ثبت فروشگاه

ماسک N95

ماسک N95 پوششی مناسب برای دهان و بینی است که جهت فیلتر کردن هوای آلوده و ذرات معلق در هوا ساخته شده است. در ساختار این ماسک از فیلتر پلیمری مشبک استفاده شده است. این نوع ماسک برای عموم و کادر درمان کاربرد دارد و امروزه نیز با شیوع بیماری کرونا، مصرف این نوع ماسک افزایش یافته است.

ماسک N95

ماسک N95 چست

ماسک N95 معادل ماسک FFP2 در صنعت است. ماسک N95 یک استاندارد آمریکایی است که این استاندارد بیان می کند که به میزان تقریبی 95 درصد از ذرات ریز معلق در هوا جلوگیری می کند. ماسک N95 قادر به فیلتر کردن ذرات ریز با 0.3 میکرون در هوا است.  واژه N به معنی نداشتن مقاومت در برابر روغن و 95 نیز به معنی فیلتر کردن ذرات ریز در هوا است. 

کاربرد ماسک N95

از این ماسک در کارگاه ها، آزمایشگاه ها، بیمارستان ها و ... استفاده می شود. این ماسک برای موارد زیر کاربرد دارد.

 • جهت جلوگیری از انتشار بیماری های ویروسی
 • برای بیماران مشکوک به مشکلات تنفسی و کرونا
 • جلوگیری از ورود گرد وغبار، دود و بخارهای سمی و... به دستگاه تنفسی افراد
 • جلوگیری از انتقال بیماری هایی مانند سیاه سرفه، سرخک، آنفلونزا، اوریون و ... 

کاربرد ماسک N95

مزایای ماسک N95

 1. حاوی گیره بیینی
 2. سبک 
 3. کاربرد آسان
 4. فیلتر کردن حداقل 95 درصد از ذرات معلق در هوا
 5. پوشاندن دهان و بینی به طور کامل
 6. مانع از انتقال بیماری های ویروسی
 7. مانع از ورود هوای آلوده به درون دستگاه تنفسی
 8. کاربرد در رنگرزی، نقاشی و نجاری

مزایای ماسک N95

ماسک N95 چه چیزهایی را فیلتر می کند

هر ماسکی قابلیت خنثی کردن بعضی از ذرات را دارد. ماسک N95 نیز قادر به فیلتر کردن موارد زیر است: 

 • آلودگی هوا
 • باکتری‌
 • ویروس ها
 • ذرات آلرژی‌ زا یا حساسیت‌ زا
 • گرد و غبار در هوا

لازم به ذکر است که هیچ نوع ماسکی 100 درصد تمام ذرات را فیلتر نمی کند. ماسک N95 نیز قادر به فیلتر کردن موارد زیر نیست:

 • بخارهای حاصل از مواد نفتی
 • گازهای مصنوعی
 • بخارهای شیمیایی

مدت زمان استفاده از ماسک N95

از ماسک N95 طبی می توان به مدت 8 ساعت استفاده کرد. همچنین ماسک ان 95 قابل شست و شو نیست و نباید آن را شست و یا ضدعفونی کرد. زیرا باعث  می شود تا میدان الکتریکی اطراف الیاف ماسک شده و از خاصیت جاذبه ماسک جلوگیری می کند.

مدت زمان استفاده از ماسک N95

اجزای ماسک N95

به طور کلی ماسک ها یا ماسک های ان 95 طبق اجزای زیر تولید می شوند:

فیلتر

فیلتر ماسک N95 باید به گونه ای باشد که به درستی روی صورت قرار بگیرد و هوا از ماسک رد و بدل نشود. فیلترها را به هر شکلی می توان برش زد، دوخت و بر روی ماسک ها از آنها بهره گرفت.

بند

شیوه استفاده صحیح از ماسک و نحوه برداشتن و زدن آن، از نکات مهم به کارگیری از این محصول است. نمونه ای از ماسک ها شامل دو بند در دو طرف این ماسک ها هستند که به صورت حلقه ای به دور گوش ها انداخته می شوند. برخی از ماسک ها هم دارای یک یا دو بند در دو طرف خود هستند که با گره ای دور سر یا گردن انداخته می شوند. 

مفتول بینی

معمولاً ماسک های استاندارد دارای یک مفتول فلزی در قسمت بالای خود هستند. پس از استفاده از ماسک این مفتول بر روی بینی قرار می گیرد و با مقداری فشار دادن آن به بینی، از ورود هوای آلوده به درون ماسک جلوگیری می کند. 

سوپاپ

وظیفه اصلی سوپاپ ماسک ان نود و پنج و انواع ماسک ها، کمک به بازدم راحت تر است. این بخش به ویژه برای کسانی که مجبور به ساعت ها کارکردن با  ماسک هستند، ماسک های سوپاپ دار مناسب تر هستند. کارکرد سوپاپ ماسک ها به گونه ای است که به هنگام دم بسته می شود تا هوا از طریق سوپاپ از فیلتر ماسک رد شود و به هنگام بازدم باز می شود تا هوا از طریق آن خارج شود.

اجزای ماسک N95

تفاوت ماسک N95 و FFP2

تنها تفاوت ماسک های ان 95 و FFP2 در استاندارد و پروتکل های این دو نوع ماسک است که تحت تست قرار می گیرند. همانطور که قبلاً اشاره کردیم نوع N95  مورد تأیید استاندارد NIOSH هستند. این ماسک ها تحت تست آئروسل های سدیم کلراید با قطر 0.3 میکرون با جریان 85 لیتر بر دقیقه قرار می گیرند. ماسک های ان 95  باید از فیلتراسیون 95 درصد برخوردار باشند.

همچنین نوع N95 قابلیت استفاده در محیط هایی با آئروسل های غیر روغنی را دارند. گفتنی است که ماسک های ان 95 به معنی Not Resistant To Oil با کاربرد فیلتراسیون 95 درصد است. 
همچنین ماسک های FFP2 با استاندارد 149 EN اروپا هستند و طبق این استاندارد تشکیل می شوند.

شرایط تست این ماسک به گونه ای است که باید از فیلتراسیون 94 درصد برخوردار باشند. ماسک های FFP2 تحت تست آئروسل های سدیم کلراید با قطر 0.3 تا 0.6 میکرون و با جریان 95 لیتر بر دقیقه تشکیل می شوند. هچنین گفتنی است که ماسک های FFP2 تحت تست پارافین و روغن قرار می گیرند. در نتیجه تنها برتری ماسک های FFP2 نسبت به نوع N95 در در این مورد است.

تفاوت ماسک N95 و FFP2

نکات مهم در هنگام خرید ماسک N95

 1. اندازه ماسک (ماسک باید بر روی دهان و بینی کیپ شود تا عملکرد بهتری داشته باشد.)
 2. رده سنی فرد (کودکان باید از ماسک مناسب کودکان و بزرگسالان باید از ماسک مخصوص بزرگسالان استفاده کنند.)
 3. استفاده از ماسک N95 اصل 
 4. کیفیت ماسک
 5. ماسک N95 سوپ دار یا ماسک N95 بدون سوپاپ

بهترین برند ماسک N95

ماسک ان 95 از پرکاربرد ترین ماسک های مورد استفاده در جامعه است. این ماسک ها به دلیل داشتن سوپاپ و فیلتر از محبوب ترین و مطمئن ترین ماسک ها به شمار می آیند. امروزه با گسترش بیماری کرونا شرکت های زیادی به تولید ماسک ها در جهان می پردازند که در ادامه به برترین آنها پرداخته می شود.

از دیگر برندهای ماسک N95 خارجی و ایرانی می توان به ماسک N95 پایش، 3M، شور اند می، تک پلاست و ... اشاره کرد.

قیمت ماسک N95

قیمت این محصول با توجه به کیفیت، سوپاپ، فیلتر، استاندارد، برند و شرکت تولیدکننده و ... متغیر است. 

خرید ماسک N95

برای خرید ماسک N95 می توانید از بخش بالای همین صفحه، کالای مورد نظر خود را انتخاب کنید و مشخصات فنی کالا را مشاهده نمایید. سپس قیمت کالا را در فروشگاه های مختلف با یکدیگر مقایسه کنید و بصورت مستقیم با فروشنده مورد نظر ارتباط برقرار نمایید. راندنو امکان مشاهده لیست قیمت ماسک N95 و برقراری ارتباطی بدون واسطه با فروشندگان را برای شما فراهم می سازد. همچنین برای خرید ماسک N95 داروخانه نیز گزینه مناسبی برای مراجعه است.

لیست مقایسه

دسته بندی


دسته‌بندی کالاها


برند