طول عمر بالا
 • قیمت مقرون به صرفه

کاربرد کولیس ورنیه

کولیس های ورنیه در صنایع گوناگونی که اجزای دقیق تولید می کنند، کاربردهای زیادی دارند. در ادامه به کاربردهای این ابزار جهت اندازه گیری درانواع صنایع پرداخته می شود.

 • صنعت خودرو سازی و هواپیماسازی
 • تجهیزات پزشکی
 • برنامه های تحقیقاتی
 • قفل سازی
 • موسسه های آموزشی و آموزشگاه ها

کاربرد کولیس ورنیه

نکات مهم در استفاده از کولیس ورنیه

 1. بیش از حد پیچ قفل کولیس را باز و بسته نکنید.
 2. سطح کولیس را تمیز کنید.
 3. پس از اتمام کار ورنیه را ببندید و آن را با صفر منطبق کنید.
 4. برای خواندن کولیس از بالا و به صورت عمودی به آن نگاه کنید.
 5. کولیس را در کنار ابزارهای دیگر قرار ندهید.
 6. از قسمت تیز و چاقویی شکل دهانه برای اندازه گیری شیارها استفاده می شود.
 7. اگر احتیاج به گرفتن دهانه ثابت با دست بود، با دست چپ آن را نگه دارید.
 8. مقدار نیرو و فشار وارد شده به کولیس به هنگام انجام کار، نباید به اندازه ای باشد که به کولیس فشار زیادی وارد شود.

نکات مهم در استفاده از کولیس ورنیه

نحوه خواندن کولیس ورنیه

نحوه کار با کولیس ورنیه آسان است. این ابزار اندازه گیری شامل یک خط کش با دو فک ثابت و متحرک است که ابعاد را با دقت بالا اندازه گیری می کند. فاصله میان جک های کولیس ساده به 2 روش خوانده می شود. ساده ترین روش خواندن کولیس ورنیه، خواندن اندازه از روی محل نشانگر است؛ یعنی نشانگر بین دو نشانه گذاری قرار می گیرد و می توان اندازه قطعات را با دقت بیشتری اندازه گیری کرد.

در روش دیگر جسم یا قطعه مورد نظر را میان دو فک این ابزار قرار داده، سپس از روی خط کش اصلی عدد نشانه گذاری شده بر حسب میلی متر خوانده می شود. سپس از روی ورنیه میزانی که بر روی خط کش اصلی منطبق شده است را خوانده و در دقت آن ضرب می شود سپس با عدد خوانده شده بر روی خط کش اصلی جمع می شود.

نحوه خواندن کولیس ورنیه

دقت کولیس ورنیه

محاسبه دقت کولیس ساده کار آسانی است و مانند خط کش معمولی با دقت 1 میلی متر است یعنی فاصله بین خطوط بر روی مقیاس اصلی 1 میلی متر است. این کولیس ها دارای مقیاس اصلی هستند که با اینچ یا سانتی متر درجه بندی می شوند. کولیس های ورنیه دار میلی متری با دقت های 0.1، 0.02، 0.05 میلی متر ساخته می شوند. همچنین کولیس های اینچی با قابلیت 1.128 و 1.1000 اینچ تولید می شوند. ورنیه بر روی این ابزار به 50 قسمت تقسیم شده است و بر این اساس 50 خط بر روی آن وجود دارد. اگر عدد 1 میلی متر را بر 50 تقسیم کنید، عدد 0.02 به دست می آید که این عدد نشان دهنده دقت کولیس است.

نکات مهم در هنگام خرید کولیس ورنیه

 1. دقت اندازه گیری
 2. ابعاد
 3. وزن
 4. جنس کولیس ورنیه 
 5. شکل کولیس ورنیه
 6. محدوده سنجش
 7. محدوده خطا
 8. استانداردها
 9. نوع
 10. برند و شرکت تولیدکننده

بهترین برند کولیس ورنیه

شرکت های معتبر زیادی به تولید این ابزار اندازه گیری و کاربردی پرداخته اند که در ادامه به معرفی برترین آنها می پردازیم.

کولیس ساده آسیمتو

شرکت آسیمتو در زمینه تولیدات ابزارهای اندازه گیری فعالیت می کند. این شرکت به تولید انواع کولیس های ساده در اندازه های گوناگون می پردازد. از محبوب ترین ابزارهای تولید شده توسط این شرکت می توان به کولیس ورنیه آسیمتو مدل 343، 5-06-307، 01-601، 341 و ... اشاره کرد.

کولیس ساده اینسایز

شرکت اینسایز از تولیدکنندگان معتبر انواع کولیس ها در جهان است. محصولات تولیدی این برند دارای دو نوع برچسب اینسایز و اینسایز پلاس هستند. از محبوب ترین محصولات تولید شده توسط این شرکت می توان به کولیس ورنیه اینسایز مدل 2002-1205، 1502S-1205، 3002-1205 و ... اشاره کرد.

از دیگر شرکت های معروف و معتبر کولیس های ورنیه می توان به کولیس ورنیه میتوتویو، کولیس ورنیه آکاد، کولیس ورنیه اینستار، کولیس ورنیه تک اینسترومنت، کولیس ورنیه Extra Strong و ... اشاره کرد.

قیمت کولیس ورنیه

کولیس های ورنیه براساس عواملی مانند ابعاد، وزن، مقیاس اندازه گیری، جنس، نوع، میزان دقت، محدوده سنجش، برند و شرکت تولیدکننده و ... قیمت گذاری می شوند. کاربران می توانند در سایت راندنو قیمت انواع کولیس ها نظیر کولیس ورنیه دیجیتال را از نمایندگان و عاملین فروش آن به صورت مستقیم دریافت کنند و در صورت نیاز از آن ها خرید نمایند.

خرید کولیس ورنیه

برای خرید کولیس ورنیه می توانید از بخش بالای همین صفحه، کالای مورد نظر خود را انتخاب کنید و مشخصات فنی کالا را مشاهده نمایید. سپس قیمت کالا را در فروشگاه های مختلف با یکدیگر مقایسه کنید و بصورت مستقیم با فروشنده مورد نظر ارتباط برقرار نمایید. راندنو امکان مشاهده لیست قیمت کولیس ساده و برقراری ارتباطی بدون واسطه با فروشندگان را برای شما فراهم می سازد.

لیست مقایسه

برند