ثبت فروشگاه
لیست مقایسه

لامپ بخار جیوه

لامپ بخار جیوه یکی از اولین لامپ های تخلیه در گاز است که ابتدا در سال 1901 مورد استفاده قرار گرفت. این لامپ نسبت به لامپ رشته ای مصرف انرژی کمتری دارد و بهره نوری آن ها نیز بیشتر است. این لامپ در میان سایر لامپ های گازی نور بیشتری ارائه می کند. عبور جریان برق از درون حباب لامپ بخار جیوه، سبب تولید نور می شود. رنگ لامپ بخار جیوه سفید روشن است و طول عمر بالا معادل 24000 ساعت یکی از مزیت های آن به شمار می رود. شکل ظاهری این لامپ ها اغلب بیضوی یا لوله ای شکل هستند. 
این لامپ ها در توان های گوناگونی به بازار عرضه می شوند. لامپ بخار جیوه 250 و 400 وات بیشترین کاربرد را در میان این لامپ ها دارند. 
از لامپ گازی بخار جیوه برای روشنایی اماکن عمومی، معابر شهری، انبارها، سوله ها، پارکینگ ها، استادیوم های ورزشی، کارخانه ها و ... استفاده می شود. نوعی لامپ بخار جیوه برای رشد گیاه نیز وجود دارد که در گلخانه ها از آن استفاده می شود. 

راه اندازی لامپ بخار جیوه

این لامپ ها جهت راه اندازی به 5 الی 7 دقیقه زمان نیاز دارند. در واقع پس از گذشت 7 دقیقه نور این لامپ ها به حداکثر میزان خود می رسد. جیوه موجود در ساختار این لامپ ها در حالت عادی مایع است. با برقراری جریان الکتریکی و عبور آن، میان الکترودها جرقه ایجاد می شود. به واسطه این جرقه جیوه موجود در حباب لامپ یونیزه می شود و گاز آرگون نیز در این عمل به جیوه کمک می کند. پس از یونیزه شدن جیوه، لامپ کم کم روشن می شود و جیوه داخل لامپ نیز بخار می شود. نور اولیه به دلیل برانگیخته شدن آرگون تقریباً آبی رنگ است.
بخار شدن جیوه سبب بالا رفتن فشار داخل لامپ می شود و الکترون ها نیز تجریک می شوند. پس از گذشت چند دقیقه نورهای تولید شده به نور مرئی نزدیک تر می شوند. 

اجزای لامپ گازی بخار جیوه

این لامپ ها همانند سایر لامپ های گازی از دو نوع حباب داخلی و خارجی تشکیل شده است. حباب داخلی از کوارتز تشکیل شده است به همین دلیل قابلیت تحمل فشار بالا را دارد. حباب خارجی نور مرئی را منتشر می کند و تا حد زیادی از تابش اشعه فرابنفش حاصل از بخار جیوه جلوگیری می کند. علاوه بر این داخل حباب لامپ لایه ای فسفر پوشانده شده است تا مقدار بازتاب اشعه فرابنفش را کاهش دهد.  درون حباب داخلی الکترودهایی از جنس تنگستن قرار گرفته اند. در کنار یکی از این الکترودهای اصلی یک نوع الکترود فرعی قرار گرفته است که به راه اندازی سریع تر لامپ کمک می کند. جیوه و آرگون از دیگر مواد تشکیل دهنده لامپ های بخار جیوه هستند. 

انواع لامپ گازی بخار جیوه

این محصولات در دو نوع زیر به بازار عرضه می شوند؛

  • لامپ بخار جیوه مستقیم: لامپ های گازی بخار جیوه ای که جهت راه اندازی به استارتر و مدارهای جانبی نیز ندارند، لامپ بخار جیوه مستقیم هستند. در مدار لامپ بخار جیوه مستقیم فیلامان به کار رفته است. نور حاصل از این محصولات توسط گداخته شدن فیلامان و تخلیه الکتریکی در گاز به وجود می آید. 
  • لامپ بخار جیوه معمولی: این لامپ از مدارهای جانبی و نوعی استارتر و ترانس لامپ بخار جیوه جهت راه اندازی استفاده می کنند. جیوه دردون این لامپ مایع است و جهت آسان سازی راه اندازی مقداری گاز آرگون به آن ها اضافه می شود. 
  • لامپ بخار جیوه کم فشار: نوعی لامپ بخار جیوه وجود دارد که طیف نوری مشخصی ارائه می کند. نور این لامپ از سایر لامپ های گازی بخار جیوه کمتر است زیرا مقدار کمتری جیوه تبخیر می شود.
  • لامپ بخار جیوه پرفشار: داخل حباب لامپ فشار قوی بخار جیوه فشار معادل یک اتمسفر است و تراکم جیوه با قدرت بسیار بالا صورت گرفته است. در این لامپ جیوه بیشتری بخار می شود. این لامپ ها نور بیشتری ارائه می کنند.
  • لامپ بخار جیوه فشار متوسط: از این لامپ ها در کاربری هایی هم چون فتوشیمیایی، ضدعفونی و ... استفاده می شود. نور این لامپ ها بین دو نوع لامپ بخار جیوه است و مقدار گاز جیوه داخل آن نیز حالت عادی دارد. 

مزایای استفاده از لامپ گازی بخار جیوه

  • بازده نوری خوب
  • طول عمر مناسب
  • قیمت مقرون به صرفه
  • اثرگذاری زیاد و پخش نور مناسب

قیمت لامپ بخار جیوه

قیمت این تجهیزات به نوع آن ها، مستقیم و یا عادی بودن، توان لامپ، شدت نور و ... بستگی دارد. از برترین برندهای تولید کننده این محصولات می توان به لامپ بخار جیوه اسرام، پارس شهاب، نور و ... اشاره کرد. برای خرید لامپ بخار جیوه می توانید به سایت راندنو مراجعه کنید و با نمایندگان و فروشندگان آن به طور مستقیم در ارتباط باشید. 

برند


نوع سرپیچ


توان