ثبت فروشگاه

لامپ بخار جیوه

لامپ بخار جیوه یکی از اولین لامپ های تخلیه در گاز است که ابتدا در سال 1901 مورد استفاده قرار گرفت. این لامپ از پرنورترین لامپ های تخلیه گازی به شمار می آید. لامپ های گازی بخار جیوه نسبت به لامپ رشته ای مصرف انرژی کمتری دارند و بهره نوری آن ها نیز بیشتر است. این لامپ در میان سایر لامپ های گازی نور بیشتری ارائه می کند. عبور جریان برق از درون حباب لامپ HQL، سبب تولید نور می شود. رنگ لامپ گازی بخار جیوه سفید روشن است و طول عمر بالا معادل 24000 ساعت یکی از مزیت های آن به شمار می رود. شکل ظاهری این لامپ ها اغلب بیضوی یا لوله ای شکل هستند.

این لامپ ها در توان های گوناگونی به بازار عرضه می شوند. لامپ بخار جیوه 250 و 400 وات بیشترین کاربرد را در میان این لامپ ها دارند. در ساختار این لامپ ها از جیوه بهره گیری شده است. جیوه نیز از جنس مایع بوده و برای راه اندازی آسان تر این لامپ ها از مقداری آرگون به کار گیری می شود. سپس پس از روشن شدن لامپ جیوه داخل لامپ به صورت تدریجی به بخار تبدیل شده و فشار داخل حباب لامپ را به چند اتمسفر می رساند. در نتیجه این عملیات الکترون ها با انرژی بالاتری تحریک می شوند و نور لامپ به نور مرئی نزدیک تر می شود. همچنین نور این لامپ ها سفید مایل به آبی بوده و پس از راه اندازی لامپ، رنگ نور مهتابی و سفید در اختیار قرار می دهد.

از لامپ گازی بخار جیوه برای روشنایی اماکن عمومی، معابر شهری، انبارها، سوله ها، پارکینگ ها، استادیوم های ورزشی، کارخانه ها و ... استفاده می شود. گفتنی است که لامپ گازی از نوع بخار جیوه برای رشد گیاه نیز وجود دارد که در گلخانه ها مورد استفاده قرار می گیرد.

لامپ بخار جیوه

کاربرد لامپ گازی بخار جیوه

همانطور که قبلاً اشاره کردیم لامپ بخار جیوه در انواع امکان عمومی و صنعت های گوناگون کاربرد داشته و مورد استفاده قرار می گیرد. لامپ بخار سدیم در مجموعه ها و سالن های زیبایی، ورزشی، پارکینگ ها، سوله ها و ... کاربرد داشته و مورد استفاده اکثر محیط ها قرار می گیرد.

مزایای استفاده از لامپ گازی بخار جیوه

  • بازده نوری خوب
  • طول عمر مناسب
  • قیمت مقرون به صرفه
  • اثرگذاری زیاد و پخش نور مناسب
  • در نورپردازی از منظره ها موجب سرزنده به نظر رسیدن درختان و گیاهان می شود.
  • برخورداری از قیمت اقتصادی و مقرون به صرفه

مزایای استفاده از لامپ گازی بخار جیوه

انواع لامپ گازی بخار جیوه براساس کارکرد

این لامپ ها به چند دسته تقسیم می شوند. در ادامه به انواع لامپ بخار HQL براساس کارکرد اشاره می کنیم:

لامپ بخار جیوه مستقیم

لامپ مستقیم بخار جیوه لامپی است که جهت راه اندازی به استارتر نیازی ندارد. ساختار این لامپ ها به گونه ای است که بدون نیاز به مدارهای جانبی می توان این محصول را روشن و راه اندازی کرد. در مدار این لامپ ها فیلامان به کار رفته است و به طور مستقیم به برق شبکه متصل می شوند. نور حاصل از این محصولات توسط گداخته شدن فیلامان و تخلیه الکتریکی در گاز به وجود می آید. 

لامپ گازی بخار جیوه با ترانس

این لامپ از مدارهای جانبی و نوعی استارتر و ترانس لامپ بخار جیوه جهت راه اندازی استفاده می کنند. جیوه دردون این لامپ مایع است و جهت آسان سازی راه اندازی مقداری گاز آرگون به آن ها اضافه می شود. 

لامپ بخار جیوه کم فشار

نوعی لامپ بخار جیوه وجود دارد که طیف نوری مشخصی با خطوط طیفی مشخص را ارائه می کند. این خطوط طیفی منطقه طیفی قابل مشاهده، ماورابنفش و تا حدوی طیف مادون قرمز را نشان می دهد. لامپ های کم فشار جیوه به عنوان منبع کارآمد نور ماورابنفش، برای لیتوگرافی، تولید ازن، طیف سنجی UV سولاریوم، میکروب کشی و ... کاربرد داشته ومورد استفاده قرار می گیرد. نور این لامپ از سایر لامپ های گازی بخار جیوه کمتر است زیرا مقدار کمتری جیوه تبخیر می شود.

لامپ بخار جیوه پرفشار

داخل حباب لامپ فشار قوی بخار جیوه فشار معادل یک اتمسفر است و تراکم جیوه با قدرت بسیار بالا صورت گرفته است. تراکم بالای بخار امکان تابش نور بسیار بالا را فراهم می کند. در این لامپ های پرفشار جیوه بیشتری بخار می شود و نور بیشتری را ارائه می کنند. این لامپ ها به عنوان منبع نوری سفید مورد استفاده قرار می گیرند و از توناژ رنگی سرد مانند سبز یا آبی برخوردار هستند. نور قرمز در این لامپ ها وجود نداشته و برای روشنایی و نورپردازی هایی با قدرت بالا کاربرد دارند. راندمان نوری این لامپ ها بسته به شرکت های سازنده مختلف، از 60-50 لومن بر وات متغیر هستند. همچنین طول عمر این لامپ ها تا حداکثر 20000 ساعت گارانتی می شوند.

لامپ گازی بخار جیوه فشار متوسط

این لامپ های جیوه ای از ویژگی های لامپ فشار قوی و فشار ضعیف در حد متعادل برخوردار هستند. این لامپ ها در کاربری هایی مانند فرآیندهای فتوشیمیایی، ضدعفونی، درمان با اشعه ماورا و ... مورد استفاده قرار می گیرند. نور این لامپ ها بین دو نوع لامپ گازی بخار جیوه است و مقدار گاز جیوه داخل آن نیز حالت عادی دارد. 

انواع لامپ گازی بخار جیوه براساس کاربرد

لامپ های گازی بخار جیوه براساس کاربرد و شکل ظاهری به انواع مختلفی تقسیم می شوند که در ادامه به انواع آنها می پردازیم:

لامپ گازی بخار جیوه کروی

این لامپ ها در دو نوع 50 و 80 وات تولید و به بازار عرضه می شوند. لامپ های بخار جیوه کروی به دلیل برخورداری از شکل ظاهری زیبا برای تأمین روشنایی و نورپردازی انواع مراکز خرید، راهروها، سالن ها و ... کاربردهای فراوانی دارد.

لامپ گازی بخار جیوه بیضوی

این لامپ ها از رایج ترین لامپ های گازی از نوع بخار جیوه در تأمین روشنایی ها به خصوص روشنایی خیابانی هستند. از مهم ترین ویژگی این لامپ ها می توان به بازده نوری مطلوب و خوب و طول عمر بالا اشاره کرد. این ویژگی باعث شده است که این محصول از قیمت مقرون به صرفه ای در جهت تأمین روشنایی فضای بیرونی برخوردار باشد. لامپ های بیضوی شکل بخار جیوه برای نورپردازی پارک ها، پیاده روها، سالن کارخانه ها و هر محیطی که تعویض لامپ شامل هزینه و مشکلات زیادی است، گزینه مناسبی به شمار می آید. همچنین این لامپ از لامپ های قوی و پرقدرت بوده و نسبت به لامپ های رشته ای از بهره نوری بسیار بالاتری برخوردار هستند.

لامپ بخار جیوه رفلکتور

در ساختار این لامپ ها یک لایه فلز پشت لامپ را پوشانده است که موجب هدایت نور لامپ به سمت جلو می شود. این لامپ ها با توجه به شکل خاص و منحنی پخش نور گزینه مناسبی در جهت تأمین روشنایی موضعی و محیطی هستند.

انواع لامپ گازی بخار جیوه براساس کاربرد

معایب لامپ بخار جیوه

لامپ گازی از نوع بخار جیوه از مزایایی برخوردار است. اما گفتنی است که به دلیل وجود مواد شیمیایی در لوله قوس این لامپ ها که از درصد زیادی جیوه تشکیل شده است، نور سفید با رنگ سبز مایل به آبی برخورد کرده و این لامپ برای نمایش رنگ پوست انسان مناسب نیست. لامپ های گازی از نوع بخار جیوه در فروشگاه های کوچک، بیمارستان ها، مدرسه ها و سایر محیط های مشابه به دلیل خطر شکستگی لامپ و وجود مواد شیمیایی و سمی درون آن، مورد استفاده قرار نمی گیرد. البنه در برخی از لامپ های گازی بخار جیوه از آمالگام به کارگیری شده است. آمالگام خطر سمی شدن محیط و شکستگی لامپ را کاهش می دهد. به عبارتی هنگامی که این لامپ ها دچار شکستگی می شوند، جیوه تا حد زیادی در آمالگام بسته می شود و کاربر می تواند قطعات آمالگام را قبل از تبخیر جیوه جمع آوری کند.

معایب لامپ بخار جیوه

راه اندازی لامپ گازی بخار جیوه

برای راه اندازی لامپ جیوه ای به ولتاژ بالایی احتیاج است. این لامپ ها جهت راه اندازی به 5 الی 7 دقیقه زمان نیاز دارند. در واقع پس از گذشت 7 دقیقه نور این لامپ ها به حداکثر میزان خود می رسد. جیوه موجود در ساختار این لامپ ها در حالت عادی مایع است. با برقراری جریان الکتریکی و عبور آن، میان الکترودها جرقه ایجاد می شود. به واسطه این جرقه جیوه موجود در حباب لامپ یونیزه می شود و گاز آرگون نیز در این عمل به جیوه کمک می کند. پس از یونیزه شدن جیوه، لامپ کم کم روشن می شود و جیوه داخل لامپ نیز بخار می شود. نور اولیه به دلیل برانگیخته شدن آرگون تقریباً آبی رنگ است.

بخار شدن جیوه سبب بالا رفتن فشار داخل لامپ می شود و الکترون ها نیز تجریک می شوند. پس از گذشت چند دقیقه نورهای تولید شده به نور مرئی نزدیک تر می شوند. 

اجزای لامپ گازی بخار جیوه

این لامپ ها همانند سایر لامپ های گازی از دو نوع حباب داخلی و خارجی تشکیل شده است. حباب داخلی از کوارتز تشکیل شده است به همین دلیل قابلیت تحمل فشار بالا را دارد. حباب خارجی نور مرئی را منتشر می کند و تا حد زیادی از تابش اشعه فرابنفش حاصل از بخار جیوه جلوگیری می کند. علاوه بر این داخل حباب لامپ لایه ای فسفر پوشانده شده است تا مقدار بازتاب اشعه فرابنفش را کاهش دهد.  درون حباب داخلی الکترودهایی از جنس تنگستن قرار گرفته اند. در کنار یکی از این الکترودهای اصلی یک نوع الکترود فرعی قرار گرفته است که به راه اندازی سریع تر لامپ کمک می کند. جیوه و آرگون از دیگر مواد تشکیل دهنده لامپ های گازی از نوع بخار جیوه هستند. 

اجزای لامپ گازی بخار جیوه

بهترین برندهای لامپ گازی بخار جیوه

از سال های اخیر، استفاده از لامپ های گازی از نوع بخار جیوه رواج بسیار زیادی پیدا کرده است. به همین دلیل شرکت های بسیار زیادی درصدد تولید این لامپ ها برآمده اند. در ادامه به برخی از برترین شرکت های تولیدکننده این لامپ ها اشاره خواهیم کرد. 

لامپ بخار جیوه پارس شهاب

 شرکت پارس شهاب از محبوبیت بسیار زیادی برخوردار است و محصولات آن از کیفیت و تنوع بالایی برخوردار هستند. انواع لامپ بخار سدیم، جیوه و متا هالید توسط این شرکت تولید و به بازار عرضه می شود. پارس شهاب قدمت طولانی در زمینه تولید انواع لامپ دارد و محصولات آن از کیفیت مطلوبی برخوردار هستند.

لامپ صرام پویا

شرکت نورصرام پویا از سال 1381 به عنوان یکی از تولیدکنندگان معتبر در حوزه انواع لامپ‌های گازی اعم از بخار جیوه، بخار سدیم و متال هالید است. این شرکت فعالیت خود را در صنعت روشنایی آغاز نموده است و سهم قابل توجهی از بازار داخلی را به خود اختصاص داده است.

  • از دیگر شرکت های معتبر تولیدکننده لامپ بخار جیوه می توان به برند افراتاب، نور، اسرام و ... اشاره کرد.

قیمت لامپ بخار جیوه

قیمت این تجهیزات به نوع آن ها، مستقیم و یا عادی بودن، توان لامپ، شدت ولتاژ و نور، رنگ لامپ بخار جیوه و ... بستگی دارد. برای مشاهده قیمت لامپ گازی بخار جیوه می توانید به سایت راندنو مراجعه کنید و با نمایندگان و فروشندگان آن به طور مستقیم در ارتباط باشید. 

خرید لامپ بخار جیوه

برای خرید لامپ بخار جیوه می توانید از بخش بالای همین صفحه، کالای مورد نظر خود را انتخاب کنید و مشخصات فنی کالا را مشاهده نمایید. سپس قیمت کالا را در فروشگاه های مختلف با یکدیگر مقایسه کنید و بصورت مستقیم با فروشنده مورد نظر ارتباط برقرار نمایید. راندنو امکان مشاهده لیست قیمت لامپ بخار جیوه و برقراری ارتباطی بدون واسطه با فروشندگان را برای شما فراهم می سازد.

لیست مقایسه

برند


نوع سرپیچ


توان